Kahverengi Adet Kanaması
RANDEVU TALEP ET

ONLINE RANDEVU

*Saat 19.00’ dan sonraki online randevu talepleriniz için tarafınıza saat 09.00’ dan sonra geri dönüş yapılacaktır.

 

Randevu İçin Hemen Arayın!

Kahverengi Adet Kanaması

Kahverengi Adet Kanaması

Adet kanaması her kadında düzenli olarak görülen bir durumdur. Doğurganlık döneminde olan kadınlar her ay yumurtlama sonrası başarılı gebelik olmadığında adet kanaması ile yumurtayı vücuttan dışarı atarlar. Adet kanaması kadınlarda parlak ve açık kırmızı renk tonunda olur. Bazı dönemlerde kahverengi adet kanaması yaşanması da sık karşılaşılan bir durumdur. Özellikle adet dönemi içinde kanın rengi siyah tonlarda olabilir.

Her kadın kahverengi adet kanaması yaşaması doğaldır. Adet döneminin ilk günlerinde kahverengi kanama yaşayanlar menstural dönemden olan ve içeride kalan parçaları dışarı atar. Ancak kanama döneminin sonuna doğru kahverengi adet kanaması olursa adet kanamasının yavaşladığına işaret eder.

Kadınlarda kahverengi akıntı sadece adet döneminde görülmez. Adet dönemi olmadığı zamanlarda da bazı durumlarda kahverengi kanama görülebilir. Kadınlar doğum kontrol hapı kullandığında, rahim içinde yabancı bir araç olduğunda yumurtlama dönemi içinde olduğunda ya da kısa bir süre önce smear testi yaptırırsa kahverengi akıntı şikayetleri ortaya çıkar. Aynı zamanda pelvik muayeneye giren kadınlarda kahverengi akıntı şikayetleri oluşabilir.

Kahverengi adet kanaması nedenleri nelerdir?

Her kadında adet döneminde döngü süresi ve kanama miktarı farklı olur. Aynı zamanda her kadının kan rengi ve kalınlığı da birbirinden farklıdır. Kadınların vücudunda bir değişiklik görülürse kanın rengi de direkt olarak değişiklik gösterecektir. Kahverengi adet kanaması nedenleri çok çeşitli olabilir. Öncelikle vücuttan çıkan kan kahverengi olması eski bir kan olduğunu gösterir. Çünkü bir kan oksijenle temasa girdiği anda renk değişikliği olur ve kanın rengi koyulaşır.

Kadınlarda adet döneminin başlangıcında veya sonunda adet kanaması koyulaşırsa ve kahverengi tonlara gelirse bu durum uzmanlar tarafından normal olarak görülür. Adet döneminde kan çıkması uzun sürebilir. Kan uzun bir süre oksijen ile temas ederse kahverengi kanama yaşanması olağandır.

Kadınlarda adet dönemi başında östrojen seviyesi artar. Bu durum adet kanamasında kan renginin kahverengiye dönmesine yol açabilir. Aynı zamanda daha önceki adet kanamalarında dışarı atılmayan parçalar olabilir. Bu durumda eski parçaların dışarı atılması sırasında kan yine kahverengi olacaktır.

Kadınlarda dış gebelik ve düşük şikayetleri de kahverengi kanamaya yol açabilir. Aynı zamanda Polikistik over sendromu gibi durumlar da kahverengi kanama nedenleri arasındadır. Bunun yanında cinsel ilişki yaşayan kişilerde cinsel yolla bulaşan hastalıklarda kahverengi kanamaya neden olan durumlar arasındadır. Bu durumda adet kanamasının altında yatan nedenler belirlenir ve gerekli tedavi planı yapılır.

Kahverengi adet kanamasında ne zaman destek alınmalıdır?

 

Kahverengi akıntı nedenleri nelerdir?

Kadınların kahverengi adet kanaması geçirmesi genellikle normal olarak görülür. Adet dönemi başında ya da sonunda kahverengi tonlarda kanama olması önemli bir durum değildir. Yine de bazı zamanlarda kahverengi adet kanaması tehlikeli olabilir ve mutlaka bir uzmana başvurulması gerekir.

Daha önce kahverengi adet kanaması yaşayan kadınlarda bir anda kahverengi adet kanaması ortaya çıktıysa altta yatan nedene bakılmalıdır. Kahverengi akıntı bazen ara kanama şeklinde olabilir. Ara kanama yaşanırken genellikle lekelenme şeklinde şikayetler oluşur. Ancak ara kanamalarda kahverengi akıntı yoğun hale geldiyse altta yatan tehlikeli bir durum olup olmadığına bakmak için uzmanlarla görüşme yerinde olur.

Kahverengi akıntı şikayetleri öncelikle süreç takip edilir. Aynı zamanda vücuttaki değişimleri iyi bir şekilde izlemek gerekir. Vücutta yaşanan bazı değişiklikler de kanın rengini kahverengiye çevirebilir. Yine de kahverengi kanamanın uzun olması durumunda bir uzmana başvurarak tehlikeli bir durum olup olmadığına bakılmalıdır. Tehlikeli bir durum varsa hemen gerekli tedavi süreci başlatılır.

Bakalım: Adet Kanamasının Uzun Sürmesi

 

Sıkça Sorulan Sorular

Kadınlarda bazı durumlarda kahverengi akıntı tehlike arz eder. Özellikle rahim içinde aşırı adet kanamasının sebep olan miyom oluşumu olduğunda kahverengi kanamalar yaşanır. Bunun yanında rahim içi ve rahim ağzında görülen polip oluşumları kahverengi akıntıya ve yoğun bir kanamaya yol açar. Aynı zamanda hormon dengesini etkileyen polikistik over sendromu da kahverengi akıntısının tehlikeli olduğu durumlar arasındadır.

Kadınlarda rahim ağzında yara oluşumu görüldüğünde bu yaralar kanamaya yol açabilir. Rahim ağzı yaralarının oluşturduğu kanamalarda kan kahverengi olabilir. Kadınların rahim ağzı kanseri için yaptırdıkları smear testinden sonra kahverengi kanamalar da yaşanabilir. Ne olursa olsun kahverengi kanama uzun sürüyorsa beklenmeyen bir durumda olduysa hemen önlem alınması gerekir.

Buraya da bakalım: Adet Kanaması Kaç Gün Sürer?

Yorumlar

Bir yorum yazınız