Ağrısız Doğum (Epidural Anestezi) Nedir ?

3 Şubat 2014
Ağrısız Doğum - Epidural Anestezi

Ağrısız doğum (Epidural anestezi) ile ilgili yeterince bilgi alabilmek için öncelikle doğum ağrıları hakkında gerekli bilgiyi almak uygundur.

Doğum Ağrılarının Nedenleri Nelerdir ?

Doğum sırasındaki ağrıların iki temel nedeni vardır; Bunlar duygusal ve fonksiyonel nedenlerdir. Duygusal ağrıların nedeni ; korku ve bilgisizliktir. Bu faktörler doğum sancılarının şiddetini olumlu ya da olumsuz şekilde etkileyebilir. Doğum ile ilgili eğitim, ağrıyı ortadan kaldırmasa da onunla başetmeyi bize öğretir. Kendisini nelerin beklediğini bilen bilinçli bir anne adayı ağrıya çok daha kolaylıkla direnebilmektedir. Doğum ağrılarının ana nedeni ise fonksiyonel ağrılardır. Rahim kasılmaları, rahim kanalının açılması, bebeğin aşağıya doğru inişi ve doğum sırasındaki tıbbi girişimler fonksiyonel ağrıların diğer nedenleridir. Bu bölgedeki sinirsel uyaranların beyine iletilmesi sonrasında ağrı hissi oluşuyor.

Epidural Anestezi Nedir ?

Epidural Anestezi (Ağrısız Doğum) vücudun belirli bir bölgesindeki ağrı iletimini durduran bölgesel ya da lokal bir anestezi çeşididir. Yöntem, bir anestezi uzmanı (anestezist) tar

Paylaşım
Yayınlanan kategori Gebelik ve Doğum Ekleyen Dr Mürüde | Etiketler: , ,