Adet Kanamasının Uzun Sürmesi
RANDEVU TALEP ET

ONLINE RANDEVU

*Saat 19.00’ dan sonraki online randevu talepleriniz için tarafınıza saat 09.00’ dan sonra geri dönüş yapılacaktır.

 

Randevu İçin Hemen Arayın!

Adet Kanamasının Uzun Sürmesi

Adet Kanamasının Uzun Sürmesi

Yetişkinlik dönemindeki bir kadında adet döngüsü 21 gün ile 35 gün arasında olmaktadır.  Bu süre ergenlik dönemi içinde ve menopoz dönemi yaklaşan anne adayları için farklı olacaktır. Bu dönemlerde adet süreci daha uzun ya da kısa olabilir. Adet kanamasının miktarı her kadında farklı olmaktadır. Ayrıca normal süreçte adet kanaması 3 ile 7 gün arasında sürer.

7 gün geçtikten sonra bazı kadınlarda adet kanaması sürebilir. Adet kanamasının uzun sürmesi Menoraji olarak bilinmektedir. Adet döngüsü ve adet kanamasının ne kadar süreceği her kadına özel değişir. Kadınlarda bazı durumlarda ağır, düzensiz ya da uzun süren bir adet dönemi yaşanabilir. Ayrıca bazı kişilerde cinsel ilişkiden hemen sonra kanama şikayetleri olabilir.

Adet döneminin uzun sürmesi kadınların durumdan rahatsız olmasına yol açar. Ayrıca adet kanamasının uzun sürmesi birçok rahatsızlığın habercisi olabilir.  Uzun süren adet kanaması birden fazla olduysa bir uzmana başvurmak önemlidir. 7 günden daha uzun süren adet kanamalarında altta yatan nedenler araştırılır. Daha sonra gerekli bir tedavi planı hayata geçirilir.

Adet kanamasının uzun sürmesinin nedenleri nelerdir?

Adet kanamasının uzun sürmesinin nedeni çok farklı durumlar olabilir. Kadınlarda öncelikle adet kanamasının neden uzun sürdüğü bulunmalıdır. Altta yatan neden bulunmadan bir tedavi planı ortaya çıkmaz.

Adet kanamasının uzun sürmesinin sebepleri şu şekilde olabilir;

 • Polikistik over sendromu doğurganlık dönemi içinde olan kadınlarda adet kanaması uzayabilir. Bu süreçte yumurtalıklardaki yumurtaların olgunlaşması engellenir. Polikistik over sendromu olan kadınlarda adet kanamalarının uzadığı yönünde şikayetler olacaktır.
 • Doğum kontrol sürecinde enjeksiyon, hap ya da deri alt implantı uygulamaları adet kanamalarının uzamasına yol açabilir.
 • Kadınların hormon etkisine dışarıdan bir müdahale olduysa adet kanaması olumsuz etkilenebilir.
 • Rahim etrafında yer alan hücrelerin rahim dışında büyümeye başlaması durumu olarak nitelendirilen Endometriozise bağlı olarak adet düzensizliği ortaya çıkabilir. Bu rahatsızlık yumurtalık yüzeyinde ortaya çıkabilir ve kısırlığa da neden olabilir.
 • Kadınlarda menopoz dönemi ortalama 50 yaş civarında görülür. 35 yaşını geçen kadınlarda erken dönemde menopoza girme olabilir. Bu durumda hormonlar dengesiz hale gelir ve adet kanamaları uzamaya başlar.
 • Rahim içinde yer alan iyi huylu tümörler olan miyom adet döngüsünde düzensizlik görülmesine yol açabilir. Rahim iç duvar dokusunda görülen kitleler olan polipler daha riskli oluşumlardır. Bu durumlar adet döneminin uzun sürmesine yol açabilir.
 • Kadınların kan pıhtılaşmasına engel olacak antipsikotik yatıştırıcı antidepresan ilaçlar kullanması adet kanamasının daha uzun sürmesine yol açabilir.
 • Rahim ağzı, yumurtalık ya da rahim bölgelerinde görülen kanserli hücreler de adet döneminin uzamasına yol açabilir.
 • Cinsel yollarla bulaşma riski olan pelvik inflamatuar rahatsızlıklar da adet kanamasının uzun sürmesini önemli sebeplerinden biridir.

