Az Gelen Adet Kanaması Nedenleri
RANDEVU TALEP ET

ONLINE RANDEVU

*Saat 19.00’ dan sonraki online randevu talepleriniz için tarafınıza saat 09.00’ dan sonra geri dönüş yapılacaktır.

 

Randevu İçin Hemen Arayın!

Az Gelen Adet Kanaması Nedenleri

Az Gelen Adet Kanaması Nedenleri

Kadınlarda adet kanamasının 2 gün ya da daha az sürmesi ve pedin çok kirlenmemesi durumunda adet kanamasının az olduğu kabul edilir. Kadınlar sık ped değiştirme gereği hissetmiyorsa adet kanamasının az olduğunu düşünebilir. Adet kanamasının az olması tıpta hipomenore adıyla bilinmektedir.

Bu durumda adet yoğunluğu düşer ve kadınların sağlığını olumsuz etkileyen bazı nedenler ortaya çıkabilir.

Az gelen adet kanaması nedenleri nelerdir?

 • Yapısal anormallik durumları

Adet kanamasını olumsuz etkileyen yapısal nedenler arasında polip ve miyom oluşumu, polikistik over sendromu, rahim kalınlaşması gibi durumlar ortaya çıkar. Polikistik over sendromu düzensiz adet oluşturmasının yanında adet kanamasında belirgin azalmaya da yol açar.

 • Menopoz dönemi

Kadınlarda menopoz dönemi kadınlık hormonu seviyesinin azalmasına yol açar. Kadınlık hormonunun azalmasına paralel olarak kan akışı düzensiz hale gelir ve  adet dönemi içinde de kanama miktarında belirgin azalmalar görülür.

 • Erken yumurtalık yetmezliği tanısı

Kadınlarda 40 yaşından daha genç oldukları sürede yumurta üretilmemesi erken yumurtalık yetmezliği olarak tanımlanır. Bu durum doğal bir süreç olmamakla birlikte adet düzensizliği ile adet kanamasının az olmasına yol açar.

 • Sheehan sendromu

Doğum ardından yeni annelerde aşırı kanama olması durumudur. Annelerde  ortaya çıkan aşırı kanama zamanla hipofiz bezinin hasar almasına ve az çalışmasına yol açar. Bu durumda östrojen ve progesteron hormonu daha az salgılanır ve adet kanaması miktarı azalır.

 • Vücut yağı düşüklüğü

Kadınların vücut yağı adet kanaması ile yakından ilgilidir. Bir kadında vücut yağının düşük olması adet görülmemesine yol açabilir. Genellikle kadınlarda adet görülse de kanama miktarı az olabilmektedir.

 • Rahim sorunları

Kadınların rahimle ilgili geçirdiği bazı cerrahi müdahaleler ya da doğuştan ortaya çıkan rahim anormallikleri adet kanama miktarının azalmasına yol açmaktadır.

 • Psikolojik durumlar

Az gelen adet kanaması nedenleri arasında psikolojik sebepler de bulunmaktadır. Özellikle günlük hayatta yaşanan stres seviyesi adet kanama miktarının azalmasına yol açabilir. Fiziksel bir engel olmaması durumunda stres hormon üreten bezleri olumsuz etkiler ve dolaylı olarak adet kanamasında kanama miktarının azalmasına yol açar.

 • Harici faktörler

Kadınlarda adet kanaması miktarının az olması bazı durumlarda harici bir faktöre bağlı olabilir. Mevsimsel hava değişiklikleri yaşanması, rakım değişikliği yaşanması gibi seyahat durumlarında adet kanaması miktarı azalabilir ve adet düzensizliği geçici olarak yaşanabilir.

 • Yoğun egzersiz programı

Kadınlarda düzenli bir şekilde yapılan yoğun bir egzersiz programı varsa adet kanamasını olumsuz etkileyebilir. Aşırı egzersizde ani kilo kayıpları ve vücut yağında aşırı düşüşler hormon salgısını bozar ve adet kanamasının az miktarda görülmesine yol açabilir.

