Tüp Bebek Ne Demektir?

18 Ekim 2017
tup bebek nedir

Ülkemizde ve dünya genelinde bazı sağlık problemlerinde son yıllarda artık görülmektedir. Dış şartlardan ya benzeri etmenlerden etkilenen insan vücudunun verdiği olumsuz tepki olarak açıklanabilmekte olan bu artan rahatsızlıklardan bir tanesi de çocuk sahibi olabilme oranının düşmesidir. Bu olumsuz durumun en etkili çözüm yollarından birisi olarak tüp bebek tedavisi görülmektedir. Bu ismi ilk kez duyan kişiler için en sık sorulan soru olarak tüp bebek ne demek sorusu gelmektedir. Tüp bebek sürecinin nasıl olduğu ve yapılan işlemlerin neler olduğu herkes tarafından merak edilmektedir. Tüp bebek temel olarak kadın ve erkekten alınan hücrelerin dış ortamda laboratuarda döllenerek embriyo oluşmasını içermektedir. Oluşan embriyo daha sonra tekrar anne rahmine yerleştirilerek büyümesi sağlanmaktadır.

Tüp Bebekte Tedavi Süreci Nasıldır?

Tüp bebek ne demek şeklinde sorusu olanlar için en ideal cevap tüp bebek tedavi sürecini anlatmak olacaktır. Tüp bebekte belli şartları sağlamasına rağmen çocuk sahibi olamayan çiftlerin çocuk sahibi olabilmesi için yapılan işlemler bulunmaktadır. Tüp bebek tedavisinin başlangıcında öncelikle bazı testlerin yapılması gerekmektedir. Bu testlerde kadın ve erkekten hücre örnekleri alınarak hücrelerin güçleri ve sayıları test edilmektedir. Daha sonrasında belirlenen işlemler yapılmaya başlanmaktadır. Kadından alınan yumurta hücreleri ve erkekten alınan sperm hücreleri laboratuar ortamında döllenmekte ve embriyo oluşturulmaktadır. Belli süre büyütülen embriyo daha sonra anne rahmine yerleştirilerek sabitlenmesi ve oluşumunun gelişmesi beklenmektedir. Bu durumların oluşması halinde sonraki süreci normal hamileliklerde olduğu şekli ile gelişmektedir. Yani sadece spermin yumurtayı döllemesi ve embriyo oluşması işlemi laboratuar ortamında gerçekleşmektedir.

Tüp Bebek Başarı Oranı ve Cinsiyet Belirleme

Tüp bebek tedavi sürecinde önemli olan bazı hususlar bulunmaktadır. Tüp bebek ne demek sorusuna gerekli bilgiyi alan kişiler bu sorulara cevap aramaktadır. Öncelikle tüp bebek başarı oranı tıbbi olarak yüksek bir orandır. Ancak bu işlemler tamamen tıbbi işlemler olması dolayısıyla işlemlerin yürütülmesi hakkında kesin olduğu söylenememektedir. Bunun yanı sıra tüp bebekte cinsiyet belirleme işlemi yapılabilmektedir. Ancak bu durum Türkiye kanunlarınca yasaklanmış olması nedeniyle çiftler Kuzey Kıbrıs gibi seçeneklere yönelmektedir.

Yayınlanan kategori Kadın Sağlığı Ekleyen serkan dağdelen