Deprecated: __autoload() is deprecated, use spl_autoload_register() instead in /home/tupb2904/public_html/wp-content/themes/solo/inc/PHPMailer/PHPMailerAutoload.php on line 45
Hamilelik Testinde Silik Çizgi Ne Anlama Gelir? | Kıbrıs Tüp Bebek Merkezi Hamilelik Testinde Silik Çizgi Ne Anlama Gelir?
RANDEVU TALEP ET

ONLINE RANDEVU

*Saat 19.00’ dan sonraki online randevu talepleriniz için tarafınıza saat 09.00’ dan sonra geri dönüş yapılacaktır.

 

Randevu İçin Hemen Arayın!

Hamilelik Testinde Silik Çizgi Ne Anlama Gelir?

Hamilelik Testinde Silik Çizgi Ne Anlama Gelir?

Gebelik şüphesi olan kadınlar öncelikle pratik yapısı sayesinde evde gebelik testi uygular. İdrarda hCG değerine bakan bu testlerde bazen silik çizgi çıkmaktadır.  Bu durumda testin kesin sonuç vermemesi söz konusudur.

Hamilelik testleri ilk şüphe ortaya çıktığı andan itibaren gebelik durumu hakkında detaylı bilgi vermektedir. Çok pratik bir şekilde uygulanan bu test bazı durumlarda net sonuç vermeyebilir. Kadınların en çok karşılaştığı durumlardan biri de silik çizgidir.

Gebelik testinde tek bir çizgi çıkması testin negatif olduğunu ortaya koyar. Gebelik sonucunda iki tane çizgi olması durumunda da gebelik pozitiftir. Bir çizginin net olup diğerinin net olmaması durumunda kadınlar stres yaşayabilir. Bu durumda gebelik konusunda net bir bilgi sahibi olmak isteyebilirsiniz.

Gebelik testinde çıkan silik çizgi testin yanlış bir şekilde uygulandığını ortaya koyar. Bunun dışında testte ufak bir sorun çıkmış olabilir. Her gebelik testinde hassasiyet derecesi farklıdır. Bu yüzden de titiz bir şekilde yapılması gerekiyor. Silik çizgi çıkması durumunda ortaya çıkarılacak anlam testin doğru uygulanmamasıdır.

Hamilelik testinde silik çizgi neden çıkar?

Hamilelik testi yapan kadınlarda bazı durumlarda silik çizgi çıkabilir. Bir gebelik testinde silik çizgi çıkmasının çok sayıda nedeni olabilir. Bir gebelik testinde silik çizgi çıkmasına yol açabilecek genel nedenler şu şekilde olabilir;

Gebelik testinin erken dönemde uygulanması:

Gebelik testinden net sonuç alabilmek için doğru zamanda uygulanması gerekiyor. Erken dönemde uygulanan testlerde hCG hormonu belirlenmeyebilir. Bu  durumda da test sonuçlarında silik çizgi çıkacaktır. Silik çizgi çıkması durumunda birkaç gün bekleyerek testi tekrar edebilirsiniz.

Erken dönemde düşük olması:

Anne adaylarında gebelik kimyasal olarak ortaya çıkabilir. Bunun dışında bazı kişilerde çok erken dönemde düşük sorunu yaşanabilir. Bu durumda anne adayında embriyo olabilir ve kadının vücudunda belirli oranda hCG hormonu bulunur. Buna bağlı olarak yumurta hücresi sağlıklı olmaz ve sperm kalitesi ya da enfeksiyonlar görülebilir. Bu durum silik çizgi çıkmasına yol açabilir.

İdrarın yanlış yapılması:

Evde yapılan gebelik testinde idrarda hCG hormonuna bakılmaktadır.  Bu süreçte idrarın ölçüm kabına yapılması gerekiyor. Anne adayları idrarı yanlış bir şekilde yaparlarsa silik çizgi çıkma olasılığı artabilir. İdrarın yoğun ve konsantre olması durumunda hCG hormonu daha belirgin hale gelir.  Bol sıvı tüketimi sonrasında idrar seyreldiğinden testin silik olması ortaya çıkabilir. Sabah saatlerinde yapılan test silik çizgi olasılığını azaltacaktır.

