Erkekte Kısırlık Nedenleri
RANDEVU TALEP ET

ONLINE RANDEVU

*Saat 19.00’ dan sonraki online randevu talepleriniz için tarafınıza saat 09.00’ dan sonra geri dönüş yapılacaktır.

 

Randevu İçin Hemen Arayın!

Erkekte Kısırlık Nedenleri

Erkekte Kısırlık Nedenleri

Erkekte Kısırlık

Erkekte kısırlık türleri ile baş etmek kadınlarınkine göre daha zordur. Kadınlarda bazı nedenler bilebilir durumda iken erkeklerde birçok neden bilinmezlik ile sonuçlanıyor. Bunların en başında ise sperm sayısında azlık ve sperm hareketliliğinin düşük olmasıdır. Bu rahatsızlıkların en büyük sebepleri olarak sigara ve alkol kullanımı gösterilmektedir.
Tabi sonuç olarak stresin de en büyük etken olduğu kaçınılmaz bir gerçektir. Bu gibi durumlarda kişi hemen zararlı alışkanlıklarını terk etmeli, düzenli spor yapmalı, dengeli beslenmeli ve ayrıca dar iç çamaşırları giymemelidir.
Fakat bu problemler tedavi edilemese de erkeğin çocuk sahibi olmasına engel değildir çünkü mevut spermler kullanılarak da tüp bebek yapılabilir.

Varikosel Yetmezliği

Çocuk sahibi olmayı isteyen ama bir türlü bu konuda başarılı olamayan erkeğin en büyük ve sık rastlanan sorunlarından bir tanesi de testislerindeki kirli kanı taşıyan damarların yetmezliğidir. Varikoseli fark etmek oldukça basittir. Erkeğin kendi eliyle yapacağı küçük bir muayene esnasında damarlarında bir büyüme veya genişleme fark etmesi varikosel  ile  karşı karşıya kalmak demektir.

Varikosel Tedavisi

Varikosel tedavisi mümkün bir kısırlık türüdür. Cerrahi yöntemlerle genişleyen damarlar tedavi edilebilir. Hissedilebilen varikosellerin kronik kasık ağrısına sebep olduğu bilinmesi ile birlikte, ağrıya sebep olan ve genç yaşlarda teşhisi konan bu rahatsızlığın tedavisinin mümkün olduğu konusunda ürologların görüş birliği mevut.

Azospermi

Erkeğin hiç sperminin olmaması yani menisinin boş olması anlamına gelir. Tedavisi mümkün olmayan bu tür tüm erkeklerin sadece yüzde birinde görülürken, kısırlık problemi olan erkeklerin yüzde onluk bir kısmında görülür. Azosperminin, oligospermiden ayırt edilmesi çok önemlidir. Çünkü oligospermide az da olsa sperm bulunur ve bu az sayıdaki sperm mikroenjeksiyon yöntemi ile kullanılarak gebelik sağlanabilir.

Azospermik Erkekler Gebelik Sağlayabilir mi?

Azospermi sorunu olan erkekler doğal yollarla gebelik sağlayamazlar. Fakat mikroenjeksiyon yöntemi ile bunu başarabilirler. Şöyle ki testislerden veya epididimlerden sperm elde ederek mikroenjeksiyon kullanımı sonucu gebelik elde etmek mümkündür. Lakin bu sonuç erkeğin problemine kalıcı çözüm olmadığı gibi tekrar çocuk sahibi olma isteğinde aynı yöntemler kullanılabilir.]]>

Yorumlar