Deprecated: __autoload() is deprecated, use spl_autoload_register() instead in /home/tupb2904/public_html/wp-content/themes/solo/inc/PHPMailer/PHPMailerAutoload.php on line 45
Adet Kanaması Normalde Kaç Gün Sürer? | Kıbrıs Tüp Bebek Merkezi Adet Kanaması Normalde Kaç Gün Sürer?
RANDEVU TALEP ET

ONLINE RANDEVU

*Saat 19.00’ dan sonraki online randevu talepleriniz için tarafınıza saat 09.00’ dan sonra geri dönüş yapılacaktır.

 

Randevu İçin Hemen Arayın!

Adet Kanaması Normalde Kaç Gün Sürer?

Adet Kanaması Normalde Kaç Gün Sürer?

Doğurganlık yeteneği kazanmış olan her genç kızda bir yumurtlama döngüsü ortaya çıkar. Söz konusu yumurtlama işleminde döllenme olmadığında adet kanaması ortaya çıkar. Adet kanaması kadınlarda genellikle belirli bir düzende görülmektedir.  Ama bazı kadınlarda adet kanamaları düzensiz olarak da görülmektedir. Bir kadında adet döngüsü üreme yeteneği konusunda önemli bilgiler sunmaktadır.

Adet kanaması normalde 2-7 gün arasında sürmektedir. Kadınlarda bu süreler normal olarak görülmektedir. Adet kanaması 1 gün süren kadınlar da vardır. Bu durumda adet kanamasının kısa sürmesinin nedenleri araştırılmalıdır.  Adet kanaması 7 günden uzun süren kadınlarda da bir uzmana görünmek gereklidir. Bir genç kızda adet düzeninin normale gelmesi ve bir standarda oturması 1-2 yılı bulabilir.

Adet kanamasından miktar ve süre kişiye göre değişen bir unsurdur.  Kadınların adet dönemi içinde beşin üzerinde ped kullanımı adet kanamasının fazla olduğunu göstermektedir. Kadınlarda iki adet döngüsü arası 21-35 gün arasında olmaktadır. Bu süre her kadında adet kanamasının süresi gibi değişiklik gösterecektir.

Adet miktarı normalde ne kadar olmalıdır?

Kadınlarda adet miktarının normalliği ya da ölçümünü yapmak zor bir işlemdir. Bunun sebebi ise her kadının adet kanaması sürecinde ped değiştirme sıklığının farklı olmasıdır. Bir kadın adet dönemi içinde kandan rahatsız olmuyorsa uzun aralıklarla ped değiştirebilir. Kan konusunda hassas olan kadınlarda kanama az miktarda olsa dahi ped değiştirme alışkanlığı olabilir.

Uzmanlar adet dönemi içinde bir günde 3-5 arasında ped değişimini normal kabul etmektedir. Beşten fazla ped değişimi ise fazla olarak kabul edilmektedir. Ancak en ufak bir damla kanda dahi ped değiştiren kadınlarda bu sayı yüksek kabul edilmemektedir.  Adet kanamasının miktarından ziyade en az iki gün sürmesine odaklanmak gerekir.

Bu içeriğimizi mutlaka okuyun: Az Gelen Adet Kanaması Nedenleri

İlk adet kanaması kaç gün sürer?

Genç  kızlarda ilk adet kanaması için gerekli tüm ön bilgilerin verilmesi önemlidir.  İlk adet kanaması gününde karında ve kasık bölgesinde ağrı şikayetleri, yorgunluk hissi, halsizlik, mide bulantısı ve  baş ağrısı belirtileri görülmesi çok doğaldır. Kadınlarda ilk adet kanamasının da diğer zamanlarda olduğu gibi 2-7 gün arasında devam etmesi normal olarak kabul edilmelidir.

İlk adet döneminde iki günden kısa ya da yedi günden uzun sürmesi normal olarak kabul edilir. İlk adet kanamasının çok uzun ya da çok kısa olması altta bir sorun olduğunu gösteren bir durum değildir. Adet  kanamalarında ilerleyen dönemlerde uzun sürme şikayetleri devam ederse bir doktora başvurulması gerekecektir.

