Hamilelikte Aşermek
RANDEVU TALEP ET

ONLINE RANDEVU

*Saat 19.00’ dan sonraki online randevu talepleriniz için tarafınıza saat 09.00’ dan sonra geri dönüş yapılacaktır.

  Randevu İçin Hemen Arayın!

  Hamilelikte Aşermek

  Hamilelikte Aşermek

  Hamilelikte Aşermek

  Hamilelikte aşerme olayı genellikle hamilelikte görülür. Herhangi bir maddenin, yiyeceğin veya içeceğin zamansız ve çok abartılı şekilde istenmesi hamile aşerme olarak adlandırılır. Hamilelikte aşerme hamileliğin genellikle ilk üç ayında görülür. Gebeliğin beşinci ayına doğru kendiliğinden kaybolur. Bunun mekanizması tam olarak açıklanmamakla birlikte vücudun bazı maddeleri özellikle istediği, ihtiyacı olduğu yönünde yorumlar bulunmaktadır. Örneğin canınız çok tatlı istediği zaman hamilelerin kalori ihtiyacının arttığı varsayılır. Veya hamilelikte canınız çok tuzlu bir şey istediğinde sodyuma ihtiyacınızın olduğu tahmin edilir. Hamilelikte kan volümü artar. Volümü arttığı zamanda sodyum doğal olarak düşer ve vücudun sodyuma olan ihtiyacı artar. Bu dönemde de tuzlu yiyeceklere hamilelerin ihtiyacı artar. Genel olarak baktığımızda da hamilelerin çoğu tuzlu yiyecekler aşermektedir.

  Bunun dışında örneğin karoten eksikliği varsa şeftaliye aşerilebilir. Veya C vitamini eksikliği varsa meyveye aşerilebilir. Sıklıkla karşılaştığımız olaylardan bir tanesi de çikolataya aşermek… Bunun nedeni vücut o anda neye ihtiyaç duyuyorsa onu istemesidir. Şüphesiz gebe bayanlarımız çok değişik şeyler aşerebilirler. Aslında bu aşerme durumu vücudun sinyal vermesidir. Yani vücudun tuz ihtiyacı varsa tuzlu yiyecekler, şeker ihtiyacı varsa şekerli yiyecekler aşerilebilir.
  Geleneksel inançlara göre tuzlu ve acılı yiyecekler aşeren bayanların erkek çocuk sahibi olacağına, tatlı, şekerli yiyecekler yiyen bayanlarımızın ise kız bebek sahibi olacağına inanılır. Bu inançlar tamamen bilimsel kanıtlara uzak olmakla birlikte herhangi bir doğruluğu bulunmamaktadır. Bu daha çok kişinin ihtiyaçlarına göre değişen isteklerdir.
  Gebelikte hamilelikte aşerme olduğu kadar bazı şeylerden tiksintide duyabilirsiniz. Daha önce sigara içen bir gebe nikotinden tiksinebilir. Aynı şekilde alkolü çok seven hamile bayan, alkolden tiksinebilir. Bunların hepsinin nedeni şüphesiz hormonlardır. Belli bir süre sonra hormonlarınız düzelmekle birlikte aşerme ve tiksinme duygunuzda yok olacaktır.

  Jin. Op. Dr. Mürüde Çakartaş Dağdelen

  Mürüde Çakartaş Dağdelen 24 Nisan 1977’de Kıbrıs Yeşilyurt’ta doğdu. İstanbul Üniversitesi Cerrahpaşa Tıp Fakültesi İngilizce bölümünden mezun oldu.

  Yorumlar