Premenstruel Sendrom
RANDEVU TALEP ET

ONLINE RANDEVU

*Saat 19.00’ dan sonraki online randevu talepleriniz için tarafınıza saat 09.00’ dan sonra geri dönüş yapılacaktır.

 

Randevu İçin Hemen Arayın!

Premenstruel Sendrom

Premenstruel Sendrom

Premenstruel Sendrom (Adet Öncesi Gerginlik Sendromu)

Kadınların adet döngüsü bu dönemde neredeyse adetten yaklaşık 1 hafta öncesinde başlayan duygusal ya da fiziksel bir takım gerginliklerin oluşmasını gerçekleştiren bir hastalıktır. Premenstruel Sendrom özellikle adet öncesinde, yetişkin çağında ki kadınların karşılaştıkları sorunlardan birisi olmaktadır. Normal hayatlarını engelleyebilecek bir durumdur. Tüm dünyada bütün kültürdeki bayanların karşılaşabileceği sorunlardan birisidir. Bu hastalığın tanısının kolay olmaması dışında adet öncesi dönemde bazı şikayetlerle başvuran kadınlarda yapılan testler ile bu hastalığın tanısı konulabilir.

Fiziksel ve Duygusal Belirtileri Nelerdir?

Premenstruel Sendromunda fiziksel belirtiler genellikle göğüslerde hassasiyet, hafif geçici kilo artışı, sindirim sistemi bozuklukları, baş ağrısı, diş eti kanamaları, ses ve kokulara aşırı hassasiyet, uykusuzluk, sıcak basmaları ve denge bozuklukları gibi belirtileri göstermektedir. Duygusal olarak ortaya çıkan belirtileri ise depresyon, aşırı sinirli olmak, konsantrasyon bozukluğu, hafif hafıza kaybı, huzursuzluk ve gerginlik gibi belirtilerdir.

Premenstruel Sendromunun Nedenleri Nelerdir?

Kadın hastalıkları arasında nedeni tam olarak belli olmayan hastalıklardan biri olan bu hastalığın, bazı durumlar sonucunda sebepleri birkaç madde ile sıralanmıştır. Vitamin yetersizliği, mineral yetersizliği, kan şekerinin düşük olması, hormonal dengesizlikler, bastırılmış cinsel arzu, beyindeki bazı kimyasal ileticiler gibi durumlarla nedenler yer almaktadır.

Premenstruel Sendrom -Adet Öncesi Sendromu Tedavisi

Tedaviolarak da; ilaç dışı tedaviler ve ilaçlarla tedavi yöntemleri bulunmaktadır. İlaç dışı tedavilerde genellikle psikolojik destek gerekmektedir. Egzersiz yapılmasının yanında kadınlar için meditasyon veya yoga gibi yöntemler uygulanabilir ve hobilerle uğraşmak, ilgilenmek psikolojik olarak destekleyici olmaktadır. Bunun dışında alınan gıdalarda dikkat edilmesinin yanı sıra kafein, tuz, alkol ve alkollü içeceklerin içilmesinde dikkat edilmeli ve azaltılmalıdır. İlaçlar ile tedavi yöntemlerinden biri de doğum kontrol haplarının kullanı da etkilidir. Ağrı kesici ilaçlar, GnRH analogları gibi durumlarında bu hastalıkla ilgili büyük etkileri bulunmaktadır. Bu hastalığın bazı durumlarında ilerlemiş olmasıyla histerektomi (rahimin alınması) gibi az uygulanabilen bir tedavide vardır. Kadınların göğüslerindeki hassasiyetten şikayetlerinin artmasıyla da tedavi olarak mastalji tedavisi uygulanabilmektedir. Bu mastalji tedavisinde göğüsleri iyi destekleyebilecek sütyen yardımıyla gece gündüz kullanılması ise yardımcı olabilecek tedavi yöntemleri arasında yer alır.]]>

Yorumlar