Meme Kanseri Nedir?
RANDEVU TALEP ET

ONLINE RANDEVU

*Saat 19.00’ dan sonraki online randevu talepleriniz için tarafınıza saat 09.00’ dan sonra geri dönüş yapılacaktır.

 

Randevu İçin Hemen Arayın!

Meme Kanseri Nedir?

Meme Kanseri Nedir?

Meme Kanseri Nedir? Meme kanseri, meme hücrelerinde oluşan kanser çeşididir. Dünya genelinde 8 kadından birinde görülen meme kanseri daha çok stres nedeni ile ortaya çıktığı için batılı tarzı yaşam meme kanserinin nedenleri arasında gösterilmektedir.

Meme kanserinin birden fazla çeşidi vardır ancak en sık görülen çeşidi memenin süt kanallarında başlayandır. Ve bu kanser türü koltuk altına doğru yayılır. Her kadında görülebilecek olan bir kanser türüdür.

Meme Kanseri Riskini tetikleyen Faktörler Nelerdir?

50 yaş üzerinde kadınlarda, birinci derece yakın akrabalarda meme kanseri görüldüyse, adet görme yaşı 12 yaşın altındaysa, daha önce gebe kalmadıysa, adet görmesi 50 yaş sonrasında da devam ediyorsa ve daha önce diğer memede kanser tespit edildiyse meme kanseri görülme riski daha fazladır.

Meme kanseri her hastada farklı tedavi yöntemleri ile tedavi edilir.

Meme Kanseri Tedavisi

Meme kanseri tedavisinde erken teşhis son derece önemlidir ve erken teşhisi genelde kişiler kendileri el ile yapar ve hastaneler kanser şüphesi ile gelirler.

Meme kanseri, meme bölgesinde şişkinlik, yumru benzeri değişiklik ile ortaya çıkar.

40 lı yaşlardan sonra meme başında sertleşme, meme derisinde kalınlaşma, ele gelen kitle ve sertlik, memede kızarıklık ve yara, memede ve meme başında içeri doğru çöküntü meydana gelmesi, renk değişikliği ve meme başında oluşan akıntılar gibi kendini belli eder.

Doktorlar mamografi ile meme kanseri teşhisini gerçekleştirirler.

Meme Kanseri Evreleri ve tedavisi

Meme Kanseri Nedir? tedavisi nedir? Meme kanseri tedavisi tümörün yayılma alanı, büyüklüğü ve evresi gibi etkenlere göre gerçekleştirilir. Hastanın tercihi ve kozmetik endişelere göre şekillenebilir. Meme kanseri tedavisinin uygulanacağı ise hem doktorun hem de hastanın kararına göre değişebilir.

Meme kanseri tedavisi için erken teşhis oldukça önemlidir. Alanında uzman bir doktor tarafından uygulanan meme koruyucu cerrahi işlem yapılır. Ve eğer hasta isterse meme dokusu tamamen çıkarılabilir. Ayrıca ek olarak radyoterapi ve kemoterapi de uygulanır.

Ayrıca kanserli dokunun meme çevresinden sağlıklı meme dokusunu bırakarak alınması ile kanserli dokudan arındırılmasına Lumpektomi adı verilir. Ancak bu işlemden sonrada radyo terapi ve kemoterapi uygulanması gerekebilir.

Kıbrıs Tüp Bebek Merkezi ekibi olarak sizi önemsiyoruz. Kontrollerinizi Düzenli yaptırmayı ihmal etmeyin.

Yorumlar