Adetten 10 Gün Sonra Kanama Neden Olur?
RANDEVU TALEP ET

ONLINE RANDEVU

*Saat 19.00’ dan sonraki online randevu talepleriniz için tarafınıza saat 09.00’ dan sonra geri dönüş yapılacaktır.

 

Randevu İçin Hemen Arayın!

Adetten 10 Gün Sonra Kanama Neden Olur?

Adetten 10 Gün Sonra Kanama Neden Olur?

Kadınlarda her zaman adet dönemi dışında kanamalar da yaşanabilir. Bu kanamalar ara kanama olarak nitelendirilir. Adetten 10 gün sonra görülen kanamalar çok sayıda kadında yaşanan problemlerdir. Adet döngüsü sonrasında ortaya çıkan kanamalar genellikle lekelenme olarak adlandırılır. Bu kanamalar adet döngüsünden sonra görülen  kanamalardır. Ara kanamalar farklı nedenlerle ortaya çıkabilir. Yani adetten 10 gün sonra görülen kanama nedenleri çok farklı olabilir.

Adet dönemi içinde kadınların vücudunda bulunan kirli kan vücuttan dışarı atılır. Her ay bir kadında gerçekleşen yumurtlama dönemi sonrasında gebelik oluşmazsa yumurtalar vücuttan dışarı atılır. Adet dönemi öncesi ve sonrasında bazı kanama problemleri yaşanabilir. Genellikle adetten 10 gün sonra yaşanan kanamalar bir problem yaratmaz. Ancak çok sık hale geldiği zaman altta yatan neden araştırılmalıdır.

Adetten 10 gün sonra kanama nedenleri nelerdir?

Kadınlarda adetten 10 gün sonra yaşanan kanama çok sık rastlanan bir durumdur. Adetten 10 gün sonra yaşanan kanama nedenleri şu şekilde sıralanabilir;

 • Kadınlarda hamileliğe yönelik komplikasyonlar ortaya çıkması ara dönemde kanama oluşturabilir. Ara kanamalar gebelik belirtileri olabilir.
 • Kadınlarda dış gebelik veya düşük durumlarında kanama yaşanabilir. Yumurta başarılı bir şekilde dönse bile fallop tüplerine yerleşirse dış gebelik ortaya çıkar ve kanama olabilir. Adetten 10 gün sonra yaşanan kanamalar iç bölgede yaşayan enfeksiyonlara bağlı olabilir. Vajinal bölge enfeksiyonlarında ara kanamalar olması çok doğaldır.
 • Şeker hastalığı, yüksek kilo alımı, yabancı cismin vajinada bulunması, stresli bir yaşam geçirme, tiroid bezi problemleri ve aşırı kilo kaybı gibi durumlar vajinada ara kanamalara sebep olabilir
 • Çeşitli kanser türlerinde adet dönemi sonrasında ara kanama şikayetleri görülür.
 • Kadınlarda görülen hormon dengesizlikleri ara dönemde kanamalar oluşturabilir. Adet döngüsünde östrojen hormonları etkili olur. Bu hormonlarda denge bozulduğunda adet dönemi dışında adet kanaması olabilir.
 • Kadınların doğum kontrol hapı kullanması durumunda ara dönemlerde kanamalar yaşanabilir.

Adetten 10 gün sonra kanama tehlikeli mi?

Adetten 10 gün sonra kanama nedenleri nelerdir?

Bir kadın da sağlıklı adet döngüsü 21-35 gün arasında devam eder. Normal adet kanaması süresi ise 2-7 gün arasındadır. Adet döngüsü dışında ortaya çıkan kanama şikayetleri hiçbir zaman normal olarak düşünülmez. Bu nedenle adet döngüsü dışında bir kanama yaşandığında hemen bir uzmana başvurmak gerekir. Çünkü adet dönemi dışında yaşanan kanamalar bir hastalığın habercisi olabilir.

İlginizi çekebilir: Adet Kanaması Normalde Kaç Gün Sürer?

