İlk Adet Kaç Gün Sürer?
RANDEVU TALEP ET

ONLINE RANDEVU

*Saat 19.00’ dan sonraki online randevu talepleriniz için tarafınıza saat 09.00’ dan sonra geri dönüş yapılacaktır.

 

Randevu İçin Hemen Arayın!

İlk Adet Kaç Gün Sürer?

İlk Adet Kaç Gün Sürer?

Adet kanamasının ne zaman başlayacağı ve ne kadar süreceği tamamen kişiye özel bir durumdur. Bir genç kızda adet belirtileri görülse de adet kanamasının başlama zamanı ve ne kadar süreceği bilinemez. İlk adet kanamasının görülme yaşı kalıtsal ve çevresel özelliklere göre değişir. Ayrıca bu özellikler ilk adet süresini de etkiler. İlk adet kaç gün sürer, merak edenler için bu sürenin 3-7 gün arasında olduğunu söylemek doğru olur.

Genç kızlarda ilk adet kanamasının 3 ile 7 gün arasında olması normal kabul edilir. Ancak 3 günden daha kısa ya da 7 günden daha uzun ilk adet kanaması olması da olasıdır. Adet kanamaları yeni başlayan bir kişide kaç gün süreceği ve adet düzeni henüz net değildir.

İlk adet kanaması sırasında kaybedilen kan miktarı da değişiklik gösterir.  Genç kızlarda adet kanamasının süresi ve farklı rahatsızlıklara göre kan miktarı değişiklik gösterir. Genel olarak bir genç kızda ilk adet kanamasında kaybedilen kan miktarı ortalama 30 ml kadardır.  2 yemek kaşığı kadar kan kaybı normal kabul edilir.

İlk adet nasıl olur?

Ergenlik döneminin ortaya çıkmasıyla birlikte genç kızların vücudunda da gözle görülen birçok değişiklik ortaya çıkar. Ayrıca ergenlik dönemi karakter anlamında da bazı değişiklikleri belirgin olarak ortaya çıktığı bir dönemdir.  Genel olarak 12-14 yaş arasında ortaya çıkan adet kanaması menopoz dönemine kadar devam eder. İlk adet kanamasının nasıl gerçekleştiği ve ne kadar sürdüğü merak konusudur. Genellikle genç kızlar ilk adet kanamasında az miktarda kanama yaşarlar.

İlk adet kanaması genellikle lekelenme olarak gerçekleşir. Daha sonraki kanamalarda ise günlük olarak yaşanır ve bir düzene girer.  Yumurtalıklardan düşmüş olan yumurtalar ilk adet kanamasının başladığını gösterir. İlk adet kanamasında kızlarda göğüs bölgesinde hassasiyet ve şişkinlik belirgin olarak hissedilir. Buna ek olarak adet öncesi beyaz vajinal akıntı olabilir. İlk adet kanaması genellikle genç kızlar için farklı ve ilk kez yaşanan bir deneyimdir. Bu süreci sağlıklı olarak atlatmaları adına anneleri yol gösterici olmalıdır.

İlk adetten sonra döngü ne zaman düzene girer?

İlk adet nasıl olur?

Normal şartlarda bir kadın için adet döngüsü süresi 21-35 gün arasında değişir. Yani adet kanaması başladıktan sonra diğer adet kanaması için bu süre geçer. Ancak adet döngüsü her kadında  aynı olmayacaktır. Özellikle ilk adet kanamasından sonra diğer kanamanın süresi değişiklik gösterebilir. Genç kızlarda ilk adet kanaması başladıktan sonra adet döngüsünün belirli bir düzene girebilmesi için belirli bir süre geçmesi gerekir.

Bu detay önemli: Adet Kanaması Normalde Kaç Gün Sürer?

Bir genç kızda adet döngüsünün düzene oturması için en az 1-2 yıl geçmelidir. Adet döngüsü başlayan bir genç kızda doğurganlık yeteneği de başlar. Adet kanamasıyla birlikte vücutta progesteron ve östrojen hormonları salgılanmaya başlar.  Ancak ilk dönemlerde bu hormonların belirli bir denge ve düzene oturması zaman alır. Bu hormonlar düzene oturduğu an adet döngüsü düzene girer.

Geç kızlarda ilk adet kanamasından sonra döngünün düzene girmesi için 3 yıla kadar normal kabul ediliyor.  İlk adet kanamasının başlamasıyla kadınlar diğer kanama sürelerini de kayıt altına alarak adet döngüsünün ne zaman düzene girdiğini görebilirler. Adet takvimi bu konuda çok verimli bir araçtır. Cep telefonlarında da bir adet takvimi bulabilirsiniz. İlk adetten sonra ikinci adet kanamasının süresi hiçbir kadında belli olmaz. Bu süre değişiklik gösterir.

İlk adet ağrılı olur mu?

Adet kanaması demek kadınlarda birkaç gün önceden itibaren ağrı şikayetlerinin görülmesi demektir. Genç kızlarda ilk adet kanamasıyla birlikte ağrı şikayetleri yoğun olarak görülür. Adet dönemi başlamadan önce bu ağrılar görülür ve adet boyunca da devam eder. İlk dönemlerde ilaçlar genç kızların yaşam konforunu arttırabilir. Adet kanamasının dayanılamayacak bir boyuta gelmesi durumunda gerekli önlemler alınarak şikayetler azaltılabilir.

Genç kızların ilk adet kanamasının çok sancılı olması durumunda okul hayatı ve sosyal yaşam olumsuz etkilenir. Bu yüzden ilk adet kanamasının çok ağrılı olması durumunda bir uzmandan destek almakta fayda vardır.  Adet döneminde rahimde kan ve dokuları atmak için görülen kasılmalar ağrıya yol açabilir. İlk adet kanamasında ağrılar karın, bel ve kaslarda hissedilebilir.

İlk adet kanamasının ağrısı dayanılamayacak gibi olursa karın bölgesine uygulanan sıcak su torbası çok rahatlatıcı olur. Ayrıca adet kanaması olan kişi sıcak bir duş alarak da rahatlayabilir. Bu dönemde rahatlatıcı etkisi olan bitki çayları da uzmanlar tarafından önerilir. Ağrının dayanılmaz dozda olması ve şiddetin düşmemesi durumunda bir sağlık kuruluşuna başvurulabilir.

 

Sıkça Sorulan Sorular

İlk adet kanaması bazı genç kızlarda 1-2 gün boyunca lekelenme  şeklinde görülebilir. İlk adet kanamasının 3 günden kısa sürmesi çok olağan bir durumdur. Yani bu şikayet  bir hastalıkla ya da olumsuz bir durumla bağdaştırılmamalıdır.  İlk adet kanamasının süresi birçok genç kızda kısa olabiliyor.

Buradaki içeriğe bakabilirsiniz: Az Gelen Adet Kanaması Nedenleri

 

Yorumlar

Bir yorum yazınız