Deprecated: __autoload() is deprecated, use spl_autoload_register() instead in /home/tupb2904/public_html/wp-content/themes/solo/inc/PHPMailer/PHPMailerAutoload.php on line 45
Adet Döneminde Hamile Kalınır mı? | Kıbrıs Tüp Bebek Merkezi Adet Döneminde Hamile Kalınır mı?
RANDEVU TALEP ET

ONLINE RANDEVU

*Saat 19.00’ dan sonraki online randevu talepleriniz için tarafınıza saat 09.00’ dan sonra geri dönüş yapılacaktır.

 

Randevu İçin Hemen Arayın!

Adet Döneminde Hamile Kalınır mı?

Adet Döneminde Hamile Kalınır mı?

Adet dönemi içinde hamile kalınıp kalınmayacağı yönünde birçok doğru kabul edilen yanlış mevcuttur. Öncelikle tüm dünyada olduğu gibi bizim toplumumuzda da adet dönemi içinde gebelik ortaya çıkmayacağına dair yanlış bir algı bulunuyor.  Adet dönemi içinde bulunan bir kadının doğurganlık durumu düşüktür. Ancak belirli koşullar bir araya geldiğinde adet dönemi içinde de hamile kalmak mümkün olmaktadır.

Adet dönemi içinde çiftler korunmasız cinsel ilişki yaşadığında gebelik ortaya çıkma olasılığı vardır.  Bu yüzden doğum planlaması yapan ve çocuk sahibi olmayı düşünmeyen çiftler adet dönemi içinde de olsa cinsel ilişkiye giriyorsa korunma önlemlerini almalıdır. Genellikle çevresinde böyle bir durum  görmeye alışık olmayan toplum adet dönemi içinde gebelik oluşmayacağını düşünse de bu yanlış bir bilgidir.

Adet döneminde hamilelik için gerekli şartlar nelerdir?

Adet dönemi içinde belirli şartlar bir araya geldiğinde kadınlarda başarılı bir gebelik ortaya çıkabilir. Adet dönemi sürecinde bir kadının hamile kalabilmesi için bir yumurta oluşması gerekiyor. Ayrıca bu yumurtanın çatlamaya uygun bir büyüklüğe gelmesi gerekmektedir. Buna ek olarak rahim içinde canlı spermin olması da şartlar arasındadır. Rahim içindeki canlı spermlerin hareketlilik seviyesi de ideal olmalıdır.

Kadınlarda adet döneminde hamile kalmaya sebep olacak diğer unsur da hormonlardır. Her kadında hormon seviyesi farklıdır. Bu yüzden de yeterli hormon seviyesi de olduğunda gebelik ortaya çıkması kaçınılmaz bir durumdur.

Adet döneminde hamile kalmak için gerekli faktörlerden biri de kısa adet döngüleridir. Bazı kadınlar için adet döngüsü 21 günden daha kısa olmaktadır. Bu durumda yumurtlama günleri arasındaki zaman aralığı kısa olur. Spermler 5 güne kadar canlı kalabildiği için kısa adet döngülerinde korunmasız cinsel ilişki hamilelikle sonuçlanabilir.

Adet kanamasının uzunluğu da yumurtlama dönemi için etkileyici bir unsurdur.  Bir önceki ayda döllenen yumurta vücuttan atılmadan adet dönemi hamile kalmak mümkün olabilir.  Düzensiz bir adet döngüsü görülen ya da aralıklı kanaması olan kadınlarda adet dönemi ve ara kanamalar ayırt edilemediği için gebelik oluşabilir.

İlginizi çekebilir: Az Gelen Adet Kanaması Nedenleri

Adet döneminden hemen önce hamile kalınır mı?

Adet Döneminde Hamile Kalınır mı?

Adet dönemi öncesi hamilelik şansı kadınlarda genellikle düşük bir ihtimaldir. Çünkü kadınlarda döngüler düzenliyse yumurtlama dönemi kanama başlangıcından bir süre önce ortaya çıkmaktadır. Yumurtalar 12-24 saat arası aktiflik gösterir. Bu yüzden adet döneminden önceki günler içinde cinsel ilişki korunmasız olursa gebelik olasılığı düşük olacaktır.