Adetten 10 gün sonra kanama şikayetleri tehlikeli olabilir. Bu nedenle kanamanın altında yatan durum anlaşılmalıdır. Kadınlarda adet döngüsü dışında yaşanan ara kanamalarda bir tehlike olup olmadığı yapılacak tetkik ve değerlendirmelerden sonra anlaşılır.

Adet kanamasından 10 gün sonra yaşanan kanamalar şu durumlarda tehlikelidir;

 • Hormon dengesizlikleri yaşanması
 • Hamilelik komplikasyonlarının ortaya çıkması (Dış gebelik veya düşük belirtisi olabilir)
 • Rahimde ortaya çıkan folip oluşumları
 • Vajinal enfeksiyon şikayetleri
 • Çeşitli kanser vakaları

Adetten 10 gün sonra kanama uzun sürer mi?

Adetten 10 gün sonra kanama çok yaygın bir şikayet değildir. Bu kanamaları geçiren kadınlarda kanamanın süresi değişiklik gösterir. Ancak adetten 10 gün sonra yaşanan kanamalar genellikle uzun süre devam eder. Aynı zamanda kan miktarı da fazla olur. Bu dönemlerde ortaya çıkan kanamalar birkaç gün boyunca devam eder.

Bir kadının adet döngüsü dışında yaşadığı kanama çok farklı nedenlerle gerçekleşebilir. Bu sebeple kanamanın süresi altta yatan nedene bağlı olarak değişir. Adet kanaması dışında görülen kanamalar uzun sürerse kişide kan kaybı artar. Bu nedenle en kısa sürede bir uzmana görünmek gerekir.

Adetten 10 gün sonra kanama anında ne yapılır?

Adetten 10 gün sonra kanama yaşandığında altta yatan neden belirlenmelidir. Bu yüzden ilk olarak kadınların döngü kayıtlarına bakılır. Adet döneminin başlangıç ve bitiş tarihleri kesinlikle bilinmelidir. Adet süresi ve dönemleri arasında yaşanan kanamaların kayıt altına alınması yapılacak incelemede uzmanlar için çok önemli verilerdir.

Adetten 10 gün sonra kanama yaşayan kadınlar hemen bir uzmana başvurmalıdır. Yapılacak ilk işlem pelvik muayenedir. Daha sonra fiziksel muayene yapılır ve altta yatan nedeni belirlemek için testler uygulanabilir. Yapılan tüm değerlendirmeler sonrasında adetten 10 gün sonra kanama nedenleri ortaya çıkabilir.

Ara kanama durumlarında bazı vakalarda biyopsi alınabilir. Biyopsi örneği; rahim ağzı ve rahim astarından alınır. Bu bölgelerden alınan doku laboratuvarda incelenir. Bunun yanında ultrason gibi farklı tanı yöntemleri ile nitelikli bir değerlendirme yapılır. Adetten 10 gün sonra yaşanan kanama şikayetleri kendiliğinden ortadan kalkabilir. Ancak yine de bu durumu dikkate almak ve bir uzmana başvurarak altta yatan nedenine bakmak gerekir. Altta yatan nedene bakılmadığında ilerleyen süreçte önemli sağlık sorunları yaşanabilir. Özetle adetten 10 gün sonra kanama her türlü ciddiye alınmalı ve altta yatan neden belirlenmelidir.

Adetten 10 gün sonra kanama normal mi?

Adetten 10 gün sonra yaşanan kanama hiçbir şekilde normal kabul edilmez. Çünkü uzmanlar adet döngüsü dışında yaşanan kanamaların sebepsiz yere yaşanmadığını düşünür. Bu yüzden adet döngüsü dışında yaşanan tüm kanamaların nedenleri araştırılmalıdır. Adet döngüsü dışında kanama şikayetleri olan kadınlar mutlaka teşhis için bir uzmana başvurmalıdır.

Yapılacak değerlendirme sonrasında altta yatan neden belirlenir. Bir sağlık problemine rastlanırsa gerekli tedbirler hemen alınır. Adet döngüsü dışında yaşanan kanamalar ciddi hastalıklarda erken tanı sağlayabilir. Bu nedenle adet döngüsü dışında yaşanan tüm kanamalar için nitelikli bir muayene şarttır.

Yorumlar

Bir yorum yazınız