Tüp Bebek Tedavisinin Aşamaları
RANDEVU TALEP ET

ONLINE RANDEVU

*Saat 19.00’ dan sonraki online randevu talepleriniz için tarafınıza saat 09.00’ dan sonra geri dönüş yapılacaktır.

 

Randevu İçin Hemen Arayın!

Tüp Bebek Tedavisinin Aşamaları

Tüp Bebek Tedavisinin Aşamaları

Tüp Bebek Tedavisinin Aşamaları; Tüp bebek uygulama aşamalarına geçmeden önce belirtilmesi gereken bir kaç konuyu paylaşmakta fayda var. Tüp bebek uygulamaları başlamadan önce doktorun anne adayına verdiği ilaç ve beslenme programına tam olarak uyum sağlaması gerekmekte.
Zira yapılacak tüm işlemlerin boşa gitme olasılığı riski yüksek. Sürekli yapılan sperm analizlerinde en önemli işlem split ejakülasyondur. Bu uygulamanın sağladığı avantaj, ilk anda gelen ve içerik olarak daha fazla sperm barındıran hücrelerin sonradan gelen sıvı ile ölmemesi için sıvının ve spermlerin buluşmasını engellemektir.

Split Ejekülasyon Nasıl Yapılır?

Split ejakülasyon baba adayından ilk anda gelen sperm hücrelerini tek bir kapta toplanarak incelenmesini daha kolay hale getirmektir. Bu işlem sperm sayısı düşük olan baba adaylarında daha fazla sonuç verebilmektedir.
Alınan örnekler on beş- yirmi dakikalık bir süreçte beklemeye alınır. Bekletilmesinin sebebi alınan örneklerin biraz sıvılaşmasını sağlamak, çünkü o zaman incelemek daha kolay olacaktır.
Split ejakülasyon işleminin ardından otuz yedi derecelik bir dolap içerisinde bekletilen örnekler, daha sonra kırk- kırk beş dakikalık bir yıkama işleminden geçirilir ki hücrelerin içinden cansız ve ölü olanlar ayıklanabilsin.

Sperm (Semen) Örneği Nasıl Yıkanır?

Sperm yıkama işlemi iki aşamadan oluşmaktadır. İlk aşamada spermler sıvı dolu bir kaba alınır ve kamera ile izlemeye alınır. Sıvı üzerinde yüzen embriyolar canlı olanlarıdır ve onlar diğer cansız olanlardan ayıklanarak yıkama işlemi gerçekleştirilir. Daha sonrasında yapılan işlemler daha fazla önem arz ediyor.

Tüp Bebek Tedavisinin Aşamaları – Prenatal Genetik Tanı Uygulama Aşaması

Prenatal Genetik Tanı Uygulamasında embriyo oluşumu gerçekleşirken ortaya çıkan embriyo ve hücre yapısını test etmek için uygulanan bir aşamadır.
Bu genetik testlerin amacı ailede ortaya çıkan genetik hastalıklardan kaynaklanan sorunları ortadan kaldırmaktır. Çok faydalı olan bu test, tüp bebek tedavisinde oluşabilecek düşüklerin yüzde doksan oranında önüne geçebiliyor.

Genetik Tanı Uygulaması Neden Yapılır?

Prenatal Genetik Tanı Uygulamasının önemi büyüktür. Bu sayede ortaya çıkabilecek bir sürü sorunun önüne kolaylıkla geçilebiliyor. Örneğin çoğul gebelik, düşük riskleri, gebeliğin sonlandırılma tehlikesi gibi. Ayrıca bu sayede tüp bebek yöntemi ile gebe kalma ihtimali yükseliyor.

Yorumlar