Düşük Hakkında Sıkça Sorulan Sorular
RANDEVU TALEP ET

ONLINE RANDEVU

*Saat 19.00’ dan sonraki online randevu talepleriniz için tarafınıza saat 09.00’ dan sonra geri dönüş yapılacaktır.

  Randevu İçin Hemen Arayın!

  Düşük Hakkında Sıkça Sorulan Sorular

  Düşük Hakkında Sıkça Sorulan Sorular

  Gebelikte düşük en çok kimlerde görülür ?

  Gebelikte düşük gebeliğin 20. haftadan önce sonlanması olayına verilen isimdir. Düşükte en önemli faktör şüphesiz anne ve baba adayının yaşıdır. Doğal olarak anne ve baba yaşı ilerledikçe oluşacak yumurta ile sperm hücrelerinin bozuk olma ihtimalini arttıracaktır. Bunun dışında anne adayında bulunan bazı hormonsal bozukluklar ya da kronik hastalıklar düşük yapma riskini arttırmaktadır. Anne adayının tekrarlayan erken gebelik kaybı olması da maalesef ki bu riskin bir daha yaşanmasına sebep olabilmektedir.

  Gebelikte düşük yaptığımı nasıl anlarım?

  20. Gebelik haftasından önce gebeliğin sonlanması olayına düşük denildiğini yukarıda belirtmiştik. Gebeliğin sonlanması kişilerin kendi isteğiyle olursa yasal olarak gebeliğin tahliyesi; anne ve bebeğin hayatını tehdit edecek bir durum oluştuğunda ve 20 haftadan önce olursa tıbben düşük adı verilmektedir. Düşüğün belirtileri arasında vajinal kanama en önemli ve bulunması gereken bulgudur. Bunun yanında adet ağrısı veya benzeri daha şiddetli ağrıların görülmesi de düşüğün belirtileri arasındadır. Nadir olsa da mide bulantısı, halsizlik, göğüslerde dolgunluk gibi bulguların hissedilmesi de düşüğün habercisi olabilir.
  Klinik olarak kanıtlanmış bir gebeliğin düşükle sonuçlanma ihtimali yüzde 10-25 arasında değişiklik göstermektedir. Tüm gebelikler temel alındığında ise bu oranın yüzde 40’lara kadar çıktığını görüyoruz. Çünkü anne adayı gebe olduğunu fark etmeden henüz adet gecikmesi olmadan sonlanan gebeliklerde mevcuttur.

  Hamilelikte düşük yaşamamak için nelere dikkat etmeliyiz?

  Öncelikle hamile kalmadan önce anne adayının bir jinekolojik muayenesinin yapılması gebelik sırasında oluşabilecek tüm problemler açısından çok önemlidir. Anne adayının bu şekilde gebelik öncesinden değerlendirilmesi gebelikte karşılaşabilecek düşük riskleri arasından önlem almasını kolaylaştırır. Ayrıca anne adayı sigara ve alkol tüketmemelidir. Doktoruna danışmadan aldığı ilaç veya hap düşüğe neden olabilmektedir.

  Jin. Op. Dr. Mürüde Çakartaş Dağdelen

  Mürüde Çakartaş Dağdelen 24 Nisan 1977’de Kıbrıs Yeşilyurt’ta doğdu. İstanbul Üniversitesi Cerrahpaşa Tıp Fakültesi İngilizce bölümünden mezun oldu.

  Yorumlar