Lazerle Tomurcuklanma İşlemi Nedir ?

5 Mart 2018
Lazerle Tomurcuklanma

Lazerle Tomurcuklanma

Kıbrıs Tüp Bebek Merkezi olarak bugün lazerle tomurcuklamadan bahsedeceğiz. Embriyo rahim içine yerleştirildikten sonra bölünmeye ve büyümeye devem eder . Belirli bir gelişim gösterdikten sonra etrafında bulunan zarı (zona pellusida) yırtar ve rahmin iç tabakasına yerleşir ve büyümeye devam eder. Çalışmalar göstermiştir ki embriyo bu zarı yırtamazsa gebelik oluşmaz.

Embrio donasyonu (bağışı) sırasında çiftin fiziksel özellikleri ile uyumlu olan tüm gerekli testleri yapılmış sperm bankasından alınan sperm ve donor yumurtasından mikroenjeksiyon (ICSI) yöntemi ile elde edilen embryo alıcı bayana transfer edilir.

35 yaş üstü kadınlarda, daha önceki tüp bebek uygulamalarında başarı sağlanamayan hastalarda , bu zarın kalın olduğu durumlarda zarda transfer öncesi kimyasal veya mekanik yoldan küçük bir delik açılması gebelik oranlarını anlamlı olarak artırmıştır.

Uygulamanın neden gerektiği tüm detaylarla birlikte çifte anlatıldıktan sonra eğer çiftler embriyo donasyonuna karar verdiyse alıcı çıft değerlendirilir. Alıcı bayana yönelik testler yapıldıktan sonra kullanacağı ilaçlar anlatılır ,ultrason takipleri yapılır ve bu takiplere göre embriyo transferinin zamanı çifte bildirilir.

Esas amaç anne rahmine embriyo tutunma oranını artırarak gebelik oranını artırmaktır.

Jin Op.Dr.Mürüde Çakartaş Dağdelen ve ekibi bu tekniği özetle şu aşamalar ile uygularlar: İlk olarak embriyo mikroskobik bir tüp yardımıyla duvarından emilerek sabitleştirilir.Ardından lazer yardımıyla embriyo duvarının bir kısmı açılır. Embriyo rahim içinde büyümesine devam ederken zayıf olan bu noktalarda zarını deler ve rahime tutunur. Bu yöntemle %50 civarında gebelik oranlarına artış olur.

 

Yayınlanan kategori Tüp Bebek Ekleyen Dr Mürüde