Hamilelik Kaç Günde Belli Olur?
RANDEVU TALEP ET

ONLINE RANDEVU

*Saat 19.00’ dan sonraki online randevu talepleriniz için tarafınıza saat 09.00’ dan sonra geri dönüş yapılacaktır.

 

Randevu İçin Hemen Arayın!

Hamilelik Kaç Günde Belli Olur?

Hamilelik Kaç Günde Belli Olur?

Adet gecikmesiyle birlikte vücudunda birçok fiziksel değişim görülen kadınlar ilk olarak gebelik belirtileri olarak algılar.  Cinsel ilişkiden hemen sonra gebeliğin başlaması söz konusu değildir. Bir kadında gebelik olabilmesi adına döllenen yumurtanın rahim içine ulaşması ve rahim astarına yerleşmesi gerekir.

Cinsel ilişkiden sonra başarılı şekilde döllenen embriyo rahim astarına başarılı bir şekilde yerleştikten sonra da vücutta hCG hormonu salgılanmaya başlar.  Bu hormon ilk olarak kana daha sonra da hormona karışmaya başlar.  Gebelik için idrar ve kan testinde beta hCG hormonuna rastlanması gerekiyor.  Bu süreç gebeliğin ilk işareti olarak kabul edilebilir.

Gebelik testlerinde vücutta mevcut olan hCG hormonu seviyesine bakılır. Embriyo rahim içine yerleştikten sonra vücutta yeterli seviyede hormon üretilmesi gerekmektedir.  Cinsel ilişkiden sonra hamilelik ortalama 15 gün içinde belirli olabilir. Erken gebelik testlerinde ise daha erken sonuçlar elde edilebilir.

Kanda hamilelik kaç günde belli olur?

Testlerde bakılan hCG hamilelik hormonu olarak bilinmektedir.  Vücutta gebelikle birlikte üretilmeye başlayan bu hormon ilk olarak kana karışır. Döllenen yumurta rahim duvarına yapıştıktan sonra ortalama 6-9 gün arasında kanda gebelik testi için yeterli hCG hormonu ortaya çıkabilir. Kanda gebelik testi erken gebeliğin belirlenmesini sağlayabilir.

Evde gebelik testi yaptıktan sonra pozitif sonuç aldıysanız kesin bir sonuç için kan testi şarttır. Gebeliğin kesin sonuç alınması için kan testi gerekir. Kandaki gebelik testlerinde döllenmenin ardından 8-10 gün sonra,  embriyo yerleştikten  3-5 gün sonra ve beklenen adet döneminden 5-7 gün evvel pozitif sonuç verilebilir.

İdrarda hamilelik kaç günde belli olur?

kanda hamilelikte kaç günde belli olur?

Adet döngüsünden sonra idrarda hamilelik testi yapılabilir. İdrarda yapılan gebelik testinin sonuçları idrar içinde yer alan hCG hormonuna bağlıdır. Çok erken bir dönemde test yapıldıysa gebelik mevcut olsa bile sonuç olumsuz olabilir.

Korunmasız olarak cinsel ilişki deneyimi yaşayan ve adet gecikmesi yaşayan kişiler test yapabilirler. En doğru sonuçları alabilmek için cinsel ilişkiden sonra 12-14 gün içinde test yapılabilir. Düzensiz adet dönemi olması durumunda bu süre üç haftaya çıkabilir. Kandaki hCG seviyesi tamamen vücuda bağlı olarak değişir. İdrarda gebelik testinde alınan sonucu doğrulamak için şüphe olması durumunda kanda gebelik testi de yapılmalıdır.

İdrarda gebelik testinde embriyo rahim içine yerleştikten 4-5 gün sonra hCG hormonu tespit edilme şansı vardır.  Standart testlerde beklenen adet dönemi geçtikten sonra doğru sonuçlar alınabilir.

İlginizi çekebilir: Hamilelik Testinde Silik Çizgi Ne Anlama Gelir?

