Deprecated: __autoload() is deprecated, use spl_autoload_register() instead in /home/tupb2904/public_html/wp-content/themes/solo/inc/PHPMailer/PHPMailerAutoload.php on line 45
Hamilelikte Kahverengi Akıntı | Kıbrıs Tüp Bebek Merkezi Hamilelikte Kahverengi Akıntı
RANDEVU TALEP ET

ONLINE RANDEVU

*Saat 19.00’ dan sonraki online randevu talepleriniz için tarafınıza saat 09.00’ dan sonra geri dönüş yapılacaktır.

 

Randevu İçin Hemen Arayın!

Hamilelikte Kahverengi Akıntı

Hamilelikte Kahverengi Akıntı

Hamilelikte kahverengi akıntı birçok kadının başına gelen bir durumdur.  Gebelik süreci içinde anne adaylarının böyle bir sorunla karşılaşması onları tedirgin edebilir.  Öncelikle gebelik döneminde böyle bir  sorunla karşılaşan kişilerin nedenini araştırması gerekiyor. Gebelik döneminde görülen kahverengimsi akıntının nedeni için bir kadın doğum uzmanına görünmek çok doğru olacaktır.

Gebelik süreci boyunca anne adayları vücudunda çok sayıda değişiklik söz konusu olacaktır. Bu süreçlerde yaşanan sorunlardan biri de vajinal akıntıdır. Kahverengi akıntı anne adayları için tehlikeli bazı durumların habercisi olabileceği gibi önemli bir durumun habercisi olmayabilir. Bu değişim anne adaylarında gebelik dönemi boyunca görülebilecek bir şikayettir.

Yapılan araştırmalar her beş anne adayından bir tanesinde kahverengi akıntı görülmektedir.  Bu durum rahim, rahim ağzı ya da vajinadan sebepli olarak yaşanan kanamanın belirli bir süre sonra kahverengiye boyanmasıyla ortaya çıkan bir durumdur.  Bazı durumlarda da enfeksiyonlar akıntının rengini kahverengiye boyayabilir. Bu akıntı erken dönem gebelikten doğuma kadar her zaman gerçekleşebilecek bir akıntı türüdür.

Hamilelikte kahverengi akıntı neden olur?

Gebelik döneninde anne adaylarında genital bölgedeki Ph seviyesinde bazı değişimler olabilir. Bu süreçte yaşanan değişimler çok düşük miktarda kahverengi akıntıya sebep olabilir.  Bu çok önemli bir durum değildir. Ayrıca yoğun fiziksel aktivite sonrasında da hamilelikte kahverengi akıntı görülebilir.

Hamilelikte kahverengi akıntı şu sebeplere bağlı olarak görülebilir;

 • Erken dönemlerde döllenen yumurtanın implantasyonu sürecinde kahverengi akıntı görülebilir.
 • Gebelik sürecinde rahim ağzı ve vajina bölgesinde olan kan akışı miktarında artış görülür. Hormon değişimlerine bağlı olarak anne adayında hassasiyet oranı artar. Hassasiyet oranının artmasına bağlı olarak lekelenmeler yaşanabilir.
 • Doğum öncesinde rahim ağzını kapatma görevi olan mukoza vajina üzerinden dışarıya atılmaktadır. Bu süreçte kahverengi bir kan pıhtısı doğumun habercisi olacaktır.
 • Gebelik döneminde iyi huylu olan rahim ağzı polipleri de anne adaylarında kahverengi akıntıya yol açabilir.

Gebelikte görülen akıntı ilk dönemlerde kırmızı renktedir. Ancak kan bekledikçe zaman içinde oksijenle birlikte kahverengi bir renk alır. Kahverengi akıntı yukarıdaki durumlarda tehlikeli bir durum değildir.

Hamilelikte kahverengi akıntının tehlikeli olduğu durumlar nelerdir?

Hamilelikte kahverengi akıntı neden olur?

