Ovaryen Hiperstimulasyon Sendromu

27 Haziran 2014
Ovaryen Hiperstimulasyon Sendromunun (OHSS)

OHSS – Yumurtalıkların Aşırı Uyarılması) Nedir ? Nasıl Oluşur ?

Ovaryen Hiperstimulasyon Sendromu tüp bebek (IVF) veya iğne ile aşılama (iui) tedavilerinde uygulanılan “Yumurtlama tedavisi (Ovulasyon indüksiyonu)” sırasında, yumurtalıkların ilaçlara verdiği aşırı bir cevap sonucunda gelişen istenilmeyen bir tablodur.

Tedavideki başarıyı sağlıklı spermlerin sağlıklı , olgun yumurtalar ile birleştirilmesi döllenmesi (fertilize edilmesi, yumurtaların inkübasyonu ) sağlıklı embrioların elde edilebilmesi belirler.

Ovaryen Hiperstimulasyon Sendromunun (OHSS) şiddeti neye bağlıdır?

OHSS tablosunun şiddeti, gelişen follikül sayısı ve serumdaki östradiol hormonunun yüksekliği ile doğru orantılıdır.

Ovaryen hiperstimulasyon sendromu kaç derecede olabilir?

OHSS hafif, orta ve şiddetli olarak üç ayrı gruba ayrılır.

Hafif ve Orta şiddette OHSS:

Hafif ve orta şiddette olan OHSS‘da karında şişkinlik, yumurtalıklarda büyüme, rahatsızlık hissi, kilo artışı ve bulantı mevcuttur. Yaklaşık % 10 oranında görülür.

• Karın bölgesinde şiddetli olmayan ağrı durumunda ilaç tedavisi ve yatak istirahati önerilir.
• Ağızdan sıvı alımı ile vücudun sıvı alması korunur.
• Sık aralıklarla az yemek yenmesi, genelde de protein ağırlıklı beslenme sağlanır.
• Hastanede yatarak tedavi çok ender görülür.

Şiddetli OHSS:

Şiddetli formunda ise karın aşırı derecede şişer, şiddetli karın ağrısı, aşırı kilo artışı, nefes darlığı, idrar miktarında azalma, bulantı ve kusma görülür. Görülme sıklığı % 2’den daha azdır. Bu durumda yakından izlem ve bazı tedaviler için genelde hastaneye yatış gereklidir. Bu form çoğunlukla gebeliğin oluştuğu hallerde görülür ve bazen tablonun düzelmesi beklenenden uzun sürebilir.

Tüp bebek tedavilerinde (ivf-et) özellikle Polikistik Over Sendromu (PCOS) durumlarında yumurtalıklar çok hassas ve uyarılması çok hızlı olabileceği için ilaç dozları ayarlanırken daha özenli olunmaktadır.

Ovulasyon indüksiyonu sırasında sık olarak yapılan “östradiol (E2)” ölçümleri ve ultrasonografik izlemin en temel amaçlarından birisi de şiddetli OHSS’nun engellenmesidir. Ancak maalesef üremeye yardımcı ilaçlara verilen kişisel cevaplardaki farklılıklar nedeniyle sıkı izlemlere rağmen bile OHSS riski tamamen ortadan kalkmamaktadır.

 

 

Yayınlanan kategori Jinekoloji Ekleyen Dr Mürüde