Sancılı Adet Görme

8 Haziran 2016
Sancılı adet görme

Sancılı Adet Görme

Sancılı adet, adet görme esnasında her kadının başına gelen bir rahatsızlıktır. Adet görme mekanizmasının bir parçası olan rahim kasılmaları kadın tarafından ağrı şeklinde hissedilir. Bu kasılmaların amacı kanama miktarını en az seviyede tutmaktır. Bu sancılar âdetin ilk ve ikinci günü görülmektedir.

Ağrının şiddeti kadından kadına değişmektedir. Kimi bayanınki daha hafif geçerken kimisinin ağrıları çok daha fazla şiddetli geçmektedir. Günlük aktivitelerini de kısıtlamaktadır. Genellikle kramp tarzında bir ağrıdır. Bele, bacaklara ve kasıklara vurabilir. Hatta bazı bayanların adet dönemi o kadar sıkıntılı geçmektedir ki bu sancılara bulantı, kusma, sinir, kabızlık, idrara çıkama gibi durumlar da eklenmektedir.

 

Adet Sancılarının Nedenleri

Asıl sebep rahimde oluşan kasılmalar ve rahimdeki dolaşımın azalmasıdır.

  • Yumurtalık kistleri veya tümörleri
  • Myomlar
  • Rahim tümörleri
  • Enfeksiyonlar
  • Rahim içi yapışıklıklar
  • Kızlık zarının adet göremeyecek kadar kapalı olması
  • Psikolojik sebepler
  • Endometriozis

 

Doğum Kontrol Hapları Adet Sancısını Önler Mi?

Adet sancısı ve yumurtlama arasında çok ince bir çizgi vardır. Adet sancıları için kullanılması uygun görülmüş ağrı kesiciler cevap vermediği zamanlarda doğum kontrol hapları ile yumurtlama ortadan kaldırılıyor. Böylece adet sancısı sorun olmaktan çıkıyor.

Doğum kontrol hapı ile kullanılan yöntemde de fayda görmeyen hastalar daha ileri düzeyde incelenir.

 

Adet Sancıları İçin Ne Gibi Önlemler Alınabilir ?

Alınacak olan bazı önlemler ağrıyı bir nebze de olsa azaltmaya yardımcı olacaktır. Örneğin adet kanamasından önce ve adet görürken çay, kola ve kahve gibi kafeinli içeceklerden uzak durulmalıdır. Günlük sıcak duş alınmalıdır ve duş esnasında karın bölgesine rahatlatacak masajlar yapılmalıdır. Duş adet döneminde bayanlar için hijyen anlamında da çok önemlidir. Aşırı yorgun, günlük hayatı yoğun tempoda geçen ve sinirli insanlarda adet sancısı daha şiddetli görülür. Uzun uzun ayakta durmaktan kaçınılmalıdır. Kabızlık problemi olan insanlarda da ağrı şiddetli olmaktadır. Ağrının şiddetini azaltmak için lifli gıdalar tüketerek kabızlık sorunu çözülmelidir. Adet zamanlarında dinlenmek çok çok önemlidir. Bol bol dinlenmeye özen gösterilmelidir. Kanama esnasında bol bol su içilmelidir. Sigara ve alkol gibi maddelerden uzak durulmalıdır. Bu gibi önlemler ağrınızın daha az şiddetli olmasına yardımcı olmaktadır.

Yayınlanan kategori Jinekoloji Ekleyen Dr Mürüde