Tüp Bebek İçin İlk Görüşme ve Muayeneye Hazırlık

Kliniğimizde İlk Görüşme

 

Tüp bebek ilk görüşme

Kıbrıs Tüp Bebek Merkezi olarak bugün ilk görüşme, muayene ve hazırlık sürecinden bahsedeceğiz. İlk görüşmede daha önceden yapılmış tetkikler varsa incelenir ve hastadan ayrıntılı bir öykü alınır.Tüp bebeken hastanın fayda görme şansını belirlemek açısından yumurtalıkların kist ve kapasite açısından incelenmesi , rahmin ve rahmin iç tabakasının yapı, anormallikler , miyom , polip gibi yer kaplayıcı oluşumlar yönünden araştırılması ,yapılmamışsa smear testi yapılması, varsa akıntının tedavisinin sağlanması gerekmektedir. Bu işlemlerin ardından hastaya beklenebilecek başarı şansı ile ilgili ve tüp bebek ünitesinin başarı oranları transfer edilecek embriyo sayısı,beklenebilecek yan etkiler hakkında bilgi verilir.

Tüp Bebeğe Hazırlık

Sigaradan uzak durulmalıdır.
Folik asit içerikli vitamin kullanılmalıdır.
Stresden uzak düzenli bir hayat sürdürülmeli ,düzenli uyunmalıdır.Özel bir diyetin yapılması gerekliliğine dair veri olmamakla birlikte hayvan çalışmaları proteinden zengin dietin faydalı olduğunu göstermektedir.
Adetin 20-21.gününde hangi tedavi protokolunun kullanıldığı ile ilintili olarak yumurtalıkları baskılamak için (Lucrin, Suprecur, Synarel, Suprefact, Decapeptyl gibi) ilaçlar kullanılabilinir.
Estrojen (Estrofem gibi) veya doğum kontrol haplarının tedavi öncesi kullanmak gerekebilir. Hormonlar, Hepatit B ve C taraması, HIV, Rubella IgG, kan sayımı, kan grupları tayini gibi testlerin tedavi öncesi tamamlanması gerekir.