İdrarda gebelik testinde güven payı şöyledir;

 • Adetten 3 gün evvel % 51
 • Adetten 2 gün evvel %62
 • Adetten 1 gün evvel %68
 • Adetten 1 gün sonra %79
 • Adetten 2 gün sonra %85
 • Adetten 3 gün sonra %90
 • Adetten 7 gün sonra %96 olarak güven oranı vardır.

Cinsel ilişkiden kaç gün sonra gebelik belirtileri başlar?

Gebelik planı olan çiftler planlı bir şekilde ilişkiye girmektedir.  Çiftler ve kadınlar cinsel ilişkiden sonra da gebelik belirtilerinin kaç gün içinde ortaya çıktığı merak konusudur. Cinsel ilişki sonrasında gebelik belirtilerini ortaya çıkacağı süre ortalama birbirine yakındır.

Cinsel ilişki sonrasında spermler vajina içine geçer. Gebeliğin ortaya çıkabilmesi için spermlerin yumurta hücrelerini döllemesi şarttır. Yumurta ve sperm hücrelerinin birbiriyle buluşması zor bir durumdur.  Milyonlarca sperm hücresi içinde sadece bir tanesi döllenmeyi başarılı gerçekleştirir. Sperm vajina içinde 1-3 gün arasında canlı kalırsa başarılı döllenme ortaya çıkabilir.

Yumurta ve spermin başarılı döllenmesi sonrasında embriyoya dönüşür.  Rahme tutunma süreci için de 4-5 gün süre vardır.  Gebeliğin ilk belirtilerinin ortaya çıkabilmesi için ortalama 15 gün kadar geçmelidir.

Erken dönem gebelik belirtileri nelerdir?

Erken dönem gebelik belirtileri her anne adayında farklıdır. Bu belirtilerin türü ve şiddeti kadınlara göre değişmektedir.  Kadınlarda erken dönemde bazı gebelik belirtileri ortaya çıkacaktır.

 Bu belirtiler şu şekildedir;

 • Mide bulantısı
 • İştah kaybı
 • Yorgunluk hissi
 • Göğüs bölgesinde hassasiyet
 • Vajinal lekelenme şikayetleri
 • Karın bölgesinde yaşanan kramplar
 • Psikolojik dalgalanmalar
 • Baş ağrısı şikayetleri

Adet dönemi geciken ve yaptığı gebelik testinden olumsuz sonuç alan kadınlarda  doğum kontrol haplarını bırakma, bazı rahatsızlıklar ya da aşırı kilo değişimleri adet gecikmesine ve döngüde bozukluğa yol açabilir.

Gebelik testi ne zaman yapılmalı?

Hamilelik şüphesi olan kadınlar öncelikle evde yaptıkları testlerle sonucu görebilirler. Evde gebelik testleri idrarda gebeliğe bakar. Bu testler güvenilir sonuçlar vermektedir. Doğru sonuç alabilmek için en doğru zaman ise sabahın erken saatleri olacaktır. Çok fazla sıvı tüketimi olmadığı için sabah saatlerinde hCG miktarı yüksek seviyede olur.

Gebelik testine bakmadan evvel ilk olarak son kullanma tarihine bakılarak uygulama talimatı okunmalıdır.   Test türüne göre farklı uygulama şekilleri olabilir.  Test sonuçlarına bakmadan evvel bekleme süresi talimatlarda belirtilir. Çizgi ya da sembol görülmemesi durumunda hatalı olan test tekrar edilmelidir.

İdrar ya da kan testi olarak iki farklı şekilde gebelik testi uygulanır. Bu testler kanda ve idrarda hCG hormonu değerine bakmaktadır.  İdrar gebelik testlerinde adet döneminin geçmesi daha doğru sonuçlar ortaya çıkaracaktır. Kanda yapılan gebelik testinde daha erken sonuç almak mümkündür.  Beta hCG hormonu öncelikle kana karışmakta ve sonrasında idrarda ortaya çıkmaktadır. Erken dönem gebelik testi için kanda test yaptırmak çok daha doğru olacaktır. 

Yorumlar

Bir yorum yazınız