Yumurta Donasyonu Ne İçin Yapılır?

2 Mart 2017

Anne ve baba adaylarının üreme hücreleri ile sağlanamayan sağlıklı döllenmenin gerçekleştirilebilmesi adına uygulanan yumurta donasyonu sağlıklı üreme hücrelerine sahip kadın donörlerden elde edilen yumurta hücreleri ile gerçekleştirilir. Oldukça ciddi harcamaların gerçekleştirildiği tüp bebek yöntemini daha önce yeterli oranlarda denediğini düşünen çiftlerin farklı bir tedavi türüne yönelmek istemeleri halinde donasyon yöntemleri doğrudan akla gelir.

Tüp bebek yöntemine nazaran başarı şansı çok daha yüksek yöntemlerden olduğu söylenebilir. Problemli tarafın yani; erkek ya da kadın kaynaklı problemin pasifize edilmesi temeline dayanır. Biraz daha açacak olursak; erkek sperm hücreleri yeterli kalite ve oranlara sahip olmayabilir. Bu durumda yapılacak şey; sağlıklı sperm hücreleri elde etmektir. Sperm bankalarından sağlıklı olduğu ispatlanmış, tetkiklerle ortaya konulmuş erkek donörlerden sperm hücreleri elde edilir. Kadın kaynaklı problemlerde de kadın yumurta hücresi kaynaklı problemler baskın olur. Bu durumda da farklı bir adaydan üreme hücresi elde etmek gerekir. Aynı mantıkla hareket edilir.

Kıbrıs tüp bebek tedavi seçeneklerinizi mutlaka araştırmanızı öneririz çünkü; son yıllarda bu ve benzer tedavi seçeneklerinde oldukça ciddi adımların atıldığı bir bölge olma niteliği taşır. Ada genelinde faaliyet gösteren tüp bebek merkezleri bilim ve teknoloji ışığında gerçekleştirdikleri araştırma ve çalışmalarla binlerce çifte umut ışığı olmaya devam etmektedir. Bebek sahibi olamamış çiftlerin masum isteklerini karşılayan merkezlerin doğru seçilmesi halinde genellikle sonuç olumlu olur.

Yayınlanan kategori Tüp Bebek Ekleyen Dr Mürüde