Gebelikte ortaya çıkan kötü kokulu akıntılar enfeksiyon riski olabilir.  Baş dönmesi, şiddetli ağrı ve kramp gibi şikayetlerle birlikte görülen ağrılarda müdahale gereklidir.  Hamilelikte kahverengi akıntının tehlikeli olduğu durumlar şu şekildedir;

 • Kahverengi akıntı molar gebelik belirtisi olabilir. Moler gebelik ise yumurta ve spermin döllenme sürecinde yaşanan bir durumdur. Rahim içinde anormal doku büyümesine yol açan bir hastalıktır. Bu doku atılırken kahverengi akıntı görülebilir.
 • Ektopik gebelik de kahverengi akıntı sebeplerinden biri olabilir. Kahveye kaçan akıntı döllenen yumurtanın rahim dışı ya da karın bölgesine yerleştiğini gösteren bir belirti olabilir. Akıntıyla birlikte baş dönmesi, baş ağrısı ve pelvik bölgesinde kramp belirtileri olabilir.
 • Embriyo rahim içine başarılı bir şekilde tutunmadığında düşük yaşanır. Düşük sonrasında ilk belirtilerden biri kahverengi akıntılar arasındadır.
 • Rahim ağzında görülen büyüme olan servikal polipte de östrojen seviyesine bağlı kahverengi akıntı görülebilir.

Tehlikeli durumlarda yaşanan kahverengi akıntıda hemen anne adayına müdahale edilmeli ve bir uzmana başvurulmalıdır.

İlginizi çekebilir: Hamilelikte Uyku Problemi

Hamilelikte kahverengi akıntı nasıl önlenir?

Hamilelikte kahverengi akıntı çok sık görülen bir durumdur. Bu şikayetlerin sık olmaması ya da önlenmesi adına anne adayları tüm kontrolleri zamanında yaptırmalıdır.  Böylece sorun erken dönemde belirlenerek gerekli önlemler alınabilir.  Gebelik döneminde aktif bir yaşam ve düzenli egzersiz yapılmalıdır. Aşırı fiziksel aktivite kahverengi akıntıyı arttıracaktır.

Uyku düzeni çok doğru ayarlanmalıdır. Anne adayı gebelik döneminde gün içinde sürekli dinlenmelidir.  Gebelik sürecinde ayakların yükseltilerek uzanılması ve oturmak kan dolaşımını düzenler ve akıntı miktarını azaltır. Ayrıca anne adayları bu dönemde ağır nesneler kaldıracağı aktivitelerden de uzak durmalıdır.

Hamilelikte kahverengi akıntının tehlikeli olup olmadığı nasıl anlaşılır?

Gebelikte yaşanan kahverengi akıntı her durumda ciddi bir sorunun belirtisi değildir. Bu süreçte akıntının tehlikeli olup olmadığını akıntı görünümü, miktarı ve kokusuna bakılarak öğrenilebilir. Kahverengi  akıntıda şu durumlara bakılmalıdır;

 • Gebelikte hijyenik ped gerektiren akıntı anormal olacaktır.
 • Akıntıya ek olarak ağrı ve krampla birlikte kötü koku enfeksiyon olduğunu ortaya koyar.
 • Akıntının sulu kıvamda ve içinde bazı maddeler barındıracak şekilde olması düşük belirtisi olarak gösterilebilir.
 • Cinsel ilişki ya da muayene sonrasında akıntının 7-10 gün kadar sürmesi durumunda enfeksiyon olabilir.
 • Akıntıyla birlikte ateş şikayeti olması rahim ya da böbreklerde enfeksiyon olduğunu gösterecektir. Bu durumda hemen tedaviye başlanmalıdır.
 • Karın bölgesinde şiddetli kramp ve ağrılar anormal gebelik belirtileri arasında yer alır.

Kahverengi akıntıdan endişe duyan anne adayları hemen ultrason ya da pelvik muayene için bir uzmana görülebilir.  Altta yatan soruna bakılarak tehlikeli bir durum varsa hemen tedavi planı yapılır.

Hamilelikte kahverengi akıntı ne kadar sürer?

Hamilelikte kahverengi akıntı  süresi ve akıntının miktarı tamamen nedeniyle alakalıdır. Riskli olmayan durumlarla ilgili akıntılar kısa süreli ve az miktarda sürecektir. Şiddetli ve uzun süreli akıntı altta bazı sorunların yattığını gösterecektir.

Anne adayı kahverengi akıntı durumlarında kendi sağlığını takip etmelidir. Bir şüphe uyandığı anda hemen doktoruna başvurmalıdır. Kahverengi akıntı çoğu zaman hamilelikte bir sorun belirtmez. Akıntının gerçekleşeceği zaman da kişiden kişiye değişebilir.

Yorumlar

Bir yorum yazınız