Yumurta Donasyonu Nasıl Yapılır ?

23 Ocak 2018
Yumurta Donasyonu Nasıl Yapılır ?

Tüp bebek tedavisinde uygulanan Yumurta Donasyonu nasıl yapılır sorusuna verilecek yanıt klasik tüp bebek tedavi sürecinin izlenmediği olacaktır. Çünkü yumurta donasyonu yönteminde yumurta donörlerinden toplanan yumurtalar baba adayından alınan spermlerle döllenir. Anne adayından yumurta sağlanamadığında yumurta bağışı olarak da adlandırılan bu yöntem uygulanır. Yumurta Donasyonu yönteminde anne adayına ilaç ve iğne uygulaması yapılmaz çünkü yumurta için uygulanacak tedaviye gerek yoktur.

Yumurta Donasyonu yönteminde gebelik ihtimali yüksek yumurtalar anne adayına transfer edilir. Klasik tüp bebek yönteminde anne adayına uygulanan yumurtalık uyarılması, yumurtaların toplanması gibi tedaviler bu yöntemde bağış yapan donöre uygulanır. Anne adayının yumurta transferi öncesi rahim iç duvarını genişleten ilaç tedavisi ile hazırlanması sağlanır. Yumurta donasyonu yönteminde amaç kaliteli ve uygun yumurtaların adaylardan alınarak anne adayına transfer edilmesidir.

Yumurta Donasyonu Yönteminde Donör Seçimi

Yumurta donasyonu yönteminde en çok akla takılan nokta donör seçimidir. Yumurta bağışı yapacak adayların seçimi de en az tedavi kadar önemlidir. Yumurta Donasyonu nasıl yapılır sorusunu merak edenler donör seçimini de merak etmektedir. Kıbrıs Tüp Bebek Merkezi’nde donör seçimi yumurta bağışlayan kadın adaya tüm sağlık testlerinin yapılması ile gerçekleşir. Donörün sağlıklı olduğundan emin olmak için genetik, fiziksel ve ruhsal sağlık durumunun incelendiği kapsamlı testler ve kontroller yapılır.

Donör seçiminde önemli olan bir başka noktada seçilen yumurtaların anne ve baba adayına uyumlu olmasıdır. Kaş, saç, göz rengi, vücut yapısı, ten rengi özellikleri anne baba adayına uyumlu olmalıdır. Yumurta donasyonu yönteminde kullanılan yumurtaların her anlamda uygun olması gerekir. Sağlıklı ve kaliteli yumurtaların aynı zamanda anne baba adayının fiziksel özelliklerine de uyumlu olması gerekir.

Yumurta Donasyonu Tedavisinin Aşamaları

Yumurta donasyonu tedavisinde ilk aşama uygun donörün bulunmasıdır. Uygun donör bulunduktan sonra bağış yapan kadın ve anne adayı arasında adet günlerinin ayarlanması aşaması gelir. Gerekli ayarlama yapıldıktan sonra ilaç tedavisine başlanır. Bu aşamada bağış yapan kadının yumurtalarını olgunlaştırma ve anne adayının da rahim duvarını genişletme tedavileri uygulanır. Yumurta donasyonu tedavisi 10 gün kadar sürer. Hazırlık aşamaları hastanın kendi ülkesinde yapılabilir dölleme işlemi için on ikinci gün Kıbrıs’ta olmak gerekir.

Yumurta donasyonu tedavisinin başarılı olup olmadığı transferden 12 gün sonra gebelik testi ile anlaşılır. Yumurta donasyonu nasıl yapılır konusunda her detay için anne baba adayı bilgilendirilir. Tedavi süresi boyunca gebeliğin sağlanması için uğraşılır. Yumurta donasyonu için Kıbrıs’ta kalış süresi toplam beş gündür. Kıbrıs Tüp Bebek Merkezi Doktoru Jin. Op Dr. Mürüde Çakartaş Dağdelen ve ekibi %80 üzerinde tedavi başarı oranı ile yumurta donasyonu tedavisi uygulamaktadır. Yumurta donasyonu tedavisi için en güvenilir ve en başarılı merkez olarak Kıbrıs Tüp Bebek merkezini tercih edebilirsiniz.

Yayınlanan kategori Blog, Tüp Bebek Ekleyen serkan dağdelen