RANDEVU TALEP ET

ONLINE RANDEVU

*Saat 19.00’ dan sonraki online randevu talepleriniz için tarafınıza saat 09.00’ dan sonra geri dönüş yapılacaktır.

 

Randevu İçin Hemen Arayın!

Mikrosort

Mikrosort

MİKROSORT (MİCROSORT) TEKNOLOJİSİ

Mikrosort teknolojisi (microsort), dünya çapındaki  çiftlere gebe kalma aşamasında bir cinsiyet seçimi aracı sağlayan bir sperm sıralama ve sperm ayırma tekniğidir. Erkek veya kız çocuk olma şansını arttırmaya yardımcı olan bilimsel olarak kanıtlanmış tek ön yargı yöntemidir.
Tüp bebek işlemlerinde mikroenjeksiyon veya aşılama tedavisi öncesinde kullanılan yöntemdir. Mikrosort spermi 2 gruba ayrıştırır.  Kız üreten (X taşıyan) spermleri %88 ve  erkek üreten sperm (Y taşıyan) spermleri %73 oranında ayrıştırabilir. Böylelikle hastalarımızın gelecekteki çocuklarının cinsiyetini seçmelerini sağlar .Bu yöntem ile erkek ve kız bebek seçiminde  %80 başarı oranı sağlamaktadır. Mikrosort yöntemi aşılama ve tüp bebek yöntemi ile yapılabilmektedir. PGT denemelerine göre daha az bir maliyet ile cinsiyet  seçilebilmektedir.

MİKROSORT NASIL YAPILIR?

Mikrosort yöntemi aşılama ile yapılacaksa öncelikle anne adayının adet döngüsü doktor tarafından takip edilir  ve yumurta çoğaltma işlemi için ilaç takviyesi yapılır. Yumurtalar belli yüksek seviyeye ulaştıkları zaman çatlatma iğnesi yapılması istenir. İğnenin vurulduğu saat dilimine göre opu (yumurta toplama işlemi) başlanır. Toplanan yumurta hücreleri ile anne ve baba adayının belirlemiş olduğu cinsiyete göre mikrosort yöntem ile ayrıştırılmış spermler birleştirilerek döllenir. Böylelikle istenilen kız ve erkek bebek sahibi olmanın başarısını arttırmış oluruz.Bu tedavi yönteminin tüp bebek tedavisi ile uygulanması aşılama tedavisine göre hamilelik oranı daha yüksektir.
Mikrosort, mikroenjeksiyon ile PGT yönteminde ise yine tüm aşamalar aynı şekilde ilerler. Anne adayının adet döngüsü takip edilir, yumurta çoğaltma için ilaç takviyesi kullanılır ve yeterli seviyeye geldiği zaman yumurta çatlatma iğnesi vurularak yumurtalar çatlatılır. Sonrasında opu işlemi yapılır.
Buradaki fark bu süreçten sonra ilerler pgt yönteminde kromozom hastalıklar incelenir. (Örneğin; down sendromu tri somy 11,13,18) böylelikle  cinsiyetlerde görülür . PGT yöntemi sayesinde ailelerin istediği cinsiyet %100 olurken anne adayı sağlıklı bir bebeğe hamile kalmış olur.
Mikrosort yöntemi sayesinde ayrıştırılmış spermler ile işlem yapıldığından çok sayıda istenilen cinsiyete ait embriyolar oluşur. Böylelikle embriyo sayısı ve kalite şansı  seçme şansı bulunur. PGT yöntemi ile yapılan tüp bebek tedavilerinde baba adayından alınan sperm hücresi X kromozomu(dişi) yada Y (erkek) kromozomunu taşımaktadır. Bu nedenle yumurta dölleme işlemine alındığında spermler rastgele seçilerek döllenir. Buda embriyo sayısını sınırlı kılınmasını sağlar.
Bizim tedavilerimizde mikrosort yöntemi ile ayrıştırılmış sperm kullanır.  PGT yöntemi kullanılarak genetik test uygulanır  ve istenilen cinsiyet bulunurken genetik olarak sağlıklı olan embrioları seçeriz. Böylelikle size sağlıklı bir gebelik şansı sunarız.