Deprecated: __autoload() is deprecated, use spl_autoload_register() instead in /home/tupb2904/public_html/wp-content/themes/solo/inc/PHPMailer/PHPMailerAutoload.php on line 45
Kıbrıs Taşıyıcı Annelik | Kıbrıs IVF Hastanesi Kıbrıs Taşıyıcı Annelik
RANDEVU TALEP ET

ONLINE RANDEVU

*Saat 19.00’ dan sonraki online randevu talepleriniz için tarafınıza saat 09.00’ dan sonra geri dönüş yapılacaktır.

 

Randevu İçin Hemen Arayın!

Kıbrıs Taşıyıcı Annelik

Kıbrıs Taşıyıcı Annelik

Kıbrıs Taşıyıcı Annelik

Birtakım problemler nedeniyle, bazı çiftlerin kendi biyolojik özelliklerini taşıyan bir bebeği dünyaya getirme olanağı bulunmamaktadır. Tıbbi alandaki bilimsel çalışmalar, bu tür durumlar için yenilikçi aile kurma seçeneklerini meydana getirmiştir. Taşıyıcı annelik yöntemi de bu seçeneklerden biridir. Kıbrıs taşıyıcı annelik süreci kişisel koşullara göre değişiklik gösterir, karmaşık yasal ve tıbbi adımları vardır. Süreç hakkında ayrıntılı bilgi sahibi olmak, profesyonel kişilerden yardım almak önemlidir.

Taşıyıcı annelik nedir?

Taşıyıcı annelik, bir kadının başka bir kişi veya çift için hamilelik boyunca bebeği taşımasını ve doğurmasını içeren prosedürdür. Bu yöntemle doğan bebekler, yumurta ile spermin temin edildiği biyolojik anne ve babasının genetiğini taşımaktadır. Dolayısıyla bebek, anne ve babası gibi görünecektir.
Taşıyıcı annelik yoluyla ebeveyn olmak uzun ve duygusal bir yolculuktur; her iki taraf için büyük bir sorumluluktur. Bu yöntem ile bebek sahibi olmak çiftler ve bireyler yasal ve tıbbi süreçleri dikkatlice araştırmalı, avantaj ve dezavantajlarını dikkate almalı, taşıyıcı annelik uzmanlarıyla konuşmalıdır.
Taşıyıcı annelik, başarılı bir yöntem olarak bilinir. Pozitif bir gebelik sonucu yumurtayı sağlayan kadının yaşı, embriyoların kalitesi gibi değişkenlere bağlı olsa da; bu faktörler optimal olduğunda gebelik oranı yaklaşık %60-70’tir.

Taşıyıcı anne nedir?

Taşıyıcı anne; başka bir çift veya bireyler için hamile kalmayı, doğum yapmayı ve bebeği ailesine teslim etmeyi kabul eden kadındır. Taşıyıcı anneler birçok tıbbi ve psikolojik değerlendirmelerden geçmektedir. Buna göre, taşıyıcı anne profiline uygun olan kriterler şöyle belirlenmiştir:

 • 35 yaşından genç,
 • Bulaşıcı hastalığı olmayan,
 • Zararlı alışkanlıkları bulunmayan,
 • Herhangi bir ilaç kullanmayan,
 • Önceki gebelikleri sağlıklı doğumlarla sonuçlanan,
 • Önceki gebeliklerinde gebeliğe bağlı şeker hastalığı veya preeklampsi olmayan,
 • Sosyal ve psikolojik olarak uygun olan,
 • Kronik hastalığı bulunmayan,
 • Anoreksik veya obez olmayan kadınlar tercih edilmektedir.

Taşıyıcı annelik kimler için uygundur?

taşıyıcı annelik
Taşıyıcı annelik yönteminde, çiftin kendi yumurtaları ve spermleri olması gerekmez. Üreme hücreleri donörlerden veya taşıyıcı anneden de elde edilebilir. Buna göre kısırlıkla mücadele eden çiftler veya eşcinsel bireyler tarafından sıkça tercih edilen taşıyıcı annelik yönteminin uygun bulunduğu diğer faktörler şöyledir:

 • Rahim yokluğu veya ciddi rahim anomalileri,
 • Hamilelikte anne veya fetüs için önemli risk oluşturabilecek önemli tıbbi durumlar,
 • Tekrarlayan gebelik kaybı,
 • Tekrarlanan tüp bebek tedavisi implantasyon başarısızlıkları,
 • Şiddetli kalp veya böbrek hastalığı,
 • Hamile kalmak için biyolojik yetersizlik (örneğin; aynı cinsiyetten çiftler veya bekar bireyler)
 • Tanımlanmamış endometriyal faktör problemi bulunanlar.

