RANDEVU TALEP ET

ONLINE RANDEVU

*Saat 19.00’ dan sonraki online randevu talepleriniz için tarafınıza saat 09.00’ dan sonra geri dönüş yapılacaktır.

 

Randevu İçin Hemen Arayın!

Sperm Chip

Sperm Chip

SPERM CHİP SPERM ÇİP

Kısırlık günümüzde oldukça yaygındır. Kısırlık daha çok erkek faktörü kaynaklı karşımıza çıkar. Erkekde bulunan sperm kalitesini ve morfolojisini görebilmemiz için hastamızdan istenilen 3 günlük ilişki perhizi ile spermiyogram tahlilini yaptırmasıdır. Çıkan sonuçlarda sperm kalitesiz ve morfolojisi düşük ise hastamıza sperm chip ya da sperm çip (fertil plus)  önerebiliriz. Sperm Chip ile sağlıklı DNA ya sahip sperm ayrıştırılır. Gelin biraz daha detaylı inceleyelim.
Kısırlık tedavısıne başvuran çiftlerimizin  Tüp bebek (ıvf) yöntemini seçme nedenleri sıralayacak olursak ; nedeni belli olmayan açıklanamayan kısırlık, enfeksiyonlar ve buna bağlı tüplerin tıkanıklığı, erkekte bulunan sperm kalite düşüklüğü, aşırı kilo veya ileri yaş gibi faktörleri sayabiliriz.
Öncelikle sağlıklı bir gebeliğin oluşabilmesi için, sağlıklı bir embriyo olması gerekmektedir. Bunların en başında ise yumurta ve sperm kalitesi gelmektedir. Yumurta sayımını, kalitesini ve erkekden alınan sperm sayımını kalite oranını görebilmemiz için bazı tahliller yapılması istenmektedir.
Anne adaylarının tahlillerini adetli dönemde yaptırması gerekiyor. Bunun nedeni  bir aylık adet döngüsünde kadının hormonal dengesinin sürekli değişiklik göstermekte olmasıdır. Bundan dolayı en doğru zaman adetin ikinci günü ile beşinci güne kadar geçen zaman dilimi içerisinde kan testlerinin yapılması gerekir. Bu en doğru hormon sonuçlarını  almamızı sağlar.
Bu tahliller LH, FSH, AMH ‘dır. LH hormonu salınımı şart olan bir hormondur. FSH yumurta rezervini gösteren hormondur. LH ve FSH hormonu değer farklılıkları gösterebilir. Yumurta kalitesinin ve rezervinin var olup olmadığını bizlere net sonuç veren tahlil AMH ‘dır.Bu şekilde tahliller sonucunda bayan’daki yumurta rezervini görmemiz sağlanır.

SPERM CHİP NEDİR ?

Sorusunu  aydınlatmak gerekirse ; var olan sperm sayısı % 1 ise sperm chip mutlaka yapılmalıdır. Bu yöntem DNA ‘sı sağlıklı ve fizyolojisi en iyi spermlerin chip uygulaması ile ayrılıp seçilmesi, DNA’sı bozulmuş, hasar görmüş sağlıksız spermlerin ayırt edilmesi işlemidir.
Düşük ve kalitesiz spermler’in hücrelerinden ayıklanmasını sağlamak amacı ile tasarlanmıştır. Bu uygulama sağlıklı / sağlıksız, kaliteli/kalitesiz  olan spermlerin birbirinden ayrıştırılması olup DNA yapısı kaliteli bulunan sperm  hücrelerinin seçilmesini sağlar. Seçilen spermlerin DNA yapısı sağlıklı ve güçlü olacağından  embriyoların rahme tutunma başarı şansını bir nebze daha arttırmaktadır.
Bu teknik özellikle zayıf sperm motilitesi ve morfolojisine sahip olan erkekler üzerinde etkin bir sonuç vermektedir. Dünya çapında 70 milyondan fazla kısırlık sorunu yaşayan çift bulunmaktadır. Kısırlık vakaları en çok erkek kaynaklıdır.
Sperm chip yönteminin  erkek kısırlığına en iyi katkıyı sağladığı bilinmektedir. Çip teknolojisi tüp bebek tedavilerinde  yardımcı ve başarıyı artırma özelliğine sahiptir. Tüp bebek tedavisi çerçevesinde baba adayından alınan sperm hücrelerine laboratuvar ortamında uygulanan bu  tedavi yönteminin DNA’ sı sağlıklı spermleri seçmeyi sağladığı artan hamilelik oranlarıyla da göstermiştir. Bu yöntemin işe yaramadığı durumlarda sperm donasyonu tedavisi uygulanabilir. Kıbrıs tüp bebek merkezimizde ekip ruhu ile en son teknolojik cihazlarımızla, avrupa standartlarındaki hijyenik laboratuvar ortamında sizlere tedaviler sunmaktayız. Hiçbir şey anne ve baba olmanıza engel değildir. Bizler sizler için en iyi en gelişmiş yöntemlerle laboratuvarlarımızda çalışıyoruz.