Testin düşük duyarlılıkta olması:

Her hamilelik testinde duyarlılık oranı farklıdır.  Gebelik testlerinin ölçüm süreci farklıdır.  Gebelik testleri hCG oranına farklı tepki vermektedir.  İdrara yönelik yapılan testte hCH oranı testin duyarlılığına göre değişir. Gebelik testlerinde erken dönem sonuç almak zor olabilir.  Bu durumda silik çizgi görülebilir. Evde idrar testi için adet tarihinin geçmesi beklenmelidir.

Döllenmenin geç dönemde olması:

Anne adaylarında yumurtlama günü adet düzenine göre değişir. Bazı anne adayları erken dönemde yumurtlarken bazılarında da bu süreç daha geç olur. Beklenen tarihten sonra yumurtlama gerçekleştiren kadınlarda geç döllenme olur. Beklenen adet tarihinin de gecikmesi üzerine hCG düzeyi tespit edilemez. Geç döllenmeye bağlı olarak bir tane silik çizgi görülebilir.

İlginizi çekebilir: Geç Döllenme Nedir?

Gebeliğin yeni oluşu:

Gebelik testinde silik çizgi çıkmasında önemli nedenlerden biri de gebelik sürecinin çok yeni ortaya çıkmasıdır. Beta hCG hormonu öncelikle kan testinde ortaya çıkar. Evde yapılan gebelik testinde hamilelik yeniyle hCG hormonu henüz kanda olmadığı için silik çizgi çıkabilir. İdrar testlerinin duyarlılık farkları erken dönemde gebelik belirlenmemesine yol açabilir.

Buharlaşma durumu:

Gebelik testinde silik çizgi olma nedenlerinden biri düşük olasılıkla da olsa buharlaşma olabilir. İdrar testlerinde çizgileri gösteren boyalar buharlaşarak idrardan etkilenebilir. Bu durumda gebelik testi pozitif olsa da çizgi silik olabilir.

Hamilelik testinde silik çizgi varsa ne yapmalıyım?

hamilelikte testinde silik çizgi ne anlama gelir

Gebelik testinde silik çizgi olması birçok kadının başına gelen bir durumdur. Gebelik testinde silik çizgi çıkmasından sonra yapılması gereken asıl işlem testi tekrar etmektir. Özellikle gebelik olasılığına yönelik güçlü bir beklentisi ya da algısı olan anne adayları testi tekrarlamalıdır. Anne adayları gebelik beklentisiyle erken dönemlerde evde gebelik testi yapabilir. Bu durumda çıkan silik çizgi kadınların kendini kötü hissetmesine yol açabilir.

İdrarda hCG hormonuna bakan evde gebelik testinde silik çizgi çıkması durumunda hemen testi tekrar etmek doğru olacaktır. Ayrıca testlerin duyarlılık durumu farklı olduğu için başka marka testlere de bakabilirsiniz. En net sonucu almak istiyorsanız silik çizgi çıkmasından sonra kan testine yaparak sonucu görebilirsiniz. Kan testi her zaman en doğru sonucu verecek hamilelik testi yöntemidir.

Bu içeriğimizi okumak ister misiniz: Hamilelik Kaç Günde Belli Olur?

Hamilelik testinde sonradan çıkan silik çizginin anlamı nedir?

Gebelik testi yaptıktan sonra kadınlar doğru sonucu görebilmek için birkaç dakika beklemelidir. Test için 3-4 dakika bekledikten sonra sonucu görebilirsiniz. Ancak bazı testlerde testte sonradan silik çizgi çıkabilir.

Gebelik testlerinde 10 dakika sonrasında sonuç değiştiyse geçersiz olduğunu düşünmek doğru olacaktır. Silik çizgi uzun süre sonra ortaya çıkıyorsa bunun en net sebebi buharlaşmadır. Bu yüzden test anlık olarak değerlendirilmelidir.

Gebelik testinde ikinci çizginin silik çıkması erken gebelik belirtisi olarak algılanabilir. Bu durum yanlış bir tutumdur. İkinci çizginin silik çıkması durumunda test birkaç gün sonra tekrar edilmelidir.

Yorumlar

Bir yorum yazınız