Embriyo Glue Nedir ? Nasıl Uygulanır ?

5 Mart 2018
embriyo glue (yapıştırıcı)

EMBRİYO GLUE (Embriyo Yapıştırıcı) Embriyo Glue Nasıl Uygulanır ?

Embriyo glue, tüp bebek işlemlerinde uygulanan bir yöntemdir. Amacı, hücreler arası bağlantı kurmaya yardımcı olmaktır.  İçerdiği ‘hyaluronan’ adlı madde sayesinde, rahime transfer edilen embriyoların (döllenmiş yumurtaların) rahime yapışmasını sağlamak, embriyoların rahime tutunmasını sağlamaktır. Ayrıca, hyaluronan maddesi, yeni damar oluşumu açısından da uyarma özelliğine sahiptir.

Tüp bebek işlemi sırasında, rahime embriyo transferi yapılırken, embriyolar bu sıvı ile birlikte yerleştirilmektedir ve embriyo glue, anne adaylarının düşük yapma olasılığını daha aza indirger. Hyaluronan maddesi, kültür sıvısına eklendiği zaman akışkanlığını azaltmaktadır ve rahim içerisine akışkan bir şekilde verilmediğinden dolayı embriyoların tutunma şansının artıracağı iddia edilmektedir.

 

Embriyo yapıştırıcısı, bir tüp bebek çeşidi değildir, bir sıvıdır. Embriyoyu direkt olarak rahmin iç duvarına yapıştıramayız, bu işlemi embriyo tek başına gerçekleştirmeye çalışır. Embriyo kaliteli değilse / tutunma olasılığı düşük ise, o embriyonun tutunmasına yardımcı olacak bir yöntem malesef henüz yoktur. Zaten biliyoruz ki, tüp bebek tedavilerinin hiç birinde 100% başarı diye bir şey söz konusu değildir. Embriyolarımız birinci kalite dahi olsa, embriyo glue bize 100% sonucu veremez. Rahim, embriyoları kendisi kabul edecek. Kabul ettiği taktirde hamilelik oluşur, kabul etmez ve dışarı atarsa bayan düşük yapacak demektir. Adet kanaması gibi bir kanama ile embriyolar kendisi düşer ve herhangi bir kürtaj işlemi gerektirmez.

 

Bunu, organ nakli gibi düşünebiliriz. Anne ve baba adayının ‘kendi hücreleri olsa bile’ rahim o embriyoları kabul etmeyip dışarıya atabilir. Nasıl ki, ilik nakli, göz nakli, böbrek nakli yapılır, tüp bebek de aynı şekildedir. Örneğin, böbrek nakli yaptırmış bir hastanın vücudu o böbreği kabul etmeyebilir ve vücut böbreği dışa atar, bu da aynı şekildedir. Rahim embriyoyu kabul etmezse dışarı atar, düşük olur.

 

Yani, tüp bebek işlemleri hyaluronan maddesi ve eklenmiş olan kültür sıvısı ile birlikte  yapılsa da hamile kalma olasılığını %100’e çıkarmayacaktır. Tabi ki bu yapıştırıcı sıvının kimseye fayda sağlamayacağı anlamına gelmemektedir. Kimi hastalar güzel sonuçlar da verecektir. Eminiz ki, embriyo glue sayesinde hamile kalan bir çok hasta da vardır. Tabi, olumsuz sonuçlar elde eden hastaların, hamile kalamamasının bir çok sebebi olabilir.

 

Sonuç olarak, embriyo yapıştırıcısı sayesinden bayanın hamile kalma olasılığının artmış olduğunu bile bilmek insanın daha fazla pozitif düşünmesine yardımcı olmakta, bizlere umut olmaktadır.

 

Bu yöntem henüz tüm merkezlerde kullanılmamakla birlikte biz Kıbrıs Tüp Bebek Merkezi olarak embriyo glue’yu tüm tüp bebek tedavilerimiz sırasında, tüm hastalarımıza uygulamaktayız.

 

Yayınlanan kategori Tüp Bebek Ekleyen Dr Mürüde