Corona Virüs Covid-19 Tüp Bebek ve Gebelik
RANDEVU TALEP ET

ONLINE RANDEVU

*Saat 19.00’ dan sonraki online randevu talepleriniz için tarafınıza saat 09.00’ dan sonra geri dönüş yapılacaktır.

  [anr_nocaptcha g-recaptcha-response]

  Randevu İçin Hemen Arayın!

  Corona Virüs Covid-19 Tüp Bebek ve Gebelik

  Corona Virüs Covid-19 Tüp Bebek ve Gebelik

  Corona Virüs Covid-19 Tüp Bebek ve Gebelik etkileri hakkında bilgi vermeden önce biraz virüsü tanıyalım. Virüs üst solunum yollarında enfeksiyona yol açabilen viral etkenlerden bir tanesi olup, mevsimsel gripten ayırt edilemeyen bulaşıcı bir hastalıktır. Hafif düzeyli soğuk algınlığından şiddetli solunum sıkıntısına kadar farklı sağlık sorunlarına neden olan bir virüs ailesidir. Corona virüslerin farklı tipleri, farklı rahatsızlıklara neden olur. Örnek vermek gerekirse; sindirim sistemi rahatsızlıklarına neden olurken, bazılarında ise solunum yetersizliklerini beraberinde getirir. Corona Virüs Covid-19 Tüp Bebek ve Gebelik etkileri çok yeni bir virüs olması nedeni ile çok net değildir. Virüs anne karnında bebeğe geçmiyor.

  Corona virüs çoğunlukla soğuk algınlığına sebep olan virüslerdir.Kendi aralarında da farklılık gösterirler. Bazı enfeksiyon da sadece nezle kadar hafif semptomlar gözlenirken, bazı kişilerde ise zatüreye varan sonuçlar ortaya çıkar. 

  Corona virüs aslında, hayvanlarda bolca rastlanan bir virüstür ve son zamanlarda hastalığa neden olan virüs kaynağının ise çin’in wuhan kentin’de bulunan huanan deniz ürünleri pazarı olduğu düşünülmektedir. Önceler’de hayvandan insana bulaşan virüsün,insandan insana yayılabildiği zamanla anlaşılabilmiştir.

  Corona virüsler, genetik meteryal olarak RNA taşır hatta RNA taşıyan virüsler arasında en büyük genoma sahip olan bir virüs grubu’dur. Zarflı bir virüstür ve zarfının etrafın’da dışarıya doğru diken  (spike) şeklinde çıkıntılarına sahip olduğundan, bu yapı ona elektron mikroskobu altında bakıldığında kraliyet tacı şeklinde bir görüntü vermesine sebep olur ve bu nedenle de, virüse latincede kraliyet tacı anlamına gelen corona ismi verilmiştir.

  Corona virüs belirtileri nelerdir?

  * İştahsızlık&kilo kaybı

  * Yüksek ateş

  * Solunum yetmezliği 

  * Öksürük

  En baştaki belirtilerindendir.

  Corona virüs erkeklerde kısırlık yaparmı?

  Corona virüs’te, kısırlığın oluşmasına ilişkin bir sonuç yoktur. Fakat, erkeklerde yüksek ateş sperm üretimi için çok önemli bir tehdit’tir ve sperm üretiminin bozulmasına sebep olur.

  Bu sadece Corona virüs hastalıklarda değil, diğer nedenlerle ateşin yükseldiği yada uzun süre sıcağa maruz kalındığı durumlarda da geçerli olabilmektir. Ancak bilinmeliki, virüsün kendiside sperm üretimini bozabilir.

  Corona virüsün gebeliğe etkileri nedir?

  Uzmanlar, Corona virüsün gebelikte bazı komplikasyonlara yol açabileceğini açıklamıştır. Fakat bir anne adayı corona virüs enfeksiyonu kapmış dahi olsa, doğum sonrası bebeklerinde herhangi bir corona virüse ait sağlık problemine rastlanmadığını belirtmiştir.

  Corona virüs’ten kendinizi ve ailenizi nasıl koruyabilirsiniz?

  * Öksürük ve hapşırmalarınızı bir mendille örtün. Eğer yanınızda mendil yoksa dirseğimizin iç kısmını kullanalım.

  * Sık sık dokunulan yüzeyleri hergün temizleyin ve dezenfekte ediniz. 

  * Yabancı materyallerle temas sonrası ellerinizi yıkayana kadar ağız, burun ve gözlere temastan kaçınılmalıdır. 

  * El hijyenine önem verilmelidir. Eller en az 20 sn boyunca sabun ve suyla yıkanmalı, sabun ve suyun olmadığı durumlarda alkol içerikli el antiseptiği kullanılmalıdır. 

  * Kapalı alanlar sık sık havalandırılmalıdır.

  * Tokalaşma ve sarılmadan kaçınılmalıdır. 

  * Bağışıklık sistemini güçlendirmek için dengeli ve sağlıklı beslenilmelidir. Gıdalar tüketilmeden önce iyice yıkanmalıdır.

  * Hiç bir kişisel eşyanızı ( havlu gibi gündelik eşyaları) ortak kullanmayın.

  Corona virüs hakkında bilinmesi gereken en önemli maddeler nelerdir? 

  1- Virüsün dokunmayla geçmesi için tutma süresi ve nem oranı olarak iki parametre var. Eğer yüzeylerden biri nemliyse bu süre 5 sn’ye, her iki yüzeyde nemliyse 3 sn’ye düşebiliyor. Yani bir yere dokunup elinizi çektiğinizde veya bir kapıyı açtığınızda virüs bulaşma riski yoktur.

  2- Virüsün yüzeylerin üstünde yaşama süresi pek anlam ifade etmiyor. Önemli olan ” hastalandıran miktardaki virüs” yani dışarıdan aldığımız şeyleri eve geldiğimizde kapının arkasında 2 2.5 saat bekletirsek sorun yaşamıyoruz.

  3- Virüs güneşin altında en fazla yaklaşık yarım saat dayanabiliyor.

  4- Virüsün yemek ve içecekle geçtiğine dair şimdiye kadar bir kayıt yok. 60 derecenin üstünde pişirilen yemeklerde virüs bulunma riski sıfırdır.

  5- Virüs daha çok kişiden kişiye geçiyor. Hastalıklı bir kişiyle 1 metrelik mesafe için temas etmeden yaklaşık 10 dk geçirdiğiniz virüs bulaşma riski oluşuyor

  Jin. Op. Dr. Mürüde Çakartaş Dağdelen

  Mürüde Çakartaş Dağdelen 24 Nisan 1977’de Kıbrıs Yeşilyurt’ta doğdu. İstanbul Üniversitesi Cerrahpaşa Tıp Fakültesi İngilizce bölümünden mezun oldu.

  Yorumlar