Yukarıdaki nedenlerin tamamı adet kanamasının uzamasına yol açabilir. Altta yatan nedenler belli olduktan sonra gerekli tedavi planı hazırlanır.

Adet kanamasının 10 günden fazla sürmesi ne demektir?

Adet kanamasının uzun sürmesinin nedenleri

Kadınların belirli sürelerde adet döngülerinde düzensizlik görülmesi yaşanan bir durumdur. Böyle bir anda büyük bir sorun olma durumu olabilir. Kadınlarda adet döngüsüne etki etkileyecek doğrudan ya da dolaylı çok sayıda durum vardır.

Adet kanamasını etkileyen faktörlere bağlı olarak adet kanamasının süresi uzayabilir. Kadınlarda adet kanaması 7 gün kadar sürer. Adet kanamasının 10 günden daha uzun sürmesi durumu olabilir. Bu durumda altta yatan çok önemli nedenler olabilir. Böyle bir durumda bir uzmana başvurmanız çok önemlidir.

Kadınlarda 10 gün geçmesine rağmen adet kanaması yoğun ve şiddetli olarak sürebilir. Böyle bir şikayette ortaya çıkan nedenin araştırılması çok önemlidir. Muayene sonuçlarında ve tetkiklere bağlı olarak kanamanın kesilmesi ve adet döngüsünün normal düzenine girmesi için reçete belirlenmektedir.  Kadında polip ya da miyom olması durumunda bazı cerrahi işlemlere başvurma durumu olabilir. 10 günden uzun süren adet kanamalarının çok tehlikeli olduğu unutulmamalıdır.

İlginizi çekebilir: Adet Sancısı

Adet kanamasının uzun sürmesinin belirtileri nelerdir?

Adet kanamasının uzun süreceğine dair bazı belirtiler olabilir. Bu belirtiler bazı kadınlarda ortaya çıkabileceği gibi bazı kişilerde de hiç görülmeyebilir.

Adet kanamasının uzun sürmesinin belirtileri şu şekildedir;

 • Adet dönemi içinde saat başı hijyenik ped ya da tamponların değiştirilmesi durumu
 • Kadınların adet döneminde çift sıhhi koruma kullanmasının gerekmesi
 • Geceleri uykunun bölünerek sıhhi korumanın değiştirilmesi gerekliliği
 • 7-10 günden daha uzun süre devam eden adet kanaması
 • Adet kanaması sırasında büyük kan pıhtılarının görülmesi
 • Adet kanamasının çok ağır olmasına bağlı olarak gündelik aktivitelerin yapılamamaya başlaması
 • Adet dönemi boyunca yorgunluk hissetme, baş dönmesi, uyku düzeninin bozulması ve nefes darlığı sorunları belirtiler arasında gösterilebilir.

Adet kanamasının uzun sürmesinin menopozla ilişkisi nedir?

Menopoz döneminden önce kadınlarda adet düzensizlikleri görülmeye başlar. İlerleyen yaşlarda ise kanamalar uzayabilir. Bu durum rahim ağzı kanserine bağlı olarak görülebilir. Bu süreçte tedavi kanama türü, kanama süresi, spesifik hastalıkların varlığı, gebelik planlaması gibi durumlara bağlı olarak değişir.

Adet kanamasının uzun sürmesinde riskli bir durum yoksa ve yaşam kalitesini önemli oranda etkileyen bir durum yoksa tedavi gerekmeyebilir.  Adet kanamasının uzun sürmesi durumunda en etkili tedavi yöntemi olarak rahmin cerrahi işlem sonucunda çıkarılmasıdır. Ayrıca rahim iç duvarının lokal ya da tamamen çıkarılması durumu da olabilir. Gebelik planlayan kadınlar için cerrahi müdahaleler uygulanmamaktadır.

Yorumlar

Bir yorum yazınız