Hamilelikte Halsizlik Nedenleri
RANDEVU TALEP ET

ONLINE RANDEVU

*Saat 19.00’ dan sonraki online randevu talepleriniz için tarafınıza saat 09.00’ dan sonra geri dönüş yapılacaktır.

  Randevu İçin Hemen Arayın!

  Hamilelikte Halsizlik Nedenleri

  Hamilelikte Halsizlik Nedenleri

  HAMİLELİKTE HALSİZLİK NEDENLERİ

  Hamilelikte halsizlik , şüphesiz her bayanın sıklıkla şikâyet ettiği konulardan biridir. Öncelikle belirtmek isteriz ki halsizlik hamileliğin ilk aylarında çok daha sıklıkla görülür. Gebeliğin son aylarında anne adayının vücudu gittikçe ağırlaşır. Doğal olarak alınan kiloların etkisiyle anne adayı yaptığı her harekette kendini yorgun ve halsiz hisseder. Genel olarak hamilelikte halsizlik bir hastalığın nedeni değildir. Gebeliğin ilk aylarında tüm kaslarda gevşeme görülerek mide bulantısı, iştahsızlık, terlemenin artmasıyla birlikte su kaybı anne adayını halsiz düşürebilir.

  Bazen anemi yani kansızlıkta hamilelikte halsizliğe neden olabilir. İdrar yolu enfeksiyonu gibi vücutta bulunan enfeksiyonlarda halsizliğe, yorgunluğa sebep vermektedir. Bu gibi durumlar tedavi edilmelidir. Böyle bir neden yoksa anne adayının bol su tüketmesini öneriyoruz. Ayrıca doktorunuzun tavsiye ettiği vitaminleri alarak sizi yorgun düşüren bu halsizlikten kolayca kurtulabilirsiniz.
  Hamilelik döneminiz boyunca bol bol yürümenizi ve özellikle su sporlarına yönelmenizi tavsiye ediyoruz. Bu aktiviteler halsizliğinizi alacağı gibi doğum yapmanızı kolaylaştıracaktır. Hepimiz biliyoruz ki evde boş boş oturmakta insanı yorgun ve halsiz düşürmektedir. Bu yüzden kendinize yeni hobiler ve alışkanlıklar edinmeye çalışın.
  Hamileliğinizin ilk aylarından itibaren kendinizi halsiz hissedebileceğiniz gibi aşırı uyku isteği ve baş ağrısı da kendini gösterebilir. Genellikle bu tür durumlar hamilelikte salgılanan progesteron hormonundan da kaynaklanabilmektedir.
  Bir anne adayı günlük beslenmesinin yetersiz olmamasına dikkat etmelidir. Aksi takdirde yorgun düşüp, halsiz kalacak ve bunun sonucunda da baş ağrısına neden olacaktır. Özellikle hamileliğinizin ilk aylarından itibaren bol bol demir ve protein içerikli yiyecekler yemeye özen göstermelisiniz. Eğer hamileliğinizin ilk ayından itibaren demir ve protein eksikliğinizi tamamlarsanız herhangi bir yorgunluk, halsizlik hissinin olmayacağını belirtmek isteriz. Unutmayalım ki her hastalığın çözümü düzenli beslenmekten geçmektedir.

  Jin. Op. Dr. Mürüde Çakartaş Dağdelen

  Mürüde Çakartaş Dağdelen 24 Nisan 1977’de Kıbrıs Yeşilyurt’ta doğdu. İstanbul Üniversitesi Cerrahpaşa Tıp Fakültesi İngilizce bölümünden mezun oldu.

  Yorumlar