Hamilelikte Sırt ve Bel Ağrısı
RANDEVU TALEP ET

ONLINE RANDEVU

*Saat 19.00’ dan sonraki online randevu talepleriniz için tarafınıza saat 09.00’ dan sonra geri dönüş yapılacaktır.

  Randevu İçin Hemen Arayın!

  Hamilelikte Sırt ve Bel Ağrısı

  Hamilelikte Sırt ve Bel Ağrısı

  HAMİLELİKTE SIRT VE BEL AĞRISI

  Hamilelik dönemi boyunca pek çok ağrı ve sızı çekeriz. Bu ağrıların sebebi şüphesiz vücudun hamileliğe olan tepkisindendir. Yani vücudumuz en hızlı şekilde hamileliğe alışmakta ve buna olan tepkisini de ağrılar yoluyla belli etmektedir. Hamilelikte sırt ve bel ağrısı da bu durumdan kaynaklanmaktadır. Normal zamanlarımızda çok hareketsiz olan kasık eklemlerimiz hamilelik süresi boyunca gevşemektedir. Bu bebeğin daha kolay geçişini sağlamaktadır. Ayrıca karnınız büyüme başladığında kas- iskelet sistemi normalin dışına çıkarak düzensiz çalışmaya başlar. Sonuç olarak hamileliğin getirdiği karın büyümesi kas- iskelet sistemimizin düzensiz çalışmasını sağlayarak bel ağrısına neden olmaktadır.

  Tabi ki hamilelikte sırt ve bel ağrısı tamamen yok edilemez. Fakat ağrınızı en az seviyeye indirebilirsiniz. Gebeliğin ilk aylarındayken vücut mekaniğini öğrenip, karın kaslarınızı güçlendirerek daha iyi bir vücut yapısına sahip olabilirsiniz. Vücut mekaniğini öğrenmenin size pek çok yararı olacaktır. Örneğin bel ve sırt ağrılarınızı en aza indirmekle birlikte doğum yapmanızı daha kolaylaştıracaktır. Sizleri uyarmamız gereken önemli bir nokta bulunmaktadır. Vücut mekaniği tekniğini hamile kalmadan önce veya gebeliğinizin ilk aylarında uygulamanızı öneriyoruz. Bebeğiniz karnınızda iyice büyüdüğünde hareketleri yapmanız zorlaşacak ve oldukça yorulacaksınız.
  Hamilelik kiloları da sırt ağrısı yapabilir. Bu yüzden kilonuzu önerilen oranda tutmaya çaba gösterin. Gebelik süreci boyunca ayakkabı seçiminin ne kadar önemli olduğunu biliyor musunuz? Bu dönemde kesinlikle yüksek topuklu veya fazla düztabanlı ayakkabılar giymemeye özen gösterin. Çünkü fazla yüksek tabanlı veya düztabanlı ayakkabılar sırt ve bacak ağrısına sebep olmaktadır. Doktorunuza danışarak ortopedik ayakkabılar satın alabilirsiniz.
  Yatak tercihinize de bir göz atmanızı tavsiye ediyoruz. Yumuşak yatakta uyumak bel ağrısına neden olmaktadır. Unutmayalım ki sert yatakta uyumak bel ağrımızı en az seviyeye indirmekle birlikte uyku kalitemizi arttıracaktır.

  Jin. Op. Dr. Mürüde Çakartaş Dağdelen

  Mürüde Çakartaş Dağdelen 24 Nisan 1977’de Kıbrıs Yeşilyurt’ta doğdu. İstanbul Üniversitesi Cerrahpaşa Tıp Fakültesi İngilizce bölümünden mezun oldu.

  Yorumlar