Sperm Donasyonu Nedir?

24 Nisan 2017
Sperm Donasyonu

 

Amerika, Danimarka gibi ülkelerde bulunan sperm bankalarından elde edilen spermlerle gerçekleştirilen sperm donasyonu işlemi erkek kaynaklı bir kısırlık durumunda akla gelen ilk yöntemlerden birtanesi. Erkek sperm kalitesi ve oranı çeşitli nedenlerden dolayı yeterli düzeylerde olmadığında ve tedaviyle de sağlıklı bir duruma getirilebileceği kanaati getirilmeyeceği takdirde çiftlerinde onayı ile gerçekleştirilen donasyon yöntemi bebeklerin bebek sahibi olabilme hayallerini yeşertmekte.

 

Doğuştan gelen ya da sonradan ortaya çıkan ejekülat veya testislerden sperm elde edilemeyen vakalarda, sperm yapısal bozukluklarının bulunması halinde, sperm hücrelerinin yumurta hücresini dölleme yeteneğinin bulunmadığı durumlarda, tanısı konulmuş kalıtsal rahatsızlıkların tespit edilmesi durumunda, hıv gibi cinsel yolla bulaşan hastalığın tanısının konulmuş olması durumunda sperm donasyonuna gerek duyulabilmekte. Başka türlü bu sorunları halledebilmenin mümkün olmadığı esası dikkate alınır ve son çare olarak görülür. Çiftler açısından bir problem taşımadığı takdirde doğrudan da uygulanabilir. Donörlerden elde edilen spermlerin esas alınarak uygulandığı yöntemde donörlerin sağlık ve fizyolojik yeterliliği çok önemlidir! Bunun için birtakım testler yapılarak iyice incelendikten sonra donör olabilir.

 

Kıbrıs yumurta donasyonu anlamında da hizmet alınabilecek noktalardandır. Kadın kaynaklı problemlerin ağır bastığı vakalarda akla gelen yöntemlerdendir. Rahim içi mukozası iyi durumda olmalı, adet görmeyen kadınlarda uygulanır. Bunun yanı sıra; daha önceki bebek denemelerinde yumurta elde edilemeyen kadınlara uygulanır, yumurtalık kisti ameliyatında doku kaybı yaşayan kadınlarda, tüp bebekte başarı elde edilemeyen durumlarda uygulaması gerçekleştirilir.

 

Yayınlanan kategori Tüp Bebek Ekleyen Dr Mürüde