Deprecated: __autoload() is deprecated, use spl_autoload_register() instead in /home/tupb2904/public_html/wp-content/themes/solo/inc/PHPMailer/PHPMailerAutoload.php on line 45
Tüp Bebek Tedavisi Sonrası Bilmeniz Gerekenler Nelerdir? Tüp Bebek Tedavisi Sonrası Bilmeniz Gerekenler
RANDEVU TALEP ET

ONLINE RANDEVU

*Saat 19.00’ dan sonraki online randevu talepleriniz için tarafınıza saat 09.00’ dan sonra geri dönüş yapılacaktır.

 

Randevu İçin Hemen Arayın!

Tüp Bebek Tedavisi Sonrası Bilmeniz Gerekenler

Tüp Bebek Tedavisi Sonrası Bilmeniz Gerekenler

TÜP BEBEK TEDAVİSİ SONRASI BİLMENİZ GEREKENLER

Tüp bebek tedavisi sonrası bilmeniz gerekenler birkaç madde halinde aşağıda özetlenmiştir . Birçok çiftin hayallerini gerçekleştiren mucize Tüp bebek tedavisinin öncesi kadar sonrası da önemlidir. Bu tedavide önemli olan “Eve canlı bebek götürme” başarısıdır. Bu konuda ise atılacak en önemli adım uzman ekip ve kurumdan destek almak olacaktır.
Genel olarak değerlendirildiğinde eve canlı bebek götürme oranı tüp bebek tedavisinde yaklaşık %30 civarında gerçekleştirmektedir. Bu oranın içerisinde yer almak isteyen çiftler genel olarak üç kez deneme yapmaktadır. Üç denemeden sonra başarı elde edemeyen çiftler için tekrar denemenin olumlu sonuç doğurduğuna pek rastlanmamaktadır.
Tüp bebek tedavisinin başlangıç ayağı olan Embriyo transferinden sonra çiftlerin en çok sorduğu soruların başında cinsel ilişkiye girmede bir sorun olup olmadığıdır. Yapılan araştırmalara ve gözlemlere göre ilişkiye giren ve girmeyen çiftler arasında hamilelik seyri açısından bir farklılık görünmemektedir.

Tüp Bebek Tedavisi Sonrası Bilmeniz Gerekenler…

Genel değerlendirmelerde diğer bir sonuç ise embriyo transferinden 48 saat sonrasında cinsel ilişkiye giren kadınlarda hamilelik değerlerinde yükseliş olduğu gözlenmiştir. Bunun nedeni ise sperm içerisinde yer alan sıvıların bağışıklık sistemine olumlu etkileri ve rahimde döllenen yumurtanın kabul edilmesinde olumlu etkiler yaratması olarak açıklanmaktadır.
Ancak bu olumlu yanı dışında büyümüş yumurtalarda yırtılma sonucu ağrı ve kanama oluşturduğu da gözlenmiştir. Bu iki nedenden dolayı uzmanlardan bazıları cinsel ilişkide sorun oluşmayacağını bildirirken, diğer bir grup ise cinsel ilişkiye bir süre ara verilmesini bildirmektedir.

Embriyo Transferi Sonrasında – Tüp Bebek Tedavisi Sonrası Bilmeniz Gerekenler;

Embriyo transferi sonrasında uzun soluklu yatmak stres oluşturması nedeni ile kısa süreli dinlenmelerin yeterli olacağı belirtilmektedir. Kadınlarda rahme tutunmayı ve düşük riskini azaltmayı sağlayan ilaçlar doktorlar tarafından uzun soluklu tavsiye edilen ilaçların başında gelir. Bunların dışına farklı ilaçlar kesinlikle doktor tavsiyesi dışında kullanılmamalıdır.
Embriyo transferi sonrasında çalışmaya ara vermek yine düzenli hayattan uzaklaşmanın verdiği ve alışılmışın dışında bir sistem ile yaşamanın getirisi olarak stres yaratacağından doktorlar tarafından çok riskli bir durum oluşmadıkça tavsiye edilmez.
Spor ve aktiviteler belirli bir süre yerleşme aşamasında olunduğu için ara verilmesi istenen bir durumdur. Sigara ve alkol gibi alışkanlıkların kanın değerlerinde olumsuzluklar yaratacağı nedeni ile kullanımı yasaklanmaktadır. Ancak çok az derece de alkolün zararı olmadığı belirtilmektedir.
Enfeksiyon oluşturacak havuz, sauna gibi ortamlardan uzak durmak belirli süre ile şarttır. Banyo yapmak için ise Embriyo yerleşiminden bir gün sonrayı ve ılık suyla duş almayı öneren uzmanlar uzun süre sıcak suyun tercih edilmemesini tavsiye etmektedir.
Transfer sonrasında en önemli şey moral ve stresten uzak durmaktır. Bu nedenle doktorlar olabildiğince rahat olunmasını ve gündelik hayata kendinizi zorlamadan devam edilmesini tavsiye etmektedir.
Yeme ve içme alışkanlıklarında en önemle detay ise günde yaklaşık 2 litre kadar su içilmesi yönündedir.

Yorumlar