Hamilelikte En Büyük Sorun Kabızlık
RANDEVU TALEP ET

ONLINE RANDEVU

*Saat 19.00’ dan sonraki online randevu talepleriniz için tarafınıza saat 09.00’ dan sonra geri dönüş yapılacaktır.

 

Randevu İçin Hemen Arayın!

Hamilelikte En Büyük Sorun Kabızlık

Hamilelikte En Büyük Sorun Kabızlık

Bir çok kadının hamileliklerinin ilerleyen dönemlerinde en çok şikayet ettikleri rahatsızlık kabızlık olarak ortaya çıkıyor. Hamilelik dönemi boyunca oluşan aşırı hassasiyet ve duygusallık da üzerine eklenince hamilelikte kabızlık daha da çekilmez bir hal alıyor.
Hamilelikte kabız olmanın başlıca nedeni olarak bebeğin bağırsaklar üzerinde yaptığı baskıyı göstermek mümkün. Tabi bu duruma hormonal değişiklikleri de eklemek gerekecek. Hamile kadınlara kabızlığı gidermek için verilecek ilaçlara çok dikkat edilmelidir.
Bazı ilaçlar hamile kadının vücudunda ödemlere yol açarken bazıları tuz ve elektrolit kaybına yol açıyor. Bütün bunların yerine hamile kadının günde hiç yoksa üç ya da üç buçuk litre su içmesi teşvik edilmelidir.

Kabızlığı Önlemenin Doğal Yolları

İlaç kullanmak yerine hamilelikte kabızlığı önlemenin doğal yoları da vardır. Bu yolların başında bol bol lifli gıdalar tüketmek geliyor. Bunun dışında daha önce de belirtildiği üzere bol bol su içilmeli ve ayrıca kayısı ve kuru incir gibi bağırsakları çalıştıran meyvelerin kompostoları içilmeli.
Ayrıca sabah kahvaltısı sırasında şekerli ılık su da içilebilir. Yeme ve içme bir tarafa hamile kadınlar günde en az yirmi dakika olmak üzere yürüyüş yapmalılar. Spor bu tür sorunları çözmek için ideal bir yöntemdir.

Fissur ve Hemoroid

Hamilelikte oraya çıkan en büyük sorunlardan iki tanesi makatta yırtık yani fissur ve basurdur. Bu sorunlara bağlı olarak anne adayı ağrı ve sızılardan dolayı tuvalet ihtiyacını geciktirebilir.
Ertelenme sonucu zamanla genişleyen rektum tembelleşiyor ve sık ve fazla ıkınmalar sonucunda rektum sinirlerinde zedelenmeler oluşuyor. Bu sorunları ortadan kaldırmak için annenin her gün aynı saatte kendisini tuvalete gitmeye zorlaması gerekiyor.

Hamilelikte Stres ve Kabızlık

Bırakın hamileliği normal yaşam şartlarında dahi stres kadınlarda ve erkeklerde bağırsak sorunlarına yol açıyor. Tabi bu sorun hamilelerde ikiye katlanıyor. Hamilelikte stres sonucu hamile kadının bağırsakları çalışmıyor ve kabızlığa neden oluyor. Bu sebepten önce anne adayı kendisini düşünerek hareket etmeli ve stresten uzak durarak yaşamalıdır. Daha önceki belirtilen tavsiyelerle yaparak da normal bir hamilelik geçirmesi olasıdır.

Yorumlar