Kıbrıs Tüp Bebek ve Gelişmiş İmkanlar

18 Şubat 2017

IVF ya da Mikroenjeksiyon olarak iki farklı türde uygulanan tüp bebek yönteminde her yumurtanın yanına elli bin kadar sperm hücresinin yerleştirilmesi mantığına dayanır.  Bir spermin kendi başına yumurtaya girerek döllenmeyi sağlaması amaçlanır. Döllenmiş yumurta hücreleri bölünme gerçekleştirerek embriyoyu meydana getirir.  Embriyoların takibi ve laboratuvar koşullarında 2-3 gün kadar süre ile büyütülmesinin başarılı olması halinde yerleşim sağlanır ve gebeliğin ortaya çıkması sağlanmaya çalışılır.

IVF yöntemi; genel anlamda tüplerinde bulunan tıkanıklık nedeniyle hamile kalamayan kişiler için tercih edilen bir yöntem olarak görülürken; Mikroenjeksiyon yöntemi: her türlü vakada tercih edilebilir. Tüp bebek yöntemi ile hamile kalma oranlarının gelişen imkanlarla ciddi düzeylere çekildiği günümüz şartlarında yıllardır doğal yöntemlerle gebelik sağlayamayan çiftler için umut kaynağı olduğunu ifade etmek mümkün.  Kıbrıs tüp bebek alanında gerçek anlamda güzel konumlara ulaşmayı başarmış özel bir noktadır. Tüp bebek ve donasyon türlerinin çeşitli nedenlerle yasaklandığı dönemlerde Kıbrıs’ta böylesi bir durum söz konusu olmadığından dolayı hızla gelişim sağlamayı başarmıştır.

Sebebi açıklanamayan kısırlık durumlarında, tüplerin her ikisinde bulunan tıkanıklıkta, yumurtlama bozuklukları, sperm kalite bozuklukları, servikal etken, immunolojik etkenler söz konusu olduğunda tercih edilen tüp bebek yöntemi doğru yerlerde uygulandığında başarılı sonuçlarla karşılaştırabilmekte. Yumurta donasyonu, kadına yumurta gelişimi sağlayacak nitelikte bir yöntemdir. Yumurta gelişimi için yumurtayı alan anne adayına herhangi bir işlem yapılmaz. Yumurta gelişir ya da gelişmez. Özenle ve titizlikle seçilen yumurta donörlerinden alınan yumurta hücreleri ile ayakta kalan bir sistemdir.

Yayınlanan kategori Tüp Bebek Ekleyen Dr Mürüde