Yumurtaların Toplanması (Opu) Yöntemi

27 Ekim 2014
Yumurtaların Toplanması (Opu) Yöntemi Nedir ? Nasıl Yapılır ?

Yumurtaların Toplanması (Opu) Yöntemi Nedir ? Nasıl Yapılır ?

Yumurtaların Toplanması (Oocyte pick-up, OPU) Çiftlerin yaklaşık % 2′ sinde bu sorun vardır. Bu durumun tanı ve tedavisi üremeyle ilgilenen tıp dallarının en güç konularından birini oluşturur.

Çok ender laparoskopi ya da transabdominal ultrasonografi yardımıyla da yapılabilir.

Vajinal yolla yaklaşık 15-30 dakika süren bir işlem yapılır.Özel iğnelerle folliküllerin içindeki sıvıdan aspire edilen yumurta mikroskop altında bulunarak toplanır.Bu esnada ağrı duymaması ve rahatlaması için çeşitli ilaçlar kullanılır.

Yumurtalıkların erken çatlaması (“prematur ovulasyon”) ne anlama gelir?

Ender de olsa GnRH analogları kullanıldığı halde foliküller beklenenden önce çatlayabilir bu durumda tüp bebek uygulaması iptal edilir.

GnRH analogları folliküllerin beklenenden önce çatlamasını (rüptüre olmasını) engellemek için kullanılırlar. Ancak ender olarak bunu başaramayabilirler, folliküller yumurta toplanması işleminden önce rüptüre olur ve yumurtalar karın boşluğuna dağılır. Bu olaya erken yumurtlama (prematur ovulasyon) denir. Prematur ovulasyon durumunda tüp bebek uygulaması maalesef iptal edilir.

Tüp Bebek Tedavisinde Yumurta Toplama (OPU) İşlemi Nasıl Yapılır?

Yumurtaların toplanması (OPU) işlemlerinin tamamına yakını vajinal yoldan yapılan (transvaginal) ultrasonografi yardımıyla gerçekleştirilir.

Diğer girişim yolları ise laparoskopi ya da transabdominal ultrasonografi yardımıyladır ki bu yollar ancak çok çok nadiren gerekli olur.

Transvajinal metodda yumurtalıklar, vajene yerleştirilen bir ultrason probu ile görüntülenir. Vajen duvarından geçerek yumurtalığa doğru ilerletilen bir iğne aracılığı ile buradaki folliküllerin içindeki sıvı aspire edilir. Bu sıvı ile birlikte gelen yumurta mikroskop altında bulunarak toplanır. Bu işlem genelde 15 – 30 dakika arası sürer.

Oositlerin İnkübasyonu ve Fertilizasyonu

Toplanan yumurtalar mikroskop altında değerlendirilir, her biri olgunluklarına göre derecelendirilir. Yumurtanın olgunluğu onun döllenebilme kapasitesini belirler. Daha sonra uygulanmaya karar verilmiş yönteme göre inseminasyon yapılır. Yumurta toplaması (OPU) ve inkübasyon sonrası tüp bebek tedavilerindeki en önemli ve en son aşama “Embrio Transferi” işlemidir.

 

 

 

 

Paylaşım
Yayınlanan kategori Tüp Bebek Ekleyen Dr Mürüde | Etiketler: , ,