Hamilelikte Kanama Problemi

9 Mart 2018
Hamilelikte Kanama

Hamilelikte Kanama Problemi ve Nedenleri:

Gebelik boyunca gözlenen kanamalar normal değildir. Bu yüzden sürekli doktor kontrolüne gitmenizi öneriyoruz. Gebeliğin ilk aylarında olan kanamalar dış gebelik, mol gebelik, bozulmuş gebelik, anembriyonik gibi nedenlerle olabildiği gibi gebeliğin son aylarında gerçekleşen kanamalar ise plasentayla ilgilidir. Plasenta yani bebeğin eşi normal şartlarda rahim duvarının üst kısımlarına yerleşir. Rahim duvarının alt bölgelerine yerleştiği zaman o olaya plasenta previa adı verilmektedir.

Hamilelikte Kan UyuşmazlığıPlasenta previa gebelikte oldukça tehlikeli bir durumdur. Plasentanın aşağı yerleşmesi dışında plasentanın erkek ayrılması da yine oldukça tehlikeli bir vajina kanaması sebebidir. Gebeliklerin son ayında ani başlayan sancıyla birlikte vajinal kanama mutlaka doktor tarafından değerlendirilmelidir. Çünkü bu durumlarda en olası şüphe normalde doğumdan sonra ayrılması gereken plasentanın bebek doğmadan ayrılmaya başlaması olabilir.

Gebeliğin her döneminde vajinal kanama olabilir. Ancak çoğu uzmanın görüşüne göre kanamalar normal kabul edilemez. Gebeliğin herhangi bir döneminde kanamanız olduysa mutlaka doktor kontrolüne gitmelisiniz. Gebeliğin üçüncü ayında oluşan vajinal kanamaların çoğunlukla iyi huylu olanların sebeplerine gelince bunlardan ilki implantasyon kanaması dediğimiz embriyonun rahimin içerisine yerleşirken olan kanamadır. İmplantasyon kanamaları zararsız olmakla birlikte geçicidir. Bunun yanında plasentanın ürettiği progesteronun daha önce ovaller tarafından üretilen progesteronla yer değiştirme döneminde de hafif lekelenme şeklinde de kanamalar oluşabilir.

Ancak gebeliğin ilk üç ayında kanamanın birkaç takım sebebi olabilir. Bu sebeplerin başında dış gebelik, bozulmuş gebelik, anembriyonik gebelik ve mol gebelik dediğimiz değişik gebelik türleri olabilir. Hamilelikte Kanama varsa bu gebeliklerden biri olup olmadığı konusunda bir doktora başvurulmalıdır.

Gebeliğin ilerleyen son haftalarına doğru oluşan kanamalarda ise genellikle plasentadan kaynaklanan kanamalardan oluşmaktadır. Genellikle bu tür olaylar önceden doktor tarafından tahmin edilmekte ve hasta uyarılmaktadır.

Yayınlanan kategori Gebelik ve Doğum Ekleyen Dr Mürüde