Tüp Bebek Ne Demek?
RANDEVU TALEP ET

ONLINE RANDEVU

*Saat 19.00’ dan sonraki online randevu talepleriniz için tarafınıza saat 09.00’ dan sonra geri dönüş yapılacaktır.

 

Randevu İçin Hemen Arayın!

Tüp Bebek Ne Demek?

Tüp Bebek Ne Demek?

Tüp bebek yumurtanın rahim dışında, laboratuar ortamında döllenmesi ve rahme yerleştirilmesi yöntemiyle elde edilen bebek olarak tanımlanır.  Anne ve baba adayından alınan yumurta ve sperm hücreleri ile bir dizi işlem sonucunda embriyo oluşturulur. Oluşturulan sağlıklı embriyo anne rahmine transfer edilir. Tüp bebek ne demek tedavi sürecindeki aşamalar neler birlikte inceleyelim.
Günümüzde birçok farklı kısırlık sorunu nedeni ile bebek sahibi olamayan anne ve babaların bebek sahibi olmasını sağlayan tüp bebek tedavisi ilk kez 1978 yılında uygulanmıştır. İlk uygulandığı dönemde sadece tüpleri tıkalı kadınlar için bir tedavi yöntemiyken bu gün kısırlık sorunlarının %80’i için tedavi yöntemi olarak uygulanmaktadır.
Tüp bebek tedavisi bir yıl boyunca korunmasız cinsel ilişki yaşadıkları halde bebek sahibi olamayan çiftlere uygulanan en başarılı yardımcı üreme yöntemlerinden biridir. Tüp bebek tedavisi için ilk aşama tedaviye uygun olunup olunmadığının tespit edilmesidir. Tüp bebek tedavisinin anne ve babaya uygun olup olmadığı belli testler ve kontroller yapılarak anlaşılır.

Tüp Bebek Tedavi Aşamaları Nelerdir

Kısırlık nedenlerinin araştırıldığı testlerin yapılması ile tüp bebek tedavi süreci başlar. Üreme sorunlarının nedenleri detaylı olarak araştırılır ve üreme sorunlarının nedenlerine uygun tedavi yöntemleri belirlenir. Bu süreçte anne ve baba adayı tüp bebek ne demek tedavi sürecinde onları neler bekliyor gibi konularda bilgilendirilir.
İlk aşamadan sonra tedavi uygun görüldüyse anne adayının yumurtalıklarının uyarılması için iğne uygulaması başlar. İğne uygulaması ile olgunlaşan yumurtalara çatlatma iğnesi yapılır. Baba adayından alınan spermler ile hazırlanan yumurtalar laboratuar ortamında birleştirilir. Sağlıklı embriyo oluşumu sağlandıktan sonra gebeliğin takibi başlar. Tüp bebek tedavisinin bir avantajı da embriyodan hücre alınarak testler ile bebek cinsiyeti seçimi ve genetik tarama yapılabilmesidir.

Tüp Bebek Tedavisi Ne Kadar Sürer

Tüp bebek tedavisinde yumurtaların uyarılma şaması 10-12 gün kadar sümektedir. Embriyo oluşturma işlemi için Kıbrıs’ta 5 gün kalmak gerekmektedir. Embriyo oluşturma işlemi dışındaki tüm işlemler bulunduğunuz ülkede yapılmaktadır Anne adaylarının adet dönemlerinin 2. Ya da 3.günü tedaviye başlanmaktadır. Embriyo rahme yerleştirildikten 12 gün sonra gebelik testi yapılarak sonuç öğrenilir.
Embriyo transferi 10 dakikalık bir işlemle gerçekleşir. Tüp bebek tedavisinde seçilen embriyo en kaliteli ve en iyi embriyolardan seçilir. Çatlama iğnesi uygulandıktan36 saat sonra olgunlaşan yumurtaların toplanmasına başlanır. Yumurta toplama süresi 15-20 dakikadır. Baba adayından sperm alınma aşaması da yumurtaların toplanma aşamasında gerçekleşir.
Tüp bebek tedavisinde uygulanan işlemler acısız ve ağrısız işlemlerdir. Anne ve baba adayı tüp bebek nedir sorusuna tam olarak yanıt aldıktan sonra işlemlere başlanır. Her aşamada yaşanacak süreçler anane ve baba adayına ayrıntılı olarak anlatılır. Tüp bebek tedavi sürecinde uygulanan işlemler kısa süren ve herhangi bir ağrıya acıya neden olmayan işlemlerdir.

Yorumlar