 • Kalıtımsal sebepler

Ailesinde adet kanamasının az olmasına yönelik bir hikaye olan kişilerde de kanama miktarının az olması olasıdır Anne ya da yakın aile üyelerinde bu sorunun olması kişiyi risk grubu içine sokmaktadır.

 • Beslenme alışkanlıkları

Beslenme alışkanlıkları da adet düzenini etkiler. Özellikle aşırı kilo alımı ve aşırı zayıflama durumu olan kadınlarda hormon seviyelerinde değişiklik olacak ve adet kanaması az gelecektir.

 • İlaç kullanımı

Bazı ilaçların kullanımı adet kanama miktarını etkileyebilir. Özellikle kadınlarda doğum kontrol hapları hormon seviyesini değiştirdiği için adet kanamasının miktarını düşüren nedenler arasında yer alır.

 • Gebelik (Yerleşme kanaması)

Az gelen adet kanaması nedenleri arasında gebelik direkt bir sebep olmasa da yerleşme kanamasıyla karışabilir. Gebeliğin ortaya çıktığı dönemde adet kanaması olmasa da benzer yapıda olan ve lekelenme şeklinde görülen yerleşme kanaması görülür. Bu durum adet kanamasının az geldiğini düşündürebilir.

Az gelen adet kanaması belirtileri nelerdir?

Az Gelen Adet Kanaması Nedenleri

Az gelen adet kanaması belirtileri çeşitli şekillerde ortaya çıkabilir. Kadınlar genellikle az olması durumunda şüphelenir. Ancak bu durumda ek olarak görülen belirtiler şu şekildedir;

 • Adet dönemi içinde kadının ped ya da tampon ihtiyacının çok az olması
 • Adet dönemi boyunca kanamanın tutarlı olacak şekilde az görülmesi
 • Adet döneminin 2 ya da daha az sürede bitmesi
 • Adet kanamasının lekelenme şeklinde görülmeye başlaması en sık görülen belirtiler arasında yer alır.

Az gelen adet kanaması aynı zamanda vücutta akne, baş ağrısı, sindirim sistemi sorunları, ani ruh hali değişimleri ve yorgunluk hissi gibi şikayetlerin ortaya çıkmasına da yol açacaktır.

Az gelen adet kanaması tanısı nasıl konur?

Kadınlarda az gelen adet kanaması nedenleri saptarken farklı tanı yöntemleri kullanılır. Öncelikle adet kanaması sırasında kanamanın az olması kan testi yardımıyla teşhis ediliebilir. FSH, LH, östrojen, insülin, prolaktin gibi hormonların düzeyleri alınan kan örneği üzerinden değerlendirilir. Polikistik over sendromu kaynaklı bir sorun varsa insülin ve androjen hormonlarının seviyesinin yüksek olması olasıdır.

Az gelen adet kanaması tanısı koyarken diğer bir yöntem de ultrason incelemesidir. Hastalarda endometriyum yapısının kalınlık seviyesi, yumurtalıklar ve folikül boyutları ile diğer anornmalliklerin belirlenmesi adına ultrason incelemesi şarttır.

Kadınlarda kan testi ve ultrason incelemesi yapılmasına karşın adet kanamasının az gelmesinin altındaki neden bulunamadıysa dilatasyon, küretaj ya da MRI taraması gibi yöntemler de tanı aracı olarak kullanılabilir.

Az gelen adet kanaması kadınların endişe duyması gereken bir durum olabilir. Çünkü bu hastalığın altında yatan önemli sebepler olabilir. Az gelen adet kanaması nedenleri belirlenerek tedavi edilmelidir. Bunun için fark edildiği an bir uzmana görünmek şarttır.

Yorumlar

Bir yorum yazınız