Kadınlarda yumurtlama gününden ne kadar uzaklaşılırsa gebelik ortaya çıkma olasılığı o oranda azalmaktadır. Adet dönemi öncesinde her şeye rağmen kadınlarda hamile kalma olasılığı vardır. özellikle adet döngüsü kısa olan ya da düzensiz adet gösteren kişilerde adet dönemi öncesi gebelik olasılığı düzenli adet döngüsü olan ve adet döngüsü süresi 21-35 gün arasında olan kadınlara göre daha fazladır.

Adet döneminden hemen sonra hamile kalınır mı?

Kadınlarda adet döneminden hemen sonra hamile kalma olasılığı yükselir. Çünkü adet kanaması tamamlandıktan sonra kadınlarda yumurtlama dönemi vardır. Bir kadın adet dönemi sonrasında birkaç gün geçtiğinde doğurganlığın en aktif olduğu döneme girmektedir. Spermler vücutta doğurganlığını 5 güne kadar koruyabilir. Bu yüzden adet kanaması bittikten sonra girilen cinsel ilişkilerde hamilelik olasılığı vardır.

Bir kadında hamilelik olasılığı adet kanaması bittikten sonra her gün periyodik olarak artmaktadır. Adet kanamasından sonra ilk 1-2 gün gebelik riski düşükken  ilerleyen günlerde bu olasılık artış gösterecektir. Çocuk planlamayan çiftler adet kanaması sonrasında korumalı cinsel ilişki yaşamaya özen göstermelidir.

Adet döneminde hamile kalmamak için neler yapılmalıdır?

Adet dönemi içinde gebelik riski daha düşük olsa da yine de vardır. Bu yüzden hamilelik gibi bir fikriniz yoksa adet dönemi içinde cinsel ilişki deneyimi yaşayacaksanız doğu kontrol yöntemlerine başvurmanız gerekir. Adet dönemi içinde genellikle cinsel ilişkiye girilmese de hemen öncesinde ya da hemen sonrasında da korunma yöntemlerini kullanabilirsiniz.

Adet dönemi içinde cinsel ilişkiye girmek tamamen çiftlerin tercihine özel bir durumdur. Bir kadın adet dönemi içinde gebelikten korunabilmek için doğum kontrol hapı, prezervatif,  enjekte yöntemiyle verilen konraseptif ya da diyafram gibi koruyucu yöntemleri kullanabilir. Bu sayede hamilelik olasılığı kolayca ortadan kaldırılabilir.

Bu içeriğimize baktınız mı: Adet Kanaması Normalde Kaç Gün Sürer?

Adet döneminde hamileliğe dair bilinmesi gerekenler

Adet dönemi içinde hamilelikle ilgili bilinmesi gerekenler şu şekilde sıralanabilir;

  • İlk olarak bu dönem içinde hamilelik riskinin olduğu bilinmelidir. Adet dönemi içinde hamile kalınmayacağı görüşü yanlış bir düşüncedir.
  • Hamilelik olasılığının yüksek olduğu anlarda cinsel ilişkiye bağlı olarak vajinal kanamalar görülebilir. Bu dönemde vajinal kanamalar adet dönemindeki kanamalarla karışabilir. Bu durumda korunmasız cinsel ilişki hamilelik planı yoksa tercih edilmemelidir.
  • Cinsel ilişki sonrasında sperm rahim içinde 5 güne kadar canlı kalabilir. Bu dönem içinde gebelik ihtimali her zaman vardır. Bu yüzden adet döneminden önce de cinsel ilişkiye girseniz bu dönemde başarılı bir gebelik ortaya çıkması olağandır.
  • Adet kanaması başladıktan sonra ilk 1-3 gün arasında hamilelik olasılığı yok denecek kadar azdır. Ancak bu durum yine de bir gebelik olasılığı olarak değerlendirilmelidir. Yani kadınlarda adet döneminin ilk günlerinde dahi cinsel ilişkiye girildiğinde gebelik olasılığı vardır.

Adet dönemi içinde gebe kalınabileceği için bu dönemde hamilelik olasılığı olmadığını düşünerek korunmasız cinsel ilişkiye girmek yanlış olacaktır.

Yorumlar

Bir yorum yazınız