Kıbrıs Cinsiyet Seçimi

Cinsiyet Seçimi ve Cinsiyet Belirleme

Cinsiyet seçimi, elde edilen embriyolardan (döllenmiş yumurtadan) alınan hücre (PGT) ile inceleme yapılarak o embriyonun kız mı erkek mi olduğunun belirlenmesi işlemine denir.

Kıbrıs Cinsiyet Seçimi isteyen aileler normal yoldan hamile kalabilseler bile embriyodan (döllenmiş yumurtadan) örnek alabilmek için yine tüp bebek işlemi yapılması gerekir. PGT (preimplantasyon genetik tanı) işlemi İVF (in vitro fertilizasyon ) sırasında embriyoların (döllenen yumurtaların) gelişim sürecinde yapılan genetik test ile gerçekleştirilir.

Cinsiyet Seçimi Tedavi süresince uygulanacak işlemler:

 • 1 – Yumurta çoğaltma işlemi (ovulasyon indüksiyonu).
 • 2 – Hafif bir anestezi kullanarak olgunlaşan yumurtaları toplama işlemi (OPU).
 • 3 – Eşden alınan sperimlerle embriyoların elde edilme işlemi ve gelişen embriyoların 3 gün laboratuarda geliştirilmesi.
 • 4 – İyi gelişen embriyolardan 3. gün 1 veya 2 hücre çıkarılarak genetik inceleme yapılma (PGT) işlemi. Kromozomlardaki sayısal anomaliler FISH (Floresan In Situ Hibridizasyon) tekniği ile incelenirken, tek gen bozuklukları için PCR (polymerase chain reaction) kullanılmaktadır.
 • 5 – 5. gün istenilen cinsiyetteki sağlıklı embriyolar anne rahmine yerleştirilmesi (embriyo transferi).
 • 6 – 12 gün sonrasında ise kanda gebelik testi bakılır.

Cinsiyet seçiminde hasta yaşı, yumurta rezervi yani kişinin doğurganlığı, gelişen embriyoların kaçının istenilen cinsiyette ve kaliteli olduğu başarıyı etkileyen önemli faktörlerdendir. Özellikle 35 yaş altı hastalarda yumurta sayısı ve kalite çok yüksek olduğundan başarı ve cinsiyetin doğruluğu %99.9 dur.

Cinsiyet Belirlemenin Yasal Boyutu

Kıbrıs tüp bebek merkezlerinin  preimplantasyon genetik tarama işlemini Kıbrıs cinsiyet belirleme amaçlı uygulaması yasaktır. Tıbbi gereklilik durumunda izin alınarak yapılabilmektedir.

Cinsiyet Belirleme ve Cinsiyet Seçimi Başarı Oranı

PGT yöntemleri arasında cinsiyet belirleme; yapılan en belirgin seçimlerdendir. Yüzde 99.9 oranında cinsiyeti belirlemede başarı sağlanabiliyor. XX kromozom kız, XY kromozom erkektir. Anne rahmine XX kromozom yerleştirildiğinde; kadın hamile kalırsa kesin kız çocuğu olur. XY yerleştirildiğinde de erkek çocuk dünyaya getirir. Ancak hastanın gebelik şansı tüp bebek uygulamalarındaki gebelik şansı kadardır. Kadının yaşı ve yumurta rezerviyle bağlantılı olarak değişebilir. Rahime yerleştirilen embriyo tutmayabilir. Ama tutarsa bebeğin cinsiyeti mutlaka seçildiği gibi; kız ya da erkek olur.

PGT’nin Avantajları :

 • – İleri yaşlardaki bayanlarda sağlıklı embriyoların seçilmesi ,
 • – Tekrarlayan implantasyon başarısızlıklarında sağlıklı embriyoların taransferi ile implantasyon oranında artış ,
 • – Çoğul gebelik oranında azalma ,
 • – Gebelik oluşmadan önce sağlıklı embriyo transferi ile gebelikte oluşacak sonlandırma işleminin önüne geçilmesi ,
 • – Klinik gebelik oranında artış.

 

 

 

Paylaşım