Taşıyıcı annelik türleri nelerdir?

İki tür taşıyıcı annelik vardır:

 1. Kısmi taşıyıcı annelik: Taşıyıcı anne, aynı zamanda taşıdığı çocuğun biyolojik annesidir. Taşıyıcı annenin yumurtası, aşılama yöntemi ile amaçlanan babadan veya donörden alınan sperm kullanılarak döllenir.
 2. Tam taşıyıcı annelik: Çocuk, biyolojik olarak taşıyıcı anne ile ilişkili değildir. Tüp bebek yöntemiyle amaçlanan anne / baba ya da donör anne / babadan alınan sperm ve yumurtalarla bir embriyo oluşturularak taşıyıcı annenin rahmine iletilir.

Kıbrıs taşıyıcı annelik yönteminin avantajları nelerdir?

Kıbrıs’ta mevzuatlara göre taşıyıcı anneye yapılan embriyo transferine izin verilir. Bu nedenle Kıbrıs, taşıyıcı annelik yönteminin yasal olduğu ve profesyonelce uygulandığı ülkelerin başında gelir.
Taşıyıcı annelik de dahil olmak üzere tüp bebek tedavisi, donasyon işlemleri, mikroenjeksiyon gibi alternatif üreme tekniklerinin Kıbrıs’ta başarıyla uygulanabilmesinin nedenleri şöyledir:

 • Dünya standartlarının üstünde başarı oranları mevcuttur. Başvuran hastalar, yüksek oranda pozitif bir gebelik sonucu ile karşılaşmaktadır.
 • Tüm hastalar üstün kalite standartları dahilinde hizmet görmektedir. Hastaların bireysel ihtiyaçları ve tercihleri doğrultusunda tedavi programları oluşturulmaktadır.
 • Uzman doktorlar ve tüm ekip son derece profesyonel bir şekilde hizmet vermektedir. Sağlık merkezleri belirli aralıklarla denetlenir, risk faktörleri en aza indirgenir.
 • Teknik donanım ve laboratuvar ekipmanları, tıbbi alandaki tüm teknolojik yeniliklerden yararlanılarak oluşturulmuştur.
 • Diğer ülkelerden gelen hastalara en iyi şekilde hizmet verebilmek için, tüm yabancı dillere hakim olan personeller bulunmaktadır.
 • Tüm kalite standartlarına rağmen, özellikle tüp bebek tedavisi ve diğer prosedürlerin uygulanabildiği en uygun maliyetli yerlerin başında gelmektedir.
 • Kıbrıs, muhteşem doğası ve iklimiyle diğer ülkelerden gelen misafirlerin memnuniyetle konaklayabileceği imkanlara sahiptir.

Taşıyıcı anne nasıl bulunur?

Taşıyıcı anne yöntemiyle ebeveyn olmak isteyen bireylerin, kendi kriterlerine uygun olan bir taşıyıcı anneyi tercih etmek istemesi olağandır. Buna göre yaş, ırk, din, kişilik, cinsel yönelim gibi kriterlerin sağlık merkezine önceden belirtilmesi gerekmektedir.  Daha sonra sürece yönelik hedefleri ve tercihleri ana hatlarıyla belirten plan oluşturulur.
Kıbrıs taşıyıcı annelik yönteminde eşleştirme sürecini kolaylaştırmaya yardımcı olmak için uzmanlarla birlikte çalışılabilir, metin ve fotoğraf profili oluşturabilir. Bir eşleşme yapıldıktan sonra iletişim yoluyla taşıyıcı anne tanınabilir, uygun olup olmadığı belirlenebilir. Potansiyel taşıyıcı annelerin, başvuran çiftleri daha iyi tanımasına yardımcı olacak profiller de oluşturulabilir.
Taşıyıcı anne ve amaçlanan ebeveynler birlikte ilerlemeye karar verdikten sonra, yasal bir sözleşme hazırlayarak bu durum resmileştirilir. Her iki tarafın da yasal çıkarlarının temsil edilmesini ve korunmasını sağlamak için protokoller gereklidir.  Sözleşme şartlarını kabul ettiğinde sözleşmeler imzalanır ve embriyo transferi süreci başlayabilir.
Bazı bireyler, taşıyıcı anne tercihlerini tanıdıkları bir kadından yana kullanmaktadır. Gerekli tıbbi şartların yerine getirilmesi halinde bu seçenek de kabul edilebilir.

Yorumlar

Bir yorum yazınız