Detay için buraya: İlk Adet Kaç Gün Sürer?

Adet kanaması en fazla kaç gün sürer?

adet kanaması kaç gün sürer?

Kadınlarda adet kanamasının ne kadar süreceği kişiye göre değişiklik gösterir. Çünkü adet döngüsü ve adet süresi kişiye göre değişen bir durumdur.  Kadınlarda adet döngüsünün en çok 7 gün sürmesi beklenen bir durumdur. Bazı kadınlarda adet kanaması 8-9 güne kadar çıkmaktadır. Bu durum da kişiye göre normal kabul edilebilir.

Adet kanamasının 10 günden uzun sürmesi büyük bir sorunun habercisi olabilir. Ancak bunun için adet kanamasının sıklıkla 10 günden uzun sürmesi gerekir.  Bu sürenin sıklıkla uzun olması bir hastalığın habercisi olabilir. Bu durumda gerekli tetkik ve incelemeler yapılarak altta yatan sorun bulunmalıdır.

Adet kanaması ergenlik döneminde nasıldır?

Genç kızlarda ergenlik döneminde adet kanaması ilk başladığında adet düzensizliği yaşanabilir. Bu durum her zaman normal olarak kabul edilmektedir. İlk adet kanamasından sonra 1-2 yıl kadar adet kanamasının düzene oturması beklenir. Bu süre bazı genç kızlar için 3 yılı bulabilir. Adet döngüsü kadınlarda belirli bir süre içinde düzene girmektedir.

İlk adet görmeye başlayan genç kızlarda adet düzensizliği yaşanması durumunda bir stres yaşanması gerekmez.  Adet kanaması yeni başlayan kişilerde kanama miktarı yoğun olarak gerçekleşiyorsa bir uzmana başvurulabilir. Doktorlar adet kanamasının şiddetli gerçekleşme sebebini bulabilmek adına detaylı bir araştırma yapacaktır.

Adet kanaması uzun sürdüğünde ne yapılmalıdır?

Kadınlarda adet kanamasının uzun sürmesi önemli bir jinekolojik sorundur. Kadınlar belirli zaman dilimlerinde adet döngüsü ve kanamada düzensizlik şikayetleri yaşayabilir.  Bir kadının adet döngüsünü etkileyen birçok unsur vardır.   Hormon seviyelerinde değişimler yaşanması genellikle adet düzensizliklerine yol açar. Adet döneminin sıklıkla 10 günden fazla olması belirli bir risk barındırabilir.

Adet kanamasının uzun sürmesi düzenli bir hale geldiğinde doktora başvurulur. Bu süreçte genellikle kadınlara demir takviyeleri önerilir. Adet kanaması uzun sürdüğünde kan kaybı fazla olur. Bunun için kan kaybının olumsuz etkilerini en aza indirecek uygulamalar yapılmalıdır.

Adet kanaması uzun sürerse öncelikle adet döngüsünün düzene girmesini sağlayacak ilaç tedavileri uygulanabilir. Adet kanamasının süresi ve miktarını azaltmak adına da özel ilaçlar uygulanmaktadır. Kadınlarda adet kanaması süresinin uzun olması durumunda hormon dengesizliklerini de tedavi etmek gerekir. Bu  uygulamalar kanama süresinin kısalmasını ve adet döngüsünün normale dönmesini sağlar.

Adet kanaması kaç günde bir olmalıdır?

Kadınlarda iki adet dönemi arasındaki süre 21 gün ile 35 gün arasında olduğunda normal kabul edilmelidir. Her kadın tam bir ayda bir adet görmeyebilir. Kadınlarda 21-35 gün arasındaki her süre normal olarak kabul edilmektedir.,

Bir adet kanamasının ilk günü ile diğer adet kanamasının ilk gününe kadar olan süre  iki adet kanaması arasındaki sürenin hesaplanmasını sağlar.

Yorumlar

Bir yorum yazınız