Jinekolojik Muayene Nedir ?

6 Eylül 2014
Jinekolojik Muayene

Jinekolojik Muayene Nedir, Nasıl Yapılır?

Jinekolojik MuayeneJinekolojik muayene öncelikle can yakmayan bir yöntemdir. Zaten hastanın canının yanacağı şeylerden doktorda rahat çalışamayacağından dolayı ve hastayı o pozisyona düşürmemek için mutlaka alternatif yöntemler aranmaktadır. Acı verici muayenelerde hastaya anestezi verilerek rahatsız edici o hissi hissetmemesi sağlanmaktadır. Sonuç olarak jinekolojik muayene normal vücudun diğer yerlerine yapılan muayene kadar doğal ve acısızdır.

Jinekolojik muayenede hasta mutlaka kadın doğum masasında kontrol edilir. Özel kliniklerde ise bu durumdan rahatsız olan hastalar için dizayn edilmiş masa tarzları da bulunmaktadır. Vajina muayenesi yapıldıktan sonra spekulum yerleştirilerek rahim ağzına bakılır ve hastanın durumuna göre ultrason istenebilir.Jinekolojik Muayene

Jinekolojik muayenede ilk olarak dış genital ya da mevcut lezyon olup olmadığına bakılır. Rahimde oluşan herhangi bir uçuk, yara, ben olup olmadığı kontrol edilir. Ayrıca jinekolojik muayenenin yapılması için belli bir yaş söylemek uygun olmaz. Çünkü şiddetli karın ağrısı çeken çocuklarda da jinekolojik muayene gerekebilir. Genelde cinsel aktiviteye geçildikten sonra bayanlar kadın doğum muayenesine giderler. Sizde yılda 1 defada olsa mutlaka jinekolojik muayene yaptırmalısınız.

Bakire olan bayanlarımızda da jinekolojik muayene çok önemlidir. Bakire bayanlarda spekulum kullanılmayacağı için litotomi pozisyonuna alındıktan sonra dış genital zarın nasıl olduğuna bakılır. Yani herhangi bir lezyon olup olmadığı kontrol edilmektedir. Bakirelerde jinekolojik muayene eskiden teknoloji gelişmediğinden dolayı pek acılı olurmuş. Fakat günümüzde ise teknolojinin bize sunduğu imkânlar sayesinde artık muayeneler acısız…

Bakirelerin jinekolojik muayeneye gelmeden önce idrarlarını yapmamaları önerilir. Çünkü mesane torbasının dolu olması gerekmektedir. Mesane torbasının dolu olması ultrasonda doktora ve hastaya büyük kolaylık sağlamaktadır. Çekilen ultrason sonucunda yumurtalıkların ve rahmin durumu doktor tarafından detaylıca değerlendirilmektedir. Ultrason işlemi acısız olmakla birlikte sağlığınız için çekinmeden gidebilirsiniz.

 

 

Yayınlanan kategori Jinekoloji Ekleyen Dr Mürüde