Hamilelikte Yüksek Tansiyon Nedir ?
RANDEVU TALEP ET

ONLINE RANDEVU

*Saat 19.00’ dan sonraki online randevu talepleriniz için tarafınıza saat 09.00’ dan sonra geri dönüş yapılacaktır.

 

Randevu İçin Hemen Arayın!

Hamilelikte Yüksek Tansiyon Nedir ?

Hamilelikte Yüksek Tansiyon Nedir ?

Hamilelikte Yüksek Tansiyon Nedir ? Nasıl Tedavi Edilir ?(Hipertansiyon)

Hamilelikte yüksek tansiyona hipertansiyon adı verilmektedir. Tahmin edebileceğiniz gibi yüksek tansiyon hiç beklemediğiniz bir anda, bebeğinize büyük ölçüde zarar verebilir. Bu yüzden sürekli doktor gözetiminde olmanızı tavsiye ediyoruz. Eğer sizinde kan basıncı oranınız 140/90 mmHg veya bu orandan yüksekse, biz buna tıp dilinde yüksek tansiyon adı veriyoruz. Kan basıncı oranının hamilelik öncesinde mi yoksa hamilelik sırasında mı ortaya çıktığı çok önemlidir. Yüksek tansiyon hastası olan anne adaylarımızın hamilelik süresi boyunca sıklıkla kan basıncı ölçtürmelerini mutlaka tavsiye ediyoruz ve yapılan testin sonucunun ne derece tehlike arz ettiğini öğrenmek adına doktoruyla paylaşmasını öneriyoruz.

Hamilelikte yüksek tansiyon, 20. Haftadan sonra kendini göstermektedir. Yani beşinci ayınız bitip altıya girdiğiniz an belirtileriyle kendini göstermektedir. Hamilelik süreniz boyunca düzenli olarak tansiyonunuzu ölçtürdüğünüz takdirde hipertansiyon erken teşhis yardımıyla fark edilebilmektedir. Fakat yüksek tansiyonunuzun iş işten geçtiği zaman ortaya çıktığında ise bebeğiniz ve sizin hayatınız hayati risk taşıyabilir.
Aslında yüksek tansiyon ikiye ayrılmaktadır ;
Bunlar ; hamileliğe bağlı yüksek tansiyon ile kronik hipertansiyondur.
Hamileliğe bağlı yüksek tansiyon ; kendini son 3 ayda belli etmektedir. Yani kişinin tansiyonu gayet normalken hamileliğin son aylarında yükselmeye başlamıştır. Anne adayı ve bebek kontrol altında tutulur. Eğer anne adayı doğum yaptıktan 12 hafta içerisinde tansiyonu normale dönmezse kronik yüksek tansiyon tespiti konulmaktadır.
Kronik yüksek tansiyon ; hem hamilelik öncesinde hem de sonrasında kişinin tansiyonunun yüksek olduğunu gösterir. Bu nedenle kişi hamileliğini öğrendiği andan itibaren doktorunun söyledikleri adımları yerine getirmeye çalışmalıdır.
Yüksek tansiyona sahip olan bayanlarımızın bol bol yatakta dinlenmeleri, mümkün olmadıkça kalkmamalarını tavsiye ediyoruz. Ayrıca doğum yapana kadar sık sık kan basıncı kontrolleri yapmalı ve sonuçları doktorunuzla paylaşmanızı tüp bebek doktorumuz önermektedir.

Yorumlar