Hamilelikte Karın Ağrısı
RANDEVU TALEP ET

ONLINE RANDEVU

*Saat 19.00’ dan sonraki online randevu talepleriniz için tarafınıza saat 09.00’ dan sonra geri dönüş yapılacaktır.

  Randevu İçin Hemen Arayın!

  Hamilelikte Karın Ağrısı

  Hamilelikte Karın Ağrısı

  HAMİLELİKTE KARIN AĞRISI

  Hamilelikte karın ağrısı, bayanlarımızda sık sık görülen şikâyetlerden bir tanesidir. Bunun için endişelenmenize gerek yok. Fakat bazı belirtiler vardır ki endişelenmenizi gerektirecek türden… Basit bir ağrıymış gibi görünen karın ağrılarına hamileliğin ilk döneminde de son döneminde de çok dikkat etmek gerekir.

  Hamilelik döneminde bağırsaklarımız hormonların etkisiyle hızlanıp, yavaşladığı için şişkinlik ve hazımsızlığın sebep verdiği karın ağrıları normal karşılanabilir. Bundan kaynaklanan karın ağrılarını gidermek için bol bol sıvı tüketmenizde fayda var. Ayrıca hamilelik döneminde şişkinlik yaşıyorsanız sık ama az yemek yiyerek şişkinlik probleminizi ortadan kaldırabilirsiniz.
  Bunun yanı sıra gebeliğin ilerleyen dönemlerinde rahmin büyümesi ile çevre dokulara yaptığı baskı karın ağrılarına sebep olabilir. Rahmin büyümesi sonucu oluşan karın ağrılarını basit bir pozisyon değişikliği veya dinlendirici bir istirahatla kolayca geçirebilirsiniz.
  Hamileliğin son 3 ayında artık rahim doğum yapmak için kendini hazırlar. Doğuma hazırlık sürecinde birtakım karın ağrıları sizi rahatsız edebilir. Fakat buda belirttiğimiz gibi her bayanın yaşadığı, yaşayacağı normal ağrılardan biridir.
  Normal ağrıların yanı sıra birde anormal olan karın ağrıları bulunmaktadır. Normal hayatta karşılaştığımız apandist adlı hastalığı hamilelik sürecimizde karşılaşabiliriz. Safra yollarının tıkanması sonucu oluşan safra kesesi iltihabı, idrar yollarına bağlı taş düşürme ve mesanenin iltihaplanması vb. nedenlerden dolayı karın ağrısı görülebilir. Bu tür durumlar genellikle hayati risk taşımaktadır ve hemen uzman bir doktora görünmenizi tavsiye ediyoruz.
  Hamilelik döneminde oluşan karın ağrılarını geçirmek için düzenli beslenmenizin yanı sıra bol bol sıvı içecekler tüketmenizi öneriyoruz. Eğer çok sık karın ağrıları yaşıyorsanız ve bu durumdan oldukça şikâyetçiyseniz, doktorunuza giderek size uygun bir ilaç yazmasını isteyebilirsiniz.

  Jin. Op. Dr. Mürüde Çakartaş Dağdelen

  Mürüde Çakartaş Dağdelen 24 Nisan 1977’de Kıbrıs Yeşilyurt’ta doğdu. İstanbul Üniversitesi Cerrahpaşa Tıp Fakültesi İngilizce bölümünden mezun oldu.

  Yorumlar