Normal Doğum Hakkında Sıkça Sorulan Sorular
RANDEVU TALEP ET

ONLINE RANDEVU

*Saat 19.00’ dan sonraki online randevu talepleriniz için tarafınıza saat 09.00’ dan sonra geri dönüş yapılacaktır.

  Randevu İçin Hemen Arayın!

  Normal Doğum Hakkında Sıkça Sorulan Sorular

  Normal Doğum Hakkında Sıkça Sorulan Sorular

  Normal Doğumun Tehlikeleri Nelerdir?

  Elbette ki normal doğumda da bir takım tehlikeler mevcuttur. Normal doğum tehlikeleri önceden ne olacağını bilmediğimizden dolayı her an bir sorun gelişebilir. Bundan dolayı doğum yavaş ilerleyebilir veya anne adayı acil olarak sezaryene alınabilir. Normal doğum sırasında doktorunuzun tecrübeli olması da önemlidir. Bütün olaylar karşısında sakinliğini korumalı ve her ihtimale karşı acil sezaryeni yedekte tutmalıdır.

  Bildiğiniz üzere normal doğumda anne adayına büyük iş düşmektedir. Ikınarak bebeği dışarı doğru itmelidir. Normal doğumda annenin ıkınmaları yetersiz geldiğinde doğal olarak bebeğin kalp atışları yavaşlamaktadır. Burada bebeğin bozulan kalp ritmine göre vakum uygulaması hazır tutulmalıdır.
  Sezaryende de normal doğumda da annenin karnında yırtıklar oluşabilmektedir. Oluşan bu yırtıklar ileride idrar kaçırma problemine neden olmaktadır. Her anne adayı doğum yaptıktan sonra mutlaka bir sorun var mı diye kontrole gitmelidir. Çok nadir olsa da doğum yaptıktan sonra mesane sarkması olarak adlandırdığımız sistosel problemiyle karşı karşıya kalabilirsiniz. Yine buda doğumdan sonra idrar kaçırma sorununa yol açmaktadır. Fakat bunun tedavisi için yeniden ameliyat masasına yatmanız gerekebilir.
  Normal doğumun göz ardı edilmemesi gereken risklerinden biriside şüphesiz sancının sizi nerede, ne zaman yakaladığıdır. Eğer büyük bir şehirde yaşıyorsanız hastaneye yetişemeyebilir, gerekli müdahale yapılamayabilir.

  Evde Normal Doğum Yapılabilir Mi?

  Uzmanlar evde normal doğum yapmayı hastalarına önermemektedir. Bunun nedeni evde yapılan doğumlarda hastanın pek çok sorunla karşılaşabilme riskidir. Anne adayı ve bebeğin hayatı riskte olduğu için evde doğumu uzmanlar kesinlikle tavsiye etmemektedir. Ayrıca evde yapılan doğumlarda dezenfekte sorunu vardır. Bunun sonucunda anne adayı veya bebek enfeksiyon kaparak hayatını kaybetme ihtimalleri bulunmaktadır. Hastane gibi steril bir ortamda ve uzman doktorlar eşliğinde normal doğum yapılması önerilmektedir.

  Jin. Op. Dr. Mürüde Çakartaş Dağdelen

  Mürüde Çakartaş Dağdelen 24 Nisan 1977’de Kıbrıs Yeşilyurt’ta doğdu. İstanbul Üniversitesi Cerrahpaşa Tıp Fakültesi İngilizce bölümünden mezun oldu.

  Yorumlar