Tüp Bebek Tedavisi – In Vitro Fertilization (IVF)

28 Mart 2018
en-iyi-tüp-bebek-merkezi-kıbrıs

Bebek sahibi olmak hemen hemen herkesin hayalidir. Fakat tüp bebek uzmanı Op. Dr. Mürüde Çakartaş Dağdelen ile bebek sahibi olmanız hayal değildir. Bebek sahibi olmanız için uzun bir süre cinsel ilişki denemiş fakat herhangi bir sonuç alamamışsanız; en etkili tedavi şekli olan tüp bebek yöntemi ile sizleri anne/baba olmaya hazırlayacağız.

PEKİ, TÜP BEBEK TEDAVİSİ NASIL GERÇEKLEŞİR?

Tüp bebek tedavisi için Kıbrıs Tüp Bebek Merkezimize başvurduğunuz zaman, öncelikle Dr. Mürüde Çakartaş Dağdelen ve tüp bebek koordinatörleri, sizlerin öykülerinizi alır ve tedavi öncesi yapılması gereken kontrol ve tetkikleri sizlere bildirir. Anne ve baba adayımızın gerekli tahlilleri yapıldıktan sonra, tedaviye engel bir sorun görülmediği taktirde, uygulanacak  tedavi prosedürleri çiftimize aktarılır. Tedaviye, bayan hastanın ilaç kullanımı ile ilk adımı atıyoruz. Ortalama 10 günlük ilaç kullanımından sonra 12. gün gibi çiftimizi tedavi için Kıbrıs’a çağırıyoruz.

2) YUMURTA İLE SPERMİN DÖLLENMESİ:

Tedavi için Kıbrıs’a gelinen ilk gün,

Yayınlanan kategori Tüp Bebek Ekleyen serkan dağdelen
15 Mart 2018
Cinsiyet Seçimi ve Cinsiyet Belirleme

CİNSİYET SEÇİMİ / PGT

Kıbrıs Cinsiyet Seçimi, tüp bebek yöntemi ile yapılmaktadır. Kadının yumurtaları ile erkek hastanın sperm hücrelerinin birleşmesi ile yapılır. Çiftimizden alınan yumurta ve sperm hücreleri döllendikten sonra, elde ettiğimiz embriyolardan alınan hücre (PGT) üzerinden inceleme yapılarak, embriyonun kız mı, erkek mi olduğunun belirlenir. Cinsiyet Seçimi isteyen aileler normal yoldan hamile kalabilseler bile embriyodan (döllenmiş yumurtadan) örnek alabilmek için yine bir tüp bebek işlemi yapılması gerekir. Oluşturduğumuz embriyolardan biyopsi alınarak PGT (preimplantasyon genetik tanı) işlemi uygulanır. PGT yöntemiIVF (tüp bebek) işlemi sırasında embriyoların gelişim sürecinde yapılan DNA testidir.

CİNSİYET BELİRLEME / PGT TEDAVİSİ SÜRECİ:

1 – Öncelikle bayana verilen özel ilaçlar ile yumurtaları çoğaltma işlemi (ovulasyon indüksiyonu) yapılmaktadır. 2 – Lokal anestezi kullanarak olgunlaşan yumurtalar toplanmakta, OPU işlemi yapılmaktadır. 3 – Erkekten alınan spermlerle, bayandan aldığımız yumurtalar döllenilir ve gelişimleri  3 gün kadar laboratuarda takip edilmektedir. 4 – Gelişmiş embriyolardan 3. gün bir veya iki hücre (biyopsi) alınarak  genetik inceleme (PGT)

Yayınlanan kategori Tüp Bebek Ekleyen serkan dağdelen
14 Mart 2018
yumurta bağışı

Yumurta donasyonu (nakli) bir tüp bebek tedavi yöntemidir. Yumurta bağışı olarak da adlandırılır. Yumurta donasyonu ile tüp bebek tedavisi , özenle seçilmiş yumurta donörlerinden (bağışcısı) yumurta toplama yöntemi ile elde edilen yumurtaların, baba adayından alınan embriyo olmaya uygun spermler ile yumurtaların döllenme işlemine denir. Elde edilen yumurtalar ve spermlerin döllenmesinden sonra embriyo oluşur ve oluşan embriyo 3 ile 5 gün arasında anne rahmine transfer edilir.

Yumurta Donasyonu Tedavisine Ne Zaman Başvurulur ?

Yumurta donasyonu tedavisine, yapılan tüm testler sonucunda anne adayında embriyo olmaya uygun yumurta bulunmaması sonucunda başvurulur. Yani klasik tüp bebek süreci izlenmez. Böylelikle anne adayına tüp bebek sürecinde kullanılan ilaç ve iğneler kullanılmaz. Çünkü embriyo için gerekli yumurta başka bir yumurta bağışçısından toplanır. Bu yüzden klasik tüp bebek yönteminde kullanılan yumurta geliştirici iğne ve ilaçlar, yumurta bağışçısı yapacak bayana uygulanır. Bu süreç işlerken yumurta nakli yapılacak anne adayına, nakil yapılacak olan embriyoların rahim içine tutunmasını sağlamak için rahmin iç duvarını geliştiren ilaç tedavisi uygulanır. Yumurta nakli sürecinde profesyonel tüp bebek ekibi tarafından %100 başar

Yayınlanan kategori Tüp Bebek Ekleyen serkan dağdelen
13 Mart 2018
Sperm Donasyonu

Kıbrıs Sperm Donasyonu Nedir ve Nasıl Yapılır ?

Sperm Donasyonu, sperm hücresi üretimi hiç olmayan, çok az olan veya spermlerinin yapısal bozukluğu olan erkekler için uygun olan bir tüp bebek tedavi yöntemidir. Spermler, bağış yapan sağlıklı bağışçılardan alınır. Anneden toplanan yumurta hücreleri ile laboratuvar ortamında birleştirilerek embriyo haline getirilir ve oluşan embriyolar anne rahmine yerleştirilir.  

Sperm Naklini (Bağışını) Kimlere Öneriyoruz ?

  • Doğuştan sperm üretimi hiç olmayan, azospermi erkeklere,
  • Herhangi bir rahatsızlıktan ötürü sperm hücresi üretimi bitmiş olan erkeklere,
  • Sperm üretimi olmayan kişilere yapılan tese/tesa/micro tese işlemlerinden de hiç sağlıklı sperm hücresi bulunamamış erkeklere,
  • Spermleri, yumurta ile döllenemeyecek derecede yapısal bozukluğu olan erkeklere,
  • Genetik problemi olan kişilere,
  • Hepatit HİV bulaşıcı hastalık taşıyan erkeklere,
  • Tek başına anne olmak isteyen bekar kadınlara,
  • Eşcinsel olan bayanlara,

Sperm naklini önermekteyiz. Sperm Donasyonu öncesinde anne adayı ultrason ve jinekolojik muayene ile değerlendirilmelidir. Bunlar norm

Yayınlanan kategori Tüp Bebek Ekleyen serkan dağdelen