Rahim İltihabı Nedir ?

15 Haziran 2016
rahim iltihabı tedavisi

Rahim İltihaplanması Nedir ?

Genellikle adı, rahim iltihabı olarak bilinen bu sağlık sorununun asıl adı Servisittir. Çoğu kadında rastlanan bir vakadır. Bayanın Rahim İltihaplanması hastalığına yakalanması için aktif olarak seks yapıyor olması gereklidir. Son zamanlarda çok sık rastlanır hale gelmiştir. Rahim Ağzı İltihabı, vajinal akıntı ile birlikte gerçekleşir. Daha sonra enfeksiyon sonucunda oluşur. Bu hastalığın, hasta tarafından şüphelenilmesi oldukça zordur ancak uzman bir jinekolog tarafından tespit edilebilir. Yaşı kaç olursa olsun cinsel faaliyeti olan her kadın bu hastalığa yakalanmaya adaydır.

rahim iltihabı nedenleriServisit, adet kanamasının bitişini takip eden, kanamadan sonra oluşan bir vajinal akıntıdır. Diğer farklı belirtileri ise; anormal kanama, kaşıntı, yanma, cinsel birliktelikte ağrıyı hissetme, idrarda ağrı, bel ağrısıdır.

Hafif vakalar önemli olmamakla birlikte hastalığın ilerlemesi durumunda kötü kokulu akıntı ortaya çıkmaktadır. Tedavi edilmemiş Serviks Salgısı kısırlığa yol açabilmektedir. Bu hastalığı taşıyan bayan eğer hamile kalırsa ya erken doğum ya da düşük ihtimali bulunmaktadır. Bu tür annelerden doğan bebeklerde ise doğum sonrası göz ve akciğer enfeksiyonları normalden çok görülmektedir.

 

Rahim İltihabının Sebepleri

 

  • Cinsel yolla bulaşan hastalıklar
  • HIV veya HPV ile enfeksiyon kapmak
  • Vajinal enfeksiyonlar
  • Prezervatifte bulunan latex adlı maddeye karşı alerjisi olan kişiler rahim iltihabı geçirebilir.

 

Rahim İltihabının Tedavisi

Bu hastalığın en çok karşılaşılan sebebi mikrobiktir. Sebeplerinin arasından saydığımız son maddedeki gibi latex alerjisi olan bayanlar prezervatif kullanmayı bırakmalıdır. Çeşitli ilaçların kullanımı gerekebilir. Eğer antibiyotik tedavisi cevap vermezse geçmeyen iltihaba yakma, dondurma ve lazer gibi yöntemler uygulanır. Tedavi aşamasından sonra bir ay cinsel beraberlik yaşanmamalıdır. Eğer hastalığın sebebi cinsel birliktelik ise bu durumda erkek partnerinizin de tedavi edilmesi gerekmektedir.

 

Rahim İltihabından Korunma Yolları

  • İlişkiye girdiğiniz partnerinizin bir rahatsızlığının bulunup bulunmadığını öğrenmelisiniz.
  • Vajinal akıntı olduğunda bunun tedavisini hemen yaptırın ki enfeksiyon rahim ağzına doğru ilerlemesin.
  • Şikâyetiniz olmasa bile yılda bir kes düzenli olarak muayene olun.
  • Vajina bölgesine kullanılan çeşitli kimyasallardan uzak durun.
  • Partnerinizin de düzenli olarak muayene olmasını sağlayın.

 

Yayınlanan kategori Jinekoloji Ekleyen Dr Mürüde