Tüp Bebek Bloğumuz

15 Mart 2018
Cinsiyet Seçimi ve Cinsiyet Belirleme

Cinsiyet seçimi, elde edilen embriyolardan (döllenmiş yumurtadan) alınan hücre (PGT) ile inceleme yapılarak o embriyonun kız mı erkek mi olduğunun belirlenmesi işlemine denir. Kıbrıs Cinsiyet Seçimi isteyen aileler normal yoldan hamile kalabilseler bile embriyodan (döllenmiş yumurtadan) örnek alabilmek için yine tüp bebek işlemi yapılması gerekir. PGT (preimplantasyon genetik tanı) işlemi İVF (in vitro fertilizasyon ) sırasında embriyoların (döllenen yumurtaların) gelişim sürecinde yapılan genetik test ile gerçekleştirilir.

Cinsiyet Seçimi Tedavi süresince uygulanacak işlemler:

  • 1 – Yumurta çoğaltma işlemi (ovulasyon indüksiyonu).
  • 2 – Hafif bir anestezi kullanarak olgunlaşan yumurtaları toplama işlemi (OPU).
  • 3 – Eşden alınan sperimlerle embriyoların elde edilme işlemi ve gelişen embriyoların 3 gün laboratuarda geliştirilmesi.
  • 4 – İyi gelişen embriyolardan 3. gün 1 veya 2 hücre çıkarılarak genetik

Yayınlanan kategori Tüp Bebek Ekleyen serkan dağdelen
14 Mart 2018
yumurta bağışı

Yumurta donasyonu (nakli) bir tüp bebek tedavi yöntemidir. Yumurta bağışı olarak da adlandırılır. Yumurta donasyonu ile tüp bebek tedavisi , özenle seçilmiş yumurta donörlerinden (bağışcısı) yumurta toplama yöntemi ile elde edilen yumurtaların, baba adayından alınan embriyo olmaya uygun spermler ile yumurtaların döllenme işlemine denir. Elde edilen yumurtalar ve spermlerin döllenmesinden sonra embriyo oluşur ve oluşan embriyo 3 ile 5 gün arasında anne rahmine transfer edilir.

Yumurta Donasyonu Tedavisine Ne Zaman Başvurulur ?

Yumurta donasyonu tedavisine, yapılan tüm testler sonucunda anne adayında embriyo olmaya uygun yumurta bulunmaması sonucunda başvurulur. Yani klasik tüp bebek süreci izlenmez. Böylelikle anne adayına tüp bebek sürecinde kullanılan ilaç ve iğneler kullanılmaz. Çünkü embriyo için gerekli yumurta başka bir y

Yayınlanan kategori Tüp Bebek Ekleyen serkan dağdelen
13 Mart 2018
Sperm Donasyonu

Kıbrıs Sperm Donasyonu Nedir ve Nasıl Yapılır ?

Sperm Donasyonu sperm üretimi olmayan, az olan veya mevcut sperm yapısı kaliteli bir embriyo oluşturmak için uygun olmayan erkekler için uygulanan bir tüp bebek tedavi yöntemidir. Spermler bağış yapan sağlıklı bir bağışcıdan alınır. Anneden toplanan yumurta hücreleri ile laboratuvarda birleştirildikten sonra oluşan embriyolar anne rahmine yerleştirilir.

Sperm Bağışını Kimlere Öneriyoruz ?

  • – Doğuştan ya da sonradan gelişen bir nedenle sperm hücresi olmayan (azospermi) erkeklere,
  • – HIV gibi bulaşıcı hastalığı olan erkeklere,
  • – Tanısı konulmuş genetik geçişli hastalığı bulunan erkeklere
  • Mikro-TESE ,TESE,TESA yöntemi uygulanmasına rağmen sperm hücresi bulunamayan erkeklere

Yayınlanan kategori Tüp Bebek Ekleyen serkan dağdelen
12 Mart 2018
Kıbrıs Yumurta, Sperm ve Embriyo Dondurma İşlemi

Kıbrıs’ta Yumurta Dondurma, Sperm ve Embriyo Dondurma İşlemi

Günümüzde, artık dünyanın sayılı merkezlerinde uygulanan embriyo dondurma programı taze sikluslarla aynı şekilde gerçekleştirilmektedir. Merkezimizde, yumurta dondurma-çözme programı sayesinde taze yumurta kullanımıyla neredeyse aynı gebelik oranlarımız vardır. Kariyer planlaması ve yaşam şartları nedeniyle bir çok bayan evlenme yaşını, çocuk planlamasını daha ileri yaşlarda düşünmektedir. Ancak bilindiği gibi gebe kalmada gerek doğal yollardan, gerekse tüp bebek tedavilerinde bayan yaşı çok önemlidir. Bayan yaşı arttıkça gebe kalabilme şansı giderek azalmaktadır. Artık başarılı bir embriyo dondurma programı sayesinde kısa süreli yumurtalıkların uyarılması sonrası toplanan yumurtalar uzun yıllar saklanabilmekte ve bayan gebelik düşündüğünde bunlar çözülüp tekrarkullanılabilmek

Yayınlanan kategori Tüp Bebek Ekleyen